Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekofarmáři: Kontrola je moc přísná

26.09.2005  |  zdroj: Podniky a trhy  |  140× přečteno      vytisknout článek

Ekofarmáři: Kontrola je moc přísná Mezi ekologickými zemědělci to vře. Tvrdí, že by rádi vyráběli mnohem víc biopotravin, ale brání jim v tom příliš přísné předpisy. Terčem kritiky se stala kontrolní organizace KEZ, kterou si přitom před lety sami vybudovali.
"Naši podnikatelé musí plnit tvrdší normy než jejich kolegové v zemích Evropské unie," prohlásil například Otakar Jiránek, šéf společnosti Country Life, která obchoduje s biopotravinami.

Příliš mnoho papírování
Ministr životního prostředí Libor Ambrozek při zahájení akce Září - měsíc biopotravin sice ekofarmářům slíbil, že za ním s problémy mohou přijít, ale žádné konkrétní důkazy o přehnaně tvrdém kontrolním postupu zatím podnikatelé nepředložili. Obecně se shodují v tom, že KEZ se příliš věnuje kontrole "papírů", ale málo si všímá skutečné podnikatelské praxe. "Pak se stává, že kvůli maličkosti neprojde kontrolou celá farma," říká místopředseda svazu ekozemědělců Pro-Bio Jiří Urban.
"Někdy je nám lidí z KEZ až líto, jak dlouho do noci sedí nad našimi papíry. Ale pak se třeba vůbec nestihnou podívat na farmu. Jak tedy chtějí zjistit, že skutečně nepoužíváme chemii?" diví se farmář Pavel Dobrovolný z Ratibořic na Třebíčsku, který ekofarmu dotáhl až k vlastní produkci biovýrobků z kozího mléka.
Tytéž zkušenosti má Miroslav Šrůtek, farmář z Benešova u Kamenice nad Lipou. "Určitá kontrola být samozřejmě musí. Ale jednou třeba přijde odborník, jindy zase člověk, který o zemědělství moc neví. Přitom za hodinu práce jim platím 350 korun a za rok ještě pět tisíc za to, že mě vůbec evidují," říká Šrůtek, který má zatím jen mléčnou farmu, ale na vlastní minimlékárnu se také chystá.

Ve hře jsou stovky miliónů
Důvod, proč kontrolory z KEZ farmáři musí strpět, je jednoduchý. Bez jejich osvědčení by nedostali speciální dotace na ekologické zemědělství. Jen letos na ně Ministerstvo zemědělství vyčleňuje tři sta miliónů korun. "Od roku 2007 zřejmě dojde k dalšímu navýšení sazeb," dodává Jiří Felčárek z odboru komunikace ministerstva.
Ředitel KEZ Jan Dvorský kritiku podnikatelů zásadně odmítá. "Řadě z nich jde bohužel právě jen o dotace, ne o výrobu biopotravin," říká. Dotace ve výši 1100 korun na hektar totiž dostávají i ti rolníci, kteří jen pečují o travnaté plochy (a nepoužívají přitom chemii), aniž by byli nuceni vyrábět jakékoliv biopotraviny. "Svaz Pro-Bio si nejspíš představuje, že bychom dostali jen seznam firem, které ty dotace chtějí brát, a ten bez mrknutí oka schválili. Ale takhle my pracovat nebudeme," říká Dvorský. Odmítá i podezření o neodbornosti některých svých podřízených. "Je to naopak práce náročná, a to i fyzicky, protože do terénu samozřejmě chodíme," tvrdí.
Spor mezi rolníky a kontrolory už zašel tak daleko, že Pro-Bio přimělo Ministerstvo zemědělství k vyhlášení výběrového řízení na další kontrolní organizace, jež by měly v zemi působit. Zájem projevily německá AB Cert a český Biokont. "Nechceme KEZ vyřadit, ale konkurence i v kontrole je potřeba," tvrdí Urban.
KEZ to považuje za nesmysl. "Jen se tím sníží úroveň kontroly, když se organizace budou zákazníkům podbízet. Při takovém vývoji bych ale raději KEZ zavřel," upozorňuje Dvorský.

Rozmach ekologického zemědělství v Česku
Počet farem a výměra půdy
Rok Počet podniků Výměra půdy (ha) Podíl z celé zemědělské půdy
1998 348 71 600 1,7
1999 473 110 800 2,6
2000 563 165 700 3,9
2001 654 218 100 5,1
2002 721 235 100 5,5
2003 810 255 000 6,0
2004 836 263 300 6,2
Zdroj: Pro-bio


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
KEZ - JAk to je..
Ano, pan Dvorský svůj KEZ může zavřít... ví, že kdyby zde vznikla jiná kontrolní organizace, farmáři by velmi rychle utíkali od společnosti KEZ o.p.s. Ta se vše toto snažila pojistit smlouvou na 5 let.
Inspektor, který přijede na farmu... by opravdu měl dodržet určitý časový limit, který se stanoven na jednu inspekci. Když tento limit nedorží je peskován a také nemusí dostat ... no víte co...
Co se týká neschopnosti zaměstnanců KEZ o.p.s - zdá se mi, že do této společnosti se hlásí jen neschopní lidé, když jich touto společností již prošlo tolik... Ale vyvstává otázka není neschopnost na jiné straně???
vloženo: 19.10.2005 15:59     vložil:  www Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist