Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krasíkov přivítal milovníky jablek

04.10.2005  |  125× přečteno      vytisknout článek

Krasíkov přivítal milovníky jablek

Zhruba tři sta návštěvníků dorazilo v sobotu i přes nepřízeň počasí na vrch Krasíkov, aby společně oslavily Slavnosti jablek. Ty se na Krasíkově, který je dominantou Mikroregionu Konstantinolázeňska, konaly letos již potřetí.

 

Příznivci cyklistiky se sešli už v 10 hodin v Bezdružicích, odkud vyrazili na společný výlet přes Konstantinovy Lázně, Polžice, Ovčí vrch a Kokašice na Krasíkov. Výletu se zúčastnila desítka zástupců partnerského regionu Steinwald z Bavorska, českých účastníků bylo ale méně. Po poledni začal vystoupením šermířů ze skupiny Avallon, Spolku pro záchranu hradu Švamberka a souboru historické hudby Cavalla program na vrchu Krasíkově. Po nich už následovalo divadelní představení o hrdinských činech Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, které během dopoledního workshopu secvičily přímo na Krasíkově děti z místních základních škol. Poté vystoupil ještě divadelní soubor Sebranka z Plzně s představením pro děti.

 

Soutěž o nejlepší štrúdl

Zajímavou atrakcí byla již tradiční soutěž o nejlepší a nejhezčí jablečný štrúdl. Ačkoliv u stánku s vystavenými štrúdly byla neustále velká fronta, tentokrát asi většina místních hospodyněk zůstala doma - v soutěži se sešlo jen sedm závinů (oproti loňským deseti). Odborná porota po degustaci vybrala jako nejchutnější moučník závin od paní Chaloupkové, na pohled je ale nejvíce zaujal štrúdl s mandlemi paní Mantelové. Obě dámy jsou z nejmenší obce Mikroregionu Konstantinolázeňsko – Olbramova, odkud ostatně pocházela většina soutěžních závinů. „Doufáme, že se napřesrok svými štrúdly přijdou pochlubit i zástupci ostatních obcí,“ řekla starostka Olbramova Miroslava Válová. Její slova potvrdily i dvě zvědavé návštěvnice: „Přišly jsme o trochu později a už nemáme co ochutnávat.“

 

Práce jako na kostele

V druhé části programu byla, za doprovodu hudebního vystoupení Jana Prokopa, slavnostně otevřena výstava fotografií místních kostelů, kterou v rámci projektu Práce jako na kostele připravili mladí členové sdružení Pomozme si sami. „Smyslem projektu je upozornit na stav místních památek, především kostelů, nejen místní obyvatele a návštěvníky regionu, ale také instituce, které by se mohly podílet na jejich opravě, jako například církev, Krajský úřad, Ministerstvo Kultury nebo Evropskou unii,“ řekli na vernisáži autoři výstavy. V následujících měsících budou pracovat na dokumentování stavu vybraných kostelů a následně na zpracování návrhu strategie jejich záchrany. Rádi by ukázali možné cesty obnovy tohoto kulturního dědictví. „Důležité je, aby se vždy v obci našel někdo, kdo se o kostel bude ochotný starat a obětuje mu část svého času. Takovým ochráncem může být třeba místní občanské sdružení, jako je tomu například v Okrouhlém Hradišti, nebo i jeden člověk,“ říkají organizátoři a dodávají: „Chtěli bychom zapojit především místní mladé lidi a pomoci jim najít cestu k památkám, vedle kterých žijí.“ Projekt Práce jako na kostele je součástí iniciativy Zasaďte si své kořeny a je veden čtyřmi dobrovolníky ve věku 18 - 21 let. Že je taková aktivita zapotřebí je zřejmé z velkého zájmu ostatních organizací a širokému výčtu partnerů, kteří se na projektu budou podílet.

 

Krasíkov se pomalu probouzí

Díky aktivitě Mikroregionu Konstantinolázeňsko a zapojení obce Kokašice, pod kterou Krasíkov patří, i dalších neziskových organizací z regionu se daří postupovat v jeho postupném oživování. Na studii koncepce úprav vrchu Krasíkova, kterou Mikroregion zpracoval v roce 2003 se v loňském roce, díky dotaci Plzeňského kraje a podpoře obce podařilo opravit střechu zvonice a v letošním a příštím roce by se za pomoci dotace z programu EU Leader v rámci tzv. Místní akční skupiny Český Západ – Místní partnerství měla dokončit její celková rekonstrukce. Následně by měla být využívána jako zázemí pro místní neziskové organizace, řemeslníky a pro pořádání různých kulturních akcí.

 

Slavnosti, které se letos konaly již potřetí, pořádá Mikroregion Konstantinolázeňsko, obec Kokašice a místní neziskové organizace. Svou návštěvností patří mezi největší společnou kulturní akci tohoto sdružení devíti obcí severní části okresu Tachov. Pořádají se vždy na přelomu září a října.

 

Jan Florian, RECEPTT

 

 

Více informací:               
Miroslava Válová, poradce Mikroregionu Konstantinolázeňsko
tel. 374 692 021, olbramov@mikroregion-kl.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist