Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Svět pokračuje v boji proti suchu a postupujícím pouštím

09.11.2005  |  zdroj: MŽP  |  126× přečteno      vytisknout článek

Svět pokračuje v boji proti suchu a postupujícím pouštím  Ve dnech 17. – 28. října 2005 proběhlo v keňském hlavním městě Nairobi již sedmé zasedání Konference smluvních stran Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci v zemích postižených velkým suchem nebo desertifikací, zejména v Africe. [1] Českou republiku zde zastupoval náměstek ministra životního prostředí Tomáš Novotný. Viceprezidentem zasedání byl zvolen Jiří Hlaváček, poradce ministra životního prostředí pro mezinárodní environmentální otázky a ředitel odboru strategií.

V rámci jednání zemí střední a východní Evropy Česká republika informovala o záměru zřízení regionálního referenčního centra. [2] Obdobná síť zainteresovaných institucí vznikne v dalších 19 zemích střední a východní Evropy. Regionální referenční centrum v České republice bude z těchto kontaktních míst sbírat data k dané problematice, které bude dále prezentovat formou publikací a materiálů.

Česká republika v rámci možností své zahraniční rozvojové spolupráce poskytuje pomoc postiženým rozvojovým zemím formou projektů zaměřených na hydrogeologii, hydrologii, lesnictví, veterinární péči apod. Pro ČR jsou zajímavé i aktivity v rámci Úmluvy zaměřené na oblast degradace půd, např. snižování a likvidace kontaminace půdy, monitoring půd ohrožených degradací apod. Kromě finančních prostředků může Česká republika poskytnout zkušené odborníky, vhodné technologie, know-how a informace. V současné době probíhá přibližně 30 projektů nejen v zemích Afriky, které přímo či nepřímo souvisejí s Úmluvou. [3]

Vzhledem k tomu, že rok 2006 byl Organizací spojených národů prohlášen za Mezinárodní rok boje proti suchu a rozšiřování pouští, rozhodla se Česká republika uspořádat v příštím roce k tomuto tématu konferenci. Toto setkání zemí střední a východní Evropy, pro které v rámci Úmluvy existuje samostatná příloha zohledňující zvláštní podmínky regionu, bude vhodnou příležitostí pro výměnu informací a zkušeností.

vedoucí české delegace, náměstek ministra životního prostředí Tomáš Novotný
Vedoucí české delegace,
náměstek ministra životního
prostředí Tomáš Novotný
Další informace:
Úmluva o desertifikaci
OSN-Úmluva
Zahraniční rozvojová pomoc v gesci MŽP

Přílohy:
[1]Konference smluvních stran je vrcholným orgánem Úmluvy, která byla ustanovena z podnětu Konference OSN o životní prostředí v Rio de Janeiru v roce 1994. Česká republika se k Úmluvě připojila v dubnu 2004 jako jedna z prvních zemí střední a východní Evropy. V současné době má Úmluva 191 smluvních stran.

[2]Pro toto centrum, které se zaměří na degradaci a ochranu půd, bude využita Univerzita Palackého v Olomouci. Centrum bude spolupracovat zejména s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zemědělství, Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou v Brně, Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půd v Praze, Lesy České republiky, Výzkumným ústavem rostlinné výroby a dalšími institucemi.

[3]Jedním z úspěšných projektů, který má vybudovat dlouhodobě udržitelný a fungující systém vodního hospodářství a vodních zdrojů v Mongolsku, je projekt „Udržitelný rozvoj a management vodních zdrojů a boj proti desertifikace v kraji Dornogobi v jihovýchodní části Mongolska“. Projekt, který v Mongolsku provádí česká firma GEOMIN, družstvo Jihlava, vychází přímo z potřeb Úmluvy a jeho výsledkem by mělo být zastavení procesu desertifikace v předmětném území.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist