Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zpráva o konferenci o ekologickém zemědělství ve střední Evropě – marketing a vývoj trhu s bioprodukty a biopotravinami

08.12.2005  |  131× přečteno      vytisknout článek

Konferenci uspořádaly ve dnech 21. a 22. listopadu 2005 polská Nadace Krzyżowa pro evropské porozumění a Mezinárodní centrum pro ekologické zemědělství střední a východní Evropy EkoConnect z Drážďan v zámeckém komplexu v Krzyżowe u Svídnice v Polsku.

V komplexu Nadace Krzyżowa pro evropské porozumění od počátku 90. let rozvíjí aktivity v oblasti setkávání mládeže, zejm. polské a německé, vzdělávání o evropské

integraci v rámci Evropské akademie, provozuje Památník odboje a opozice proti totalitním režimům, představující zejm. myšlenkový odkaz opoziční německé skupiny Kreisavský kruh (Kreisauer Kreis), která se zde – tehdy Kreisau – několikrát za 2. světové války sešla, aby vypracovala plány pro budoucnost Německa a sjednocené Evropy po provedení státního převratu a svržení Hitlera. V poslední době se Nadace Krzyżowa zaměřuje také na ekologickou výchovu, např. v tzv. ekokempech pro mladé lidi s vyzkoušením si ekologického pěstování zeleniny, ovoce či bylin, dále pořádáním seminářů pro ekologické zemědělce, zpracovatele a distributory a také zmíněné konference o ekologickém zemědělství, jíž jsem se zúčastnil s příspěvkem o současné situaci českého ekologického zemědělství a trhu s biopotravinami. Konference se zúčastnilo více než 50 účastníků z Polska, Německa, ČR, Rakouska a Ukrajiny.

Bernhard Jansen, jednatel EkoConnectu z Drážďan, představil na počátku konference současné rozdíly v ekologickém zemědělství a především ve výrobě a spotřebě biopotravin mezi západní a východní Evropou a jejich možné vyrovnání do 10 let a rovněž pojednal o mezinárodním projektu, podporovaného v rámci Interreg III-A z Evropského fondu regionálního rozvoje, týkajícího se opatření na posílení spolupráce v oblasti ekologického zemědělství v sasko-dolnoslezském příhraničním regionu (např. pořádáním setkání saských a slezských ekofarmářů, výrobců a prodejců a také zprostředkováním 3-6měsíčních praxí na ekofarmách nebo ve výrobních závodech v 2. státě pro mladé lidi od 16 do 25 let).

Dr. Ewa Rembiałkowska, vedoucí katedry biopotravin Vysoké školy zemědělské ve Varšavě, měla poté přednášku o chemickém složení a příznivém vlivu biopotravin na lidské zdraví (mj. obsahují více vitaminů a fenolů působících protirakovinně).

Dále vystoupili představitel saského ministerstva zemědělství Hartmund Schwarze s referátem o státní podpoře ekologického zemědělství v Sasku a vicemaršálek Dolnoslezského vojvodství Szymon Paciniak (výkonný orgán samosprávy) s příspěvkem o programu rozvoje ekologického zemědělství ve vojvodství Dolní Slezsko.

První den konference ukončila přednáškou paní dr. Sylwia Zakowska-Biemans z Vysoké školy zemědělské z Varšavy o ekologickém zemědělství a trhu s biopotravinami v Polsku.

V porovnání s ČR se v Polsku neobhospodařuje tolik zemědělské plochy ekologicky (asi 70 000 ha, tj. jen 0,5 % z celkové výměry zemědělské půdy), z čehož ale více než třetinu tvoří pole nebo sady a vinice. Bioprodukty se vyvážejí do západní Evropy, odkud se importují hotové biopotraviny. Zpracování a distribuce biopotravin jsou v Polsku stejně jako u nás zatím nedostatečné. Na rozdíl od ČR se biopotraviny zatím neprosadily ve větší míře v polských sítích obchodních řetězců. Polští ekofarmáři a zpracovatelé nejsou dostatečně sdruženi, aby byli partnery velkým nadnárodním obchodním řetězcům, které si kladou mnohdy nesplnitelné podmínky. Biomaso lze dokonce dostat převážně jen na ekofarmách přímo u ekozemědělců, neboť tam existují pouze 2 ekologická jatka. V Polsku neexistuje jednotné označení biopotravin, takže se zákazníci mnohdy mylně domnívají, že kupují certifikovanou potravinu z certifikovaných produktů ekologického zemědělství (v Polsku je 6 soukromých kontrolních a certifikačních organizací). Ke spotřebitelům biopotravin v Polsku patří jako v ČR zejména mladé rodiny s dětmi s vyšším vzděláním ve větších městech. Biopotraviny jsou k dostání hlavně ve specializovaných obchodech zdravé výživy.

V dalším dni konference se účastníci dověděli od Steffena Muchy o saském sdružení ekozemědělců Öko-Baurnhöfe Sachsen v Drážďanech zabývajícím se výkupem, zpracováním, prodejem a distribucí rostlinných bioproduktů, a od Sergeje Ščerbaka z Kyjeva o situaci v ekologickém zemědělství na Ukrajině, kde hospodaří pouze 72 velkých ekofarem na 250 000 ha půdy, zejména na kvalitní černozemi. Velké sovětské kolchozy jsou v poslední době privatizovány, takže se průměrná plocha ekofarem zmenšuje. Většina ukrajinských  bioproduktů se exportuje do západních zemí (EU, USA, Kanada). Ukrajina zatím nepřijala žádný zákon o ekologickém zemědělství, není tam kontrolní organizace pověřená státem, avšak bioprodukty a biopotraviny certifikuje soukromá holandská organizace. Na Ukrajině se v ekologickém zemědělství angažují také Švýcaři (FIBL) a Dánové. Biopotraviny (zejm. z EU) jsou v ukrajinských městech jen velmi zřídka k dostání. Ukrajina má ovšem do budoucna velký potenciál rozvoje ekoprodukce, a to až na 23 mil. ha půdy, samozřejmě nikoli okolo Černobylu

Po mojí přednášce, v níž jsem mj. představil euronovelu českého zákona o ekologickém zemědělství, Akční plán českého ministerstva zemědělství na rozvoj ekologického zemědělství do r. 2010 a Evropský akční plán, následovala prezentace Krzystofa Brzezického o změně konvenčního hospodaření na ekologické a o kontrolní organizaci AgroBioTest z Varšavy, v níž je jednatelem. Mj. informoval o tom, že Polsko bude v příštím roce hostující zemí na největším veletrhu bioproduktů a biopotravin BioFach v německém Norimberku.

V další přednášce informoval vedoucí svídnické pobočky polské banky BGZ pan Wladyslaw Walenciukiewicz o možnostech úvěrů pro ekologické zemědělce a dotací na úroky z těchto úvěrů, takže úroky činí přijatelných 3–5 %. Kromě toho se velmi zvýšily dotace ekozemědělcům z evropských fondů po vstupu Polska do EU.

Konferenci zakončil pan Franz Hruza z obchodní společnosti Kraus z Vídně, která se zabývá exportem a importem rostlinných konvenčních i ekologických produktů napříč Evropou. Pan Hruza připomněl důležitou věc, že nyní si ani tolik nekonkurují v bioprodukci členské státy EU, jako spíše to, že musíme čelit stále většímu levnějšímu dovozu bioproduktů z Číny, Argentiny či Brazílie. Proto je nutná spolupráce  členských států EU v zájmu posílení pozice evropské bioprodukce a trhu s biopotraviny.

Mgr. Jan Kubišta, kubista80@web.de, kubista@atlas.cz

Internetové odkazy: www.krzyzowa.org.pl, www.ekoconnect.de

Zdroj: www.agronavigator.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist