Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

MZe: Ekologické zemědělství podporujeme

12.06.2006  |  128× přečteno      vytisknout článek

MZe: Ekologické zemědělství podporujeme

Podle ministra zemědělství ČR Jana Mládka je ekologické zemědělství je jednou z vhodných a vítaných alternativ k běžnému zemědělství, které je nejen šetrné k životnímu prostředí, ale zároveň vytváří prostor pro udržení zaměstnanosti na venkově, včetně vedlejších provázaných aktivit jako je agroturistika, pobyt na biofarmách, apod. „V souladu s Akčním směřujeme k zajištění 10-ti procentního podílu ekologicky obhospodařovaných ploch, ale zároveň máme zájem o zvýšení informovanosti našich spotřebitelů a zvýšení podílu biopotravin na trhu,“ uvedl prostřednictvím mluvčího MZe Tomáše Loskota ministr.

MZe na rozdíl od biozemědělců tvrdí, že prezentaci a propagaci biozemědělství finančně podporuje. Vedle vzniku a koordinace meziresortní pracovní skupiny vytvořené ze zástupců státní správy, místních samospráv i zájmových organizací patří mezi nejvýznamnější realizované aktivity převod loga BIO označující biopotraviny do vlastnictví MZe. Ve spolupráci s marketingovým odborem Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF) byla zahájena státní propagace biopotravin. V únoru letošního roku byl podán projekt k Evropské komisi na propagaci biopotravin a zvýšení informovanosti spotřebitelů. Celkový rozpočet projektu je na roky 2007-2009 cca 70 mil. Kč, na kterém by se z 50 % podílela EU.

Za účelem zastřešení aktivit výzkumu a vzdělávání v ekologickém zemědělství byl založen Bioinstitut o.p.s. se sídlem v Olomouci, který ve spolupráci se zemědělskými univerzitami zakládá Výzkumné centrum ekologického zemědělství. Ekologické zemědělství bylo začleněno mezi priority v rámci Národní agentury pro zemědělský výzkum (NAZV) a do Výzkumného programu MZe 2005-2009. Ekologickému zemědělství je věnován jeden ze směrů Programu výzkumu v agrárním sektoru 2007-2012. Od roku 2004 čerpají ekologičtí zemědělci dotaci na podporu poradenství v rámci dotačního titulu MZe.

MŽP zahájilo projekty na vybudování sítě environmentálních informačních a poradenských center ekologického zemědělství na regionální úrovni v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů. Vedle toho byl založen poradní orgán MŽP „Ekologické zemědělství v ochraně přírody a krajiny“, jehož úkolem je také zvýšení informovanosti odborné veřejnosti v tomto oboru. MŽP finančně podporuje výzkum v ekologickém zemědělství na zemědělských univerzitách.

Ke každoročním aktivitám již patří konání mezinárodní konference Letní akademie ekologického zemědělství, realizace propagační akce Září - měsíc biopotravin a ekologického zemědělství, vyhlášení biopotraviny roku, prezentace biopotravin na výstavách a veletrzích. Byla vydána řada publikací na téma ekologické zemědělství, například dva díly učebnice ekologického zemědělství pro střední i vysoké školy.

Hlavním účelem uvedených aktivit je zvýšit povědomí o ekologickém zemědělství a probudit u spotřebitelů zájem o tuzemskou bioprodukci. V rámci resortu MZe se pro rok 2006 počítá s propagací ekologického zemědělství v objemu za cca 4,5 mil Kč s tím, že pro příští roky by tato suma dále rostla.


Zdroj: Agris


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist