Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dobrovolníkem na ekologických farmách - projekt WWOOF

01.07.2006  |  125× přečteno      vytisknout článek

Pracovat na farmě za stravu a nocleh je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se ve světě přiučit novým věcem a poznat, jak žijí lidé na venkově.

 

Je to samozřejmě ideální příležitost pro příznivce ekologického zemědělství, kteří si jej tak vyzkoušejí v praxi. Někdo práci na farmě volí jako odpočinek od mnohdy náročného a stereotypního cestování.
 

Práci na farmě ve vybraných zemích vám pomůže najít členství v jednom z mnoha celosvětových dobrovolnických sdružení - WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms). Nosnou myšlenkou sdružení je ekologie a udržitelný rozvoj. Celý projekt vznikl v 70. letech v Anglii, kdy zapadal do ideálů hippies. Tehdy se ještě jmenoval Willing Workers On Organic Farms. Dodnes celý systém tuto příchuť s sebou nese. A funguje velice jednoduše. Stačí si v dané zemi vyhledat kontaktní adresu, zaplatit členský poplatek cca 20 USD a pak si v obdrženém seznamu vybrat vhodnou farmu. Stačí zavolat některému z farmářů, jestli je ochoten a schopen vás v daný termín přijmout. Po příjezdu jen předložíte farmáři seznam farem, který je zároveň i vaším průkazem, jelikož obsahuje údaje o vás a datum platnosti.
Zapojení farem a propracovanost systému se v různých zemích liší. Nejsou do něho zapojeny úplně všechny země světam - seznamy a bližší informace lze nalézt na internetu, existují i stránky v češtině. Já jsem poznal a mohu srovnat dvě zdánlivě stejné a přesto v některém směru rozdílné sítě farem WWOOF - australskou a americkou. V USA, zemi lidnaté a vysoce industrializované, je zemědělství „průmyslem“ obřích rozměrů. Naproti tomu „pustá“ Austrálie živí jen zhruba 20 milionů obyvatel. Možná i proto je WWOOF daleko populárnější v Austrálii než v USA. Americká organizace je mírně nepřehledná, roztříštěná a počet hostitelských farem na seznamu je několikanásobně menší než v Austrálii.
Hosté i hostitelé na farmách si uvědomují, že po nějakou dobu spolu žijí úplně cizí lidé, a proto by na to měli být připraveni. Tento fakt je také velice zajímavým aspektem WWOOF. Přijíždějící dobrovolník i jeho hostitel už hoří zvědavostí, s kým se setká a stráví několik příštích týdnů. Hostitelé se mohou velice lišit. Můžete narazit na ortodoxní ekology či rozvolněné hippies, můžete narazit i na zapálené křesťany, buddhisty nebo i na lidi, kteří jsou prostě jen rádi za každou společnost. Pro Čechy, farmařící ve vzdálených  zemích, je zajisté velice zajímavé, že si mohou sáhnout i na tak pro nás exotická odvětví jako je pěstování manga, banánů či pobyt na ústřicové farmě. Sám jsem pár týdnů na banánové farmě strávil a za tu dobu se člověk o banánech dozví hodně. Například podle přísloví „kovářovic kobyla chodí bosa“ platí i zde – banánový farmář má o banány pro vlastní potřebu nouzi. Všechny se totiž z farmy expedují nezralé, tudíž nepoživatelné.
V centrální Austrálii jsem nějakou dobu pracoval u starších lidí v důchodu. Žili sami na odloučeném místě v polopoušti a žádnému velkému farmaření se nevěnovali. Moje „ekologicky – zemědělská“ činnost spočívala v betonování základů pro garáž, opravu míchačky a noční střelbu lišek s majitelem farmy. Měli totiž stádo ovcí a lišky nebyly na pozemku vítané. Naproti tomu na jedné z farem, kde jsem strávil téměř půl roku, byl majitel totální nadšenec a například pro kompost málem vymýšlel chemické rovnice. Obsah kompostu musel mít přesné poměry chlévské mrvy, jetele, sena, vápníku ze slepičinců atd.
Jeden z druhů práce, který vás asi na farmě nemine, je plení záhonů. Absence pesticidů a jiných chemikálií patří mezi principy ekologického zemědělství. To znamená, že plevel, které nezničí chemický postřik, musí vytrhat lidské ruce. Trávit hodiny na kolenou v horkém dni patří mezi méně zábavné chvíle na farmě. Mezi ty příjemější naopak patří výlety po okolí. Farmáři jsou většinou velcí lokál patrioti a nadšeně vám doporučí spousty míst k prohlédnutí.
Pobyt na farmě trvá již od několika týdnů přes několik let a někdy až nadoživotí v případě, že se na farmu dobrovolník či dobrovolnice přižení či přivdá. Může se také stát, že farmáři padnete do oka a z dobrovolnictví se stane regulérní zaměstnání. Většinou je však dobrovolničení na farmách zajímavým zpestřením cestování. Člověk se na chvíli zastaví, odpočne si a pozná navštívený kraj z jiné perspektivy, než jsou památky a hotely.

http://www.kalimera.cz

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist