Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Proč ekologické zemědělství a proč biopotraviny....?

23.07.2006  |  137× přečteno      vytisknout článek

V současné době ze zhruba 3 tisíc produktů v kvalitě bio na našem trhu tvoří minimálně 60% dovoz.

… už jenom pro možnost výběru, pro možnost zvážit, chci-li se nákupem potravin podílet na ochraně životního prostředí - a to od ochrany půdní úrodnosti a podzemních vod po péči o rozmanitá společenstva rostlin a živočichů; pro příležitost podpořit místní producenty mléka, masa, polních plodin, zeleniny či ovoce, místní zpracovatele bioproduktů, místní prodejce; pro pocit, že nakupuji potraviny, které nebyly ovlivněny chemikáliemi a s použitím geneticky modifikovaných organismů...

V současné době ze zhruba 3 tisíc produktů v kvalitě bio na našem trhu tvoří minimálně 60% dovoz. Je to hodně, ale je pravděpodobné, že množství českých bioproduktů bude postupně narůstat,  budou se zvyšovat dotace na ekologické zemědělství i proto, že roste poptávka  ze strany spotřebitelů ekologických produktech - zejména po ovoci a zelenině, mase, mléku a mléčných výrobcích.

Farmář se může přihlásit k systému ekologického zemědělství podle zákona č. 242/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů a podle Nařízení rady č. 2092/1991. To, že je připraven ekologicky hospodařit a po přechodném období může své produkty prodávat jako bioprodukty osvědčují Ministerstvem zemědělství pověřené kontrolní organizace – KEZ o.p.s., Chrudim; ABCERT GmbH, Brno nebo Biokont CZ, s.r.o., Brno. Certifikovaný zemědělec, zemědělská společnost pak má nárok na dotaci v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova – agroenvironmentální opatření – ekologické zemědělství.

Co musí zemědělec udělat? Vezme v úvahu půdně-klimatické podmínky farmy a při pěstování polních plodin využije vlastností vhodných odrůd, nebude používat geneticky modifikované rostliny, místo  průmyslových hnojiv a pesticidů zajistí plodinám příznivé podmínky pomocí promyšleného osevního postupu. Obohatí tak půdu o živiny a pomůže zachovávat její úrodnost. Chovaným zvířatům vytvoří co nejlepší podmínky pro růst a vývoj – volné ustájení, možnost výběhu a pastvy, dostatek kvalitní potravy. Preventivně tak bude dbát na jejich dobrý zdravotní stav.

Většina ekologických zemědělců u nás se sdružuje ve Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO, které má sídlo v Šumperku. Postupem doby vzniklo 10 regionálních center. Svaz společně s poradci pomáhá připravit farmu konvenčního farmáře na ekologický systém hospodaření, odborně i po formální stránce; pomáhá řešit problémy na ekologických farmách, připravit farmáře na každoroční kontroly.... radí, vzdělává, věnuje se propagaci... 

Navíc, a co je potěšitelné, Svazu ekologických zemědělců v Šumperku se podařilo získat finance z prostředků Operačního pragramu Rozvoj lidských zdrojů na projekt "Agroenvironmentál, Tinformační a poradenská centra v ČR; vytvoření sítě v Pardubickém, Plomouckém, Moravskosleszkém a Zlínském kraji" (CZ.04 1.03/4.2.16 3/0002). Od 1. března 2006 tedy pracuje jedno z nich i v Moravskoslezském kraji - Informační centrum v Novém Jičíně, Divadelní 9. Úkolem a hlavní náplní centra je poradenství zaměřené na ekologické zemědělství a další agroenvironmentální programy Horizontálního plánu rozvoje venkova. Poradenství je určené všem zemědělcům - tedy konvenčním i ekologickým, ale i ostatním zájemcům o šetrné způsoby hospodaření v krajině.

Proč ekologické zemědělství...........? Je to jedna z možností, jak hospodařit s ohledem na životní prostředí, jak mít vliv na  vytváření dalších pracovních míst na venkově – přímo na zemědělské půdě i v návaznosti, formou zpracování bioproduktů, obnovy řemesel, výroby typických místních produktů, účasti na tradicích. Je tu ještě jedna velice významná role – možnost podílet se na tváři krajiny. Plní i funkci estetickou, která  hodně (i když často podvědomě) ovlivňuje člověka.  A proč biopotraviny....? Ale už to bylo řečeno na začátku....

Alena Malíková,

Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO, REGIONÁLNÍ CENTRUM MORAVSKÁ BRÁNA, Tyršova 705, 742 58 Příbor

Několik užitečných odkazů“

www.pro-bio.cz

PRO-BIO RC MORAVKÁ BRÁNA: malikovi@seznam.cz; alena.malikova@mze.cz

PRO-BIO LIGA bioliga@pro-bio.cz

PRO-BIO prodej a marketing biopotravin tom@greenmarketing.cz

 Možnost, kterou nám nabídla paní Milena Kolbeová, ředitelka veletrhu Cesta ke zdraví, nás potěšila - PRO-BIO RC MORAVSKÁ BRÁNA - se stalo partnerem veletrhu CESTA KE ZDRAVÍ. Je před námi první velká příležitost pro všechny z Moravskoslezského kraje, kteří mají zájem o zdravý způsob života, chtějí poznat potraviny vyprodukované šetrně ve vztahu k přírodě, k pěstovaným plodinám i chovaným zvířatům - bez průmyslových hnojiv a pesticidů, zbytečných antibiotik a hormonálních přípravků, představit výsledky ekologického zemědělství. Ekologičntí farmáři a zpracovatelé ekologických produktů představí své výrobky. Chtěli bychom přestavit i to, jak se z biopotravin vaří, jak chutnají.

Je zde tedy příležitost vidět, ochutnat, srovnat,... čeho je možno na ekologickém poli dosáhnout.

Zveme všechny, kteří mají zájem o šetrné hospodaření v krajině, k návštěvě části veletrhu se sjednocujícím názvem PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.

Alena Malíková, správce PRO-BIO - REGIONÁLNÍHO CENTRA MORAVSKÁ BRÁNA, Tyršova 705 Příbor, 742 58


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist