Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Palivo, nebo surovina?

29.09.2006  |  zdroj: STAVITEL  |  130× přečteno      vytisknout článek

U cihlářských výrobků dochází při výpalu v cihlářské peci k úplnému vyhoření pilin, což vede k menší spotřebě energií, tedy k energetickým úsporám.

V současné době, kdy v oblasti energetiky a paliv začíná hrát významnou roli nová legislativa pro podporu obnovitelných zdrojů energie a zvyšování cen energií, se biomasa a biopaliva dostávají na pole mnoha diskuzí. Velmi žádané piliny můžeme klasifikovat jednak jako biopalivo, jednak jako strategickou surovinu pro výrobu dřevotřískových desek, ale také přídavnou surovinu pro výrobu pálených cihel.

V cihlářském průmyslu se piliny při výrobě přidávají do suroviny pro její vylehčení, neboť při sušení výlisků působí ve hmotě jako rozptýlená (disperzní) výztuž a brání tak vzniku tzv. smršťovacích trhlin. Dále zajišťují snížení konečné objemové hmotnosti vypáleného střepu (vytvářejí se póry v cihelném střepu), a tím zlepšují tepelně izolační vlastnosti výrobků - snižuje se tepelná vodivost materiálu.

U cihlářských výrobků dochází při výpalu v cihlářské peci k úplnému vyhoření pilin, což vede k menší spotřebě energií, tedy k energetickým úsporám. Laboratorními zkouškami, ale i v praxi bylo ověřeno, že 25 až 30 % energie potřebné pro výpal dodají právě piliny. Díky pilinám smíchaným s cihlářskou hlínou s následným výpalem vzniká vysoce tepelně izolační stavební materiál, který dalších minimálně 80 let, resp. po celou dobu životnosti stavby, šetří energie na vytápění objektů, které jsou z tohoto materiálu postaveny.

Piliny jako surovinu pro výrobu lisovaných dřevotřískových desek v nábytkářské výrobě lze částečně nahrazovat dražší dřevěnou štěpkou. V cihlářském průmyslu se tento materiál nahrazuje velmi těžce.

Momentálně se nabízí možnost nahrazovat piliny papírovými výmětovými vlákny - odpadem z výroby papíru, dále pokrutinami z olejnin, jako je řepka či slunečnice nebo obilná sláma. Tyto alternativní zdroje jsou však bohužel v oblasti dostupnosti velmi nestabilní a většina z nich nachází znovu těžko nahraditelné uplatnění v zemědělské prvovýrobě.

Piliny mají na trhu velmi specifickou pozici a to hlavně díky způsobu svého vzniku. Je třeba zdůraznit, že piliny se na zakázku nevyrábějí, naopak vznikají jako odpad při zpracování dřeva v pilařských provozech. Z toho též vyplývá, že objem jejich produkce silně podléhá sezónním i ekonomickým vlivům. Mezi tyto hlavní vlivy patří např. omezený provoz na pilách v zimních měsících, vazba objemu pořezu na poptávce řeziva na trhu a vlastní spotřeba pilin na vytápění pilařských provozů, popř. na sušení řeziva u některých provozů, kde se piliny používají jako medium pro sušení.

Častou nezanedbatelnou komplikací při dodávkách pilin ke spotřebiteli je jejich vlastní nakládka, doprava a skladování. Pro dopravu jsou využívány speciální nákladní automobily, které mají v jiných oborech jen výjimečné využití.

Nyní je tedy velmi zajímavou otázkou, zda za každou cenu podporovat a plnit politické závazky a cíle naší republiky pod silným vlivem EU, jako je snížení emisí skleníkových plynů v období 1990 - 2008/2012 o 8 % a do roku 2010 dosáhnout 8% získávání elektřiny z obnovitelných zdrojů, nebo podporovat český průmysl a nedopustit zdražování finálních výrobků pro konečné spotřebitele.

Je zřejmé, že snižování emisí CO2 podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů je nejdražším řešením s nejmenším potenciálem. Proto skutečnost, že biomasa je nejvýznamnějším zdrojem obnovitelných zdrojů energie a relativně ekonomicky dostupným, je třeba posuzovat ze všech hledisek.

K potenciálním zdrojům biomasy - biopaliv patří zejména dřevo a lesní biomasa, zdroje ze zemědělství - účelově pěstované plodiny, slunečnicový a obilný šrot, energetické rostliny a rychle rostoucí dřeviny, bioplyn a vytříděný komunální odpad. Současná politika podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie tržní cenu biomasy zvyšuje, není již lokálním levným palivem, ale mezinárodně obchodovanou komoditou. Levné zdroje biomasy jsou prakticky průmyslem a výtopnami rozebrané.

K zamyšlení se nabízí neobjektivní podpora výrobcům elektrické energie z některých druhů biomasy, což deformuje trh a vytváří nerovné podmínky pro jednotlivá odvětví, které tyto druhy biomasy používají jako vstupní suroviny pro své výrobky. Podpora výrobců cihel, kde se šetří energie již při výrobě a dále dlouhodobě při použití cihlářských výrobků při výstavbě, není žádná.

Určitě zajímavou informací je aktuální stav z oboru lesnictví. V současné době dochází k dlouhodobému nedotěžování přirozeného přírůstu dříví v lese. Z ročního přírůstku přibližně 20 mil. m3 dříví se těží asi 15 mil. m3, což je pouze 75 %. Nezanedbatelným faktem je i to, že značná část těžby opouští region republiky. Pak se nabízí jedno řešení - využívat pěstovanou biomasu - energetické plodiny.

K těmto plodinám patří např. nedřevnaté rostliny - laskavec, ozdobnice, rákos, rdesno, vousatice, třtinovec, proso, konopí, artyčok, šťovík, pelyněk, chrastice, jednoleté traviny, dále pak rychle rostoucí dřeviny jako topol, vrba, olše. Pro představu např. laskavec poskytne z 1 ha 152 t zelené hmoty, což představuje 35 t energetické fytomasy.

Tento objem nám poskytne 250 GJ z 1 ha a náklady činí 15 000 Kč/ha. Tato koncepce má nejvyšší potenciál, ale je i zároveň zatím nejdražší.

Je tedy třeba doporučit legislativním tvůrcům, aby v zájmu naší budoucnosti konstruktivně řešili reformu dotační i koncepční politiky v zemědělství i energetice, oproštěnou od nezdravého lobbování a rádoby moderních trendů.

AUTOR: JOSEF KOTEK
jednatel
Wienerberger Cihlářský průmysl


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist