Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologičtí farmáři navrhují dvě různé sazby podpor

22.03.2007  |  124× přečteno      vytisknout článek

Ekologičtí farmáři navrhují dvě různé sazby podpor

Návrh na podporu ekologického zemědělství a produkce biopotravin z Programu rozvoje venkova, který předložili ministerstvu zemědělství zástupci ekologických farmářů sdružených v organizacích PRO-BIO, Svazu marginálních oblastí a Českomoravském svazu zemědělských podnikatelů, nově rozlišuje mezi výhradně ekologickými farmami a mezi zemědělskými podniky s tzv. souběžnou produkcí, které vedle ekologických ploch mají i konvenční.

V současné době probíhá intenzivní diskuze, jak ještě více podpořit a zkvalitnit české ekologické zemědělství. Je faktem, že vzhledem k připravovanému přechodu ze starého programu podpor na nový Program rozvoje venkova 2007-2013, má nyní Česká republika jedinečnou šanci posunout ekologické zemědělství a s ním i celou produkci biopotravin na kvalitativně i kvantitativně vyšší úroveň.

Podstata nového návrhu ekologických farmářů ohledně hospodaření na loukách a pastvinách spočívá v zavedení výhodnějších sazeb pro ekofarmy s čistě ekologickým hospodařením a naopak s nižšími podporami pro zemědělce hospodařící souběžně. Každá farma si bude moci vybrat – buď převede své zemědělství kompletně na ekologické a potom bude moci přestoupit do nového programu nebo raději zvolí hospodaření se souběhem a potom bude moci zůstat v rámci jednoduššího starého programu při sazbě 1.100 Kč.

V připravovaném Programu rozvoje venkova, jakožto modernějším instrumentu, bude uplatněn požadavek na ekologickou celofaremnost a za to bude farmám vyplácena podpora 89 EUR na hektar luk a pastvin. To je rozdíl od současného návrhu ministerstva, které chce i v novém Programu rozvoje venkova vyplácet sníženou sazbu (70,5 EUR/ha) plošně všem farmám bez rozdílu.

Nový návrh ekofarmářů je naprosto logický: řeší totiž velmi podstatný problém ekologického zemědělství, o kterém se zmiňuje dokonce i učebnice Ekologické zemědělství (Urban, Šarapatka a kol., MŽP 2003), uvádějící, že souběh ekologické a konvenční produkce v jednom zemědělském podniku nebudí důvěru spotřebitelů. To je největší riziko ekozemědělství, do budoucna srovnatelné snad jen s problémy integrované produkce.

Souběh ekologického a konvenčního zemědělství je pozůstatkem minulosti, kdy se jednalo o kompromisní řešení. Dnes jsou v Evropské unii silné tlaky, aby možnost těchto souběhů nebyla nadále umožňována. Směrnice zahraničních svazů (např. Bioland, Demeter, Bio Ernte, Bio Suisse atd.) souběh ekologického zemědělství s konvenčním provozem nepovolují. Proto jsou také značkové produkty těchto svazů ekologických zemědělců na trhu lépe prodejné.

Návrh zemědělských svazů naplňuje deklarované cíle ministerstva, tzn. podporu bioprodukce (odpadnou rizika zpochybňování produkce z ekofarem), podporu zaměstnanosti (čistě ekologické zemědělství je náročnější na lidskou práci), administrativní jednoduchost a v neposlední řadě i finanční úspory. Řešení odpovídá například německému modelu, kde podporu mohou obdržet jen čistě ekologické farmy. Výhodou tohoto řešení je i fakt, že nebude hrozit riziko zpochybňování propočtů sazeb ze strany EU.Zmíněné řešení předložil Svaz marginálních oblastí ministru zemědělství P.Gandalovičovi na schůzce 14.3.2007 s tím, že by se tato změna měla promítnout již do Programu rozvoje venkova v roce 2007, aby byly naplněny cíle ministerstva a zároveň aby nedošlo k odlivu finančních prostředků ze strukturálně postižených oblastí, kde je ekologické zemědělství zastoupeno nejvíce. Tyto varianty mají dokonce nižší nároky na státní rozpočet než původně navržené. V současné praxi to znamená, že zhruba 70% ha ekologicky obhospodařovaných ploch by mělo být podpořeno v plné výši z PRV, a zhruba 30% ha, které jsou součástí konvenčních podniků, by obdrželo kompenzaci 1.100 Kč. V nejbližší době SMO očekává slíbenou reakci Mze na tyto návrhy.

Kontakt: Svaz marginálních oblastí, Horní Police čp. 1, 471 06 Česká Lípa, tel/fax: 487 861 368 předseda Ing. Milan Boleslav, tel: 737 284 225Internet: www.lfa.cz, email: lfa@lfa.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist