Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mezinárodní semináře představily zkušenosti s biopalivy

20.06.2007  |  zdroj: Technik  |  130× přečteno      vytisknout článek

Mezinárodní semináře představily zkušenosti s biopalivy V květnu se v zámečku Červený Hrádek u Jirkova na Chomutovsku uskutečnil mezinárodní seminář, zaměřený na biomasu a bioplyny jako materiály s netradičním širokým využitím. Více než dvě desítky expertů z ČR a z Německa, kteří se zde sešli, se seznámilo s některými netradičními řešeními z oblasti využití těchto materiálů, zejména při výrobě energie, a diskutovali o vzájemné spolupráci. Setkání připravil Vědeckotechnický park Chomutov, vedoucí partner projektu VITEC/VUTECH, jehož cílem je posílit spolupráci mezi vědeckovýzkumnými institucemi a firemní sférou v regionu Krušnohoří, a iniciovat společné projekty a výměny know-how.

"Podobné semináře za účasti expertů z české i německé strany regionu Krušnohoří jsou nedílnou součástí našich aktivit," říká Ing. Josef Hassmann, který vede projekt VITEC/VUTECH na české straně. "Vedle možnosti získávání cenných informací představují velký přínos také diskuse o různých přístupech k řešení podobných problémů, vzájemná výměna zkušeností a vytváření rozsáhlé databáze kontaktů."

Většina příspěvků v programu semináře byla věnována využití biomasy při získávání energie, a to např. zpracováním čistírenských kalů, výrobě kompostu pro energetické využití (technologie aerobní fermentace) či přípravě kombinovaných směsí paliv. Pro české účastníky byly zajímavé např. zkušenosti německých odborníků s využitím biomasy v regionu Freiberg i projektové záměry oboru Biomasa v Institutu pro energetiku a životní prostředí v Lipsku. Velký zájem účastníků semináře vzbudilo také využití biomasy při centrálním vytápění malých obcí (pilotní projekt je realizován v severních Čechách) a zkušenosti německých zemědělců s pěstováním vhodných surovin. "Potenciál spolupráce s partnery v ČR je v našem regionu značný," poznamenal Ing. Andre Richter ze vzdělávacího institutu LEB e.V. z Drážďan. Na mezinárodní seminář o využití biomasy a bioplynu navázala podobná akce se zaměřením na vodárenské technologie, které patří rovněž k oblastem, na něž se orientují vědeckovýzkumné aktivity VITEC/VUTECH. Cílem projektu je vytvořit dlouhodobě spolupracující mezinárodní tým profesionálních institucí, zabývajících se transferem technologií, podporou firemního vývoje a výzkumu a rozvojem technologicky orientovaných malých a středních podniků a vytvoření společného technického a informačního zázemí pro tuto spolupráci. Vedle Technologického parku Chomutov se na projektu podílí Zakládací a inovační centrum (GIZeF) z Freibergu, Obchodní a inovační centrum (BIC) ze Zwickau, Technologické centrum (TCC) z Chemnitz a Hospodářská podpora Annaberg (WFA) s jejich technologicky zaměřenými zakládacími centry a centry služeb (GDZ). Projekt je podporován prostředky EU, z fondů česko saského programu přeshraniční spolupráce i státního rozpočtu ČR.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist