Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Biopaliva: Dopad na životní prostředí může být mírný, říká Komise

31.07.2007  |  123× přečteno      vytisknout článek

V závěrech březnového summitu se hlavy členských států shodly na vytvoření cíle zvýšit do roku 2020 podíl biopaliv v dopravě na 10%

Navzdory obavám veřejnosti z dopadu výroby biopaliv na využívání zemědělské půdy a ceny obilovin Komise zjistila, že desetiprocentní podíl biopaliv na celkové spotřebě pohonných hmot by v roce 2020 vytvářelo pouze mírný tlak na trhy se zemědělskými produkty.

Souvislosti:

V závěrech březnového summitu se hlavy členských států shodly na vytvoření cíle zvýšit do roku 2020 podíl biopaliv v dopravě na 10%. Stanovení tohoto cíle vyplynulo z doporučení Komise.

V roce 2003 byl stanoven cíl zvýšit do roku 2010 podíl biopaliv v dopravě na 5,75%, ale Komise se rozhodla tento cíl zpřísnit na základě obav z rostoucích cen ropy, z důvodu energetické bezpečnosti a klimatických změn.

Důležitou podmínkou pro dosažení cíle pro rok 2020 je rozvoj tzv. biopaliv „druhé generace“, které se pomocí vylepšených technologických postupů vyrábí ze stonků a dřevnatých částí rostlin. V současnosti se většina biopaliv „první generace“ vyrábí z rostlinných olejů, živočišných tuků, rostlinných cukrů a škrobů. V řadě případů vyžaduje výroba první generace biopaliv značné množství půdy a má nižší účinnost oproti postupům při výrobě paliv druhé generace. Ty se však dosud nevyrábějí v průmyslovém rozsahu.

Témata:

Dosažení 10% cíle pro biopaliva v dopravě do roku 2020 by podle zprávy, kterou vypracovalo a tento týden zveřejnilo Generální ředitelství Zemědělství, „příliš nenarušilo dostupnost půdy“ v EU.

Zpráva předpokládá, že by do roku 2020 muselo být pro výrobu biopaliv vyhrazeno až 15% orné půdy. Tento údaj pokládá Komise za „relativně mírný“. Z velké části by potřeby zvýšené zemědělské produkce ale pokryla půda, která v současné době leží ladem neboť v rámci Společné zemědělské politiky slouží k omezení nadměrné produkce.

Ačkoliv Komise ve své zprávě tvrdí, že využití půdy, která leží ladem, by nevedlo k zvýšenému užívání pesticidů a umělých hnojiv, ekologické organizace varují, že by mohlo ohrozit divokou zvěř.

Například Světový fond na ochranu životního prostředí (WWF) 10% cíl podporuje, ale pouze za podmínky, že bude spojen s opatřeními vedoucími ke zvyšování účinnosti a dlouhodobé udržitelnosti, včetně vyhrazení půdy v rámci péče o zachování životního prostředí.

Pokud jde o ceny, Komise předpokládá, že v dlouhém období ceny obilovin vzrostou o 3-6% oproti úrovním z roku 2006. Změny v cenách krmiva pro hospodářská zvířata budou „zřejmě relativně mírné nebo neutrální“, neboť vedlejší produkty užívané při výrobě bionafty a bioethanolu mohou být podle Komise použity jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Závěry Komise k využívání zemědělské půdy a cenách ale závisí do značné míry na dostupnosti druhé generace biopaliv v průmyslovém měřítku. Jejich využití by snížilo jak požadavky na využití půdy, tak závislost EU na dovozu biopaliv.

Bez druhé generace biopaliv by se ale náklady, dovozy a intenzita využívání zemědělské půdy, značně zvýšily, říká Komise.

Zpráva dále upozorňuje, že pro dosažení 10% cíle není možné spoléhat se výhradně na první generaci biopaliv. Podle zprávy by do roku 2014 mohla být technologie druhé generace s nejvyšší pravděpodobností dostupná.

Svou zprávu nezávisle na Komisi zveřejnila také nevládní organizace Eurobserv'ER. V jejím „Barometru biopaliv“ na rok 2007 sdružení uvádí, že spotřeba biopaliv vzrostla od roku 2005 o 80%. K velkému nárůstu spotřeby surového rostlinného oleje došlo zejména v Německu, kde je považován za plnohodnotné palivo.

http://www.euractiv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist