Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

S biopalivy bude méně lidí hladovět

24.08.2007  |  zdroj: HN  |  132× přečteno      vytisknout článek

S biopalivy bude méně lidí hladovět První desetiletí 20. století se nesla ve znamení automobilu. V té době se tvrdilo, že by nebylo bezpečné vyměnit spolehlivost koně za nejistotu automobilu. Kůň byl koneckonců vždy dostupný a "jel" na vojtěšku, které byl evidentně dostatek. Pro mnohé bylo příliš riskantní důvěřovat benzinu, neboť ten by se mohl za pár let stát vzácností.

Dnes, kdy opět musíme změnit svou základní energetickou surovinu, je důležité jasně stanovit, co je realita a co mýtus.

Ropná žízeň zdraží jídlo

Realitou je, že budeme-li pokračovat v současném tempu spotřeby ropy bez významného snížení uhlíkových emisí, pak bezpochyby budeme směřovat k bezpříkladným klimatickým změnám a přírodním katastrofám. Stejně tak je faktem, že bude-li se poptávka po ropě nadále zvyšovat, dojde k raketovému růstu cen, který strašlivě postihne chudé země. I sama Mezinárodní energetická agentura přiznává, že zvyšování poptávky a nepravidelná nabídka vyvolají další tlak na ceny, které budou dále ovlivněny také vyššími náklady na těžbu nových zásob.

Kromě toho bude mít zvýšení cen ropy vážné dopady na cenu potravinářských výrobků. Dražší hnojiva začnou být méně dostupná pro zemědělce v chudých zemích a prudké zvýšení dopravních nákladů zhorší přístup k potravinám pro miliony lidí. Vyšší ceny ropy tedy budou dozajista znamenat nižší spotřebu potravin.

Jedním z nejčastějších mýtů je tvrzení, že biopaliva budou zákonitě konkurovat produkci potravin. Dnes jsou největšími producenty potravin rozvinuté země, které své zemědělství silně dotují. V rozvojových zemích se produkce potravin ve velkém měřítku nevyskytuje: tyto státy jednoduše nemohou konkurovat zemědělským dotacím bohatých zemí. Je pro ně cenově výhodnější dovážet z rozvinutých zemí produkty, které jsou nabízeny jako potravinová pomoc nebo se prodávají za dotované ceny, než je vyrábět přímo v místě.

Produkce biopaliv v rozvojových zemích by tento obrázek změnila. Rozsáhlé plochy neobdělané orné půdy na jižní polokouli by byly využity k pěstování vysoce ziskových plodin orientovaných na biopaliva, což by restrukturalizovalo zemědělský sektor. Vytvořily by se miliony pracovních míst, což by zvýšilo příjmy, vývoz i potravinovou kupní sílu nejchudších.

Naděje pro Amazonii

V Brazílii se produkce biopaliv zvýšila spolu s produkcí potravinářských plodin. Za hlad nemůže využívání biopaliv, nýbrž nedostatečné příjmy. Zkušenosti ukázaly, že výroba biopaliv generuje příjmy a zvyšuje spotřebu potravin. Brazilský etanolový průmysl vytváří jeden milion pracovních míst přímo a až šest milionů nepřímo.

Dalším mýtem je, že produkce biopaliv ohrožuje amazonský deštný prales. Je potřeba uvést, že v letech 2004 až 2006, což bylo období prudkého růstu brazilské produkce biopaliv, se rychlost odlesňování deštných pralesů snížila o 52 procent.

Biopaliva mohou přispívat ke snižování uhlíkových emisí tím, že se pěstují na znehodnocených pozemcích. V případě Brazílie využíváme k pěstování třtiny méně než 10 procent veškeré orné půdy. Brazilská vláda však zároveň pracuje na rekultivaci 150 milionů hektarů znehodnocených pastvin. Tato půda získá díky cukrové třtině vegetační vrstvu, což přispěje ke snížení uhlíkových emisí.

Celosvětové energetické zdroje se dnes soustřeďují ve 20 státech. Biopaliva umožní skutečnou demokratizaci mezinárodního trhu, neboť energii pro svět bude vyrábět více než 100 zemí. Není pochyb o tom, že je to obrovská změna - možná stejně revoluční jako ta, která vypukla počátkem 20. století. Přechod od zvířecí tažné síly k benzinu byl koneckonců opakem ekologické udržitelnosti. Dnes to můžeme napravit a současně přispět k tvorbě zaměstnanosti a bohatství v zemích Jihu - ku značnému prospěchu pro globální společenství.

Autor je ředitelem energetického odboru ministerstva zahraničí Brazílie


Související články


Poslední diskuse k článku - 3 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
biopaliva z biomasy daji lidem praci
Presne tak, zamestnaji se lidi co budou pestovat biomasu.
Z Biomasy se pak udela palivo - levne a ekologicke
Napriklad ve Svedsku, SRN, Rakousku i Francii se uz da tankovat misto drahyho benzinu za 1.45€ rovnou E85/Bioethanol za 0.90€/L
S celkem minimalni investici
http://e85.rostlinnyolej.cz
na bioethanol muze jezdit bez problemu kazdy benzinovy auto.

Asi do toho pujdu taky, ekologie je hezka ekonomicka motivace je vsak zapotrebi
vloženo: 27.11.2007 20:48     vložil:  ridic-ekolog Reagovat 
Jak spolehlivě zničit přírodu
Není jednodušší cesty jak spolehlivě dorazit životní prostředí než vyrábět palivo z potravin. Náklady jsou na rozdíl od ostatních způsobů získávání energie obrovské a rozdíl nákladů a materiálu na výrobu energie a získanou energiií minimální. Je jasné že prodejní cena 1 tuny plodin pro potravinářství se srovná s cenou 1 tuny plodin pro výrobu paliva. Pokud je něčím cílem pořádně zredukovat velikost populace z důvodu nedostatku potravin, tak toto je ta správná cesta. Jediný výsledek - nedostatek potravin a vyčerpaná půda nevhodná pro pěstování čehokoliv.
vloženo: 06.09.2007 09:27     vložil: MiF Reagovat 
Brazílie má asi některé české politiky
Zajímavé. Na začátku se dozvídáme, zdražování ropy zdraží hnojiva a tím i potraviny. Hnojit se ale musí i pole s biopalivy. Biopaliva tedy zvýší poptávku po ropě. Mimochodem energetická účinnost pěstování rostlin ve vztahu k přijatému slunečnímu záření je hluboko pod 1 %. Ze všeho nejhorší nesmysle je pak samozřejmě bilolíh - kvasinky si z toho mála, co rostliny vyprodukovaly ukrojej zase většinu...

Pole s energetickou plodinou je tedy mnohonásobně horší, než stejné pole s FV panely, jejichž energetická ziskovost je silně diskutabilní:-)

mimochodem, kWh z nejlevnějšího jídla je řádově dražší, než kWh ze zásuvky - čím to asi bude?

Co se pracovních míst týče, bylo by asi lepší, kdyby z těch 7 milionů lidí 3,5 kopalo příkop a druhých 3,5 ho zase zasypávalo:-) Práci by měli taky a napáchalo by to míň škody.
vloženo: 28.08.2007 11:29     vložil:  edison Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist