Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Senátu budou vyhlášeny výsledky soutěže Zelená stuha České republiky 2007

06.11.2007  |  130× přečteno      vytisknout článek

V Senátu budou vyhlášeny výsledky soutěže Zelená stuha České republiky 2007

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova společně se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, občanským sdružením, pořádá slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Zelená stuha České republiky roku 2007 a ocenění českých reprezentantů v soutěži Entente Florale Europe 2007, které se koná ve středu 7. listopadu 2007 od 10 hodin v Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu Parlamentu ČR.

Porota soutěže Zelená stuha České republiky 2007 hodnotila ve dnech 10.–12. září 2007 devět vesnic v Jihočeském, Jihomoravském, Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém, Pardubickém, Středočeském, Zlínském kraji a v Kraji Vysočina. Porota zhodnotila letošní ročník jako velice silný, v soutěži byly zastoupeny obce s velice dobrou úrovní péče o zeleň a životní prostředí a určit pořadí na prvních třech místech a tedy rozhodnout o celostátním vítězi nebylo vůbec jednoduché.

Z reakcí zástupců SZKT v krajských hodnotitelských komisí Vesnice roku, ale také od členů komise hodnotících v soutěži Zelená stuha České republiky víme, že obce a jejich obecní samosprávy přikládají stále větší význam kvalitě prostředí a zeleni a roste také zájem občanů  o péči o plochy veřejné a vyhrazené. Obce uplatňují více vlastních kapacit při jejich zakládání a údržbě a také využívají místní zdroje. „Tuto skutečnost považujeme za velice potěšitelnou a naplňuje nás nadějí, že budou stále rychleji v českých vesnicích ubývat některé jevy, ke kterým máme z odborného hlediska určité výhrady“ doplnila Ing. Eva Voženílková, ředitelka Společnosti.

Soutěž Zelená stuha České republiky vyhlašuje Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, občanské sdružení (SZKT), od roku 2000 a navazuje tím na výsledky soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova. Do soutěže Zelená stuha České republiky jsou nominovány obce, které v krajských kolech Vesnice roku získaly ocenění Zelená stuha za péči o životní prostředí a zejména o zeleň v obci i v jejím krajinném prostředí. Porotu soutěže, ve které jsou zastoupení odborníci z řad zahradních a krajinných architektů, praktických zahradníků i výzkumných pracovníků, sestavuje SZKT. Porota hodnotí obce z především z hlediska kvality péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci a z hlediska péče o krajinné prostředí obce, zohledňuje však také zapojení veřejnosti do plánování a realizací úprav v obci.

Entente Florale Europe 2007

Letos pošesté soutěžilo české město a česká obec spolu s dalšími sídly z jedenácti evropských zemích v soutěži Entente Florale Europe – Evropská kvetoucí sídla. Mezinárodní porota složená ze zástupců účastnických zemí navštívila v rámci hodnocení 23 evropských sídel.    8. srpna 2007 soutěžící město Tábor a 9. srpna 2007 soutěžící obec Zálší v Jihočeském kraji. Výsledky letošního ročníku soutěže byly slavnostně vyhlášeny v anglickém lázeňském městě Harrogate 21. srpna 2007. Slavnostnímu vyhlášení předcházelo náročné závěrečné jednání mezinárodní poroty a také shromáždění zástupců účastnických zemí.

Město Tábor mezinárodní porota ocenila STŘÍBRNOU MEDAILÍ.

Vesnici Zálší porota ocenila BRONZOVOU MEDAILÍ.

Porota zároveň udělila Zálší mimořádné ocenění za zachování architektonického dědictví a udržování lidových tradic.

Soutěž je zaměřena především na společný zájem radnic, obyvatel        i místních podnikatelů o kvalitu životního prostředí a zejména zeleně jako jeho podstatné součásti v urbanizovaném prostoru i v okolní krajině založeného především na osobní odpovědnosti občanů             a na schopnosti vzájemné komunikace a spolupráce mezi radnicemi, občany i místními podnikateli. Společná kvalitní péče o životního prostředí, respektování originálních kulturních, historických a přírodních hodnot a environmentální výchova a vzdělávání dětí, mládeže i dospělých s sebou přináší rozvoj komunitního života, zvyšuje přitažlivost      pro šetrný turistický ruch a vytváří nové pracovní příležitosti.

Další informace:
Ing. Eva Voženílková, ředitelka SZKT

tel: 257 324 234 nebo 607 963 288,

e-mail: kancelar@szkt.cz, vozenilkova@szkt.cz

http://www.szkt.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist