Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologické zemědělství v Chorvatsku

02.12.2007  |  140× přečteno      vytisknout článek

Chorvatsko je potencionálním dodavatelem ekologických surovin pro obchodníky z celé Evropy.

V roce 2006 v celé zemi ekologicky hospodařilo 340 certifikovaných farem s rozlohou 5000 hektarů, což odpovídá cca 0,6 % zemědělsky využívané půdy Chorvatska. Hlavními pěstovanými kulturami jsou obiloviny (pšenice a kukuřice), poté traviny, koření, ovoce, víno a olivy. K tomu je potřeba ještě připočíst na 17 000 hektarů tzv. ekologických „včelích pastvin“, jejichž certifikace je světovou zvláštností. Do této sumy není zahrnut sběr divokých rostlin, především bylin, borůvek a hub, který hraje relativně velkou roli.
 
V roce 2002 proběhla první státní registrace ekologických farem a v návaznosti na ekologické nařízení EU 2092/91 a na mezinárodní standardy IFOAM byly vydány první státní ekologické předpisy. V současnosti již existuje i národní logo pro ekologické výrobky. Příslušné ministerstvo taktéž udělilo akreditaci šesti kontrolním subjektům, které produkty testují podle chorvatské normy HRN EN 45004. Přesto tato země u Jaderského moře není na tzv. seznamu třetích zemí, protože chorvatský ekologický certifikační systém není plně v souladu se systémem EU. Z tohoto důvodu musí veškeré, na export určené výrobky atestovat vedle chorvatského kontrolního subjektu, také subjekt uznávaný v EU. Export bio produktů z Chorvatska je tudíž nutné včas naplánovat.
 
V případě malých chorvatských ekologických farem se většinou jedná o částečně soběstačná hospodářství, která produkují pro vlastní potřebu a přebytky prodávají přímo na farmě nebo na tržnicích, jsou to především čerstvé a snadno zpracovatelné výrobky jako je např. nakládaná zelenina. Kromě podniků, které konzervují okurky a papriky existují i dva vinaří produkující ekologická vína, dále několik producentů ekologických oliv a farem zpracovávajících kozí mléko. Zemědělské ekologické suroviny se taktéž využívají pro výrobu zdravých dětských potravin. Německá firma Hipp, která vyrábí potraviny pro děti, otevřela svoji výrobní provozovnu v Chorvatsku již před šesti roky.
 
Z důvodu ztížených exportních podmínek a malého objemu produkce se na trh EU dostává z Chorvatska jen nepodstatné množství ekologických výrobků, především koření, bobule a ořechy. Naopak nabízejí chorvatské obchody mnoho bio produktů z evropského zahraničí. V bio obchodech a mnohých supermarketech tak spotřebitelé naleznou širokou nabídku ekologických výrobků, ale jen několik domácích. Podle zdejších potravinářů roste zájem chorvatských spotřebitelů o ekologické produkty. Chorvatsko je díky tomu zajímavým a rostoucím trhem, který se obdobně jako v Česku a Slovinsku rychle rozvíjí.
 
Co podnikatel má udělat pro to, aby se dostal k žádanému zboží a mohl tak uspokojit rostoucí poptávku? Pro zpracovatelský podnik by smysluplnou, ale dlouhodobou a náročnou investicí mohla být podpora zemědělských výrobních družstev v určitých regionech, a to především formou intenzivního poradenství ohledně výrobních postupů a zajištění kvality. Takové projekty mají nejen trvalý sociální efekt a zvyšují hodnotu venkovského prostoru, ale jsou perspektivní i z ekonomického hlediska, protože oba partneři, zpracovatelský podnik a příslušní zemědělci, navazují dlouhodobou spolupráci a ceny surovin zůstávají atraktivní pro obě strany. Je to však běh na dlouhou trať a je potřeba investovat do proškolení a vzdělávání farmářů. Že jsou takové projekty smysluplné, ukazují velice dobře fungující příklady jako je ekologická výroba sýru Feta v Rumunsku nebo mnohé projekty Fair Trade.
 
Hlavními (exportními) produkty by se mohly stát např. víno, koření a speciální sýry. Zvláště zajímavé mohou být pro trh EU výrobky z ekologického medu a divoce rostoucí bobule, houby a byliny z certifikované neřízené setby, jak je tomu již v případě Rumunska. Firmy zajímající se o investování v Chorvatsku mohou získat až 50 % spolufinancování z dotačního programu SAPARD. Jedná se o podporu ze strukturálních fondů EU, která je určena pro kandidátské země a ze které lze v budoucnu podporovat vedle rozvoje infrastruktury, taktéž
výstavbu zpracovatelských kapacit ve venkovském prostoru, a tím tvořit pracovní místa.
 
Zdroj: EkoConnect - Mezinárodní centrum pro ekologické zemĕdělství střední a východní Evropy, informační zpravodaj – listopad 2007


www.agronavigator.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist