Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Biopaliva: nebezpečná, ale i neekologická

20.01.2008  |  124× přečteno      vytisknout článek

Biopaliva: nebezpečná, ale i neekologická

V březnu 2007 se čelní představitelé členských států EU dohodli, že zvýší podíl biopaliv v dopravě. O totéž usilují rovněž v USA. Zároveň politici v USA i EU uvedli v život celou síť dotací a jiných přímých a nepřímých podpor, které výrobu biopaliv z energetických plodin uměle zvýhodňují. Deklarovaným cílem této politiky je snížit závislost na ropě a redukovat emise skleníkových plynů. Poslední dobou však stále častěji zaznívá kritika stávající politiky i z úst ekologických sdružení.

Terčem kritiky je především výroba biopaliv ze zemědělských plodin. Ukazuje se, že tato paliva přinášejí řadu negativních sociálních i ekologických dopadů. Základní potíž spočívá v tom, že pokud by měla výraznější měrou nahradit fosilní paliva, bylo by to vysoce náročné na zemědělskou půdu.

Vysoká náročnost biopaliv ze zemědělských plodin na ornou půdu s sebou nese dva hlavní negativní důsledky. Používání půdy k pěstování energetických plodin ostře konkuruje využití pro výrobu potravin a krmiv. Zvýhodňuje-li stát uměle energetické plodiny, je výsledkem větší vzácnost potravin a jejich rostoucí cena. To má tvrdý dopad zejména na nejchudší vrstvy obyvatelstva. Není divu, že zvláštní zmocněnec OSN pro právo na výživu Jean Ziegler nedávno veřejně označil výrobu biopaliv z potravinových plodin za "zločin proti lidstvu". Na výrobu 50 litrů bioetanolu je podle něj třeba 232 kilogramů obilí, přičemž z tohoto množství by mohlo žít jedno dítě celý rok.

Druhým negativním důsledkem je, že biopaliva z energetických plodin přispívají k odlesňování a tím ohrožují biodiverzitu. Rostoucí poptávka po cukrové třtině, sójových bobech či palmovém oleji (uměle stimulovaná státní podporou biopaliv v západních zemích) motivuje brazilské a malajské farmáře k tomu, aby ještě ve větší míře než doposud mýtili tamní pralesy a rozšiřovali na jejich úkor zemědělskou půdu. Varující výsledky přinesla švýcarská studie, která zkoumala ekologickou bilanci současné generace biopaliv v porovnání s fosilními palivy. Autoři zjistili, že téměř polovina ze sledovaných typů biopaliv je spojena s horšími souhrnnými ekologickými škodami než fosilní paliva. Alarmující je, že toto platí pro všechny nejhojněji využívané typy biopaliv: pro etanol vyráběný z americké kukuřice a brazilské cukrové třtiny, jakož i pro naftu vyráběnou ze sóji a malajského palmového oleje.

Všechny tyto skutečnosti dokazují jediné: státní politika, která se snaží cíleně podporovat určitý způsob výroby energie na úkor jiných způsobů, je velice krátkozraká. Problém je tu zcela analogický s "osudnou domýšlivostí" centrálních plánovačů za socialismu. Taková státní politika je vždy nutně spojena s negativními důsledky, které politici nejsou schopni předvídat. Chceme-li výrazně snížit emise oxidu uhličitého, pak je jedinou cestou zvýšit cenu vypouštění CO2 do ovzduší (např. v podobě uhlíkové daně). Bude pak na podnikatelích, aby v rámci konkurenčního procesu objevili nejefektivnější způsob výroby energie při změněných cenových relacích. Politické rozhodování od stolu bude v tomto směru sotva úspěšné.

Matěj Šuster

http://libinst.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist