Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bioplynové stanice: Proč by měl kukuřici nahradit šťovík

17.04.2008  |  zdroj: Moderní obec  |  200× přečteno      vytisknout článek

V současné době je hlavním zdrojem biomasy pro vývin bioplynu kukuřice.

Náklady na její pěstování se však stále zvyšují, stává se tak nedostatkovou. Proto je výhodné doplňovat a postupně nahrazovat tuto plodinu například krmným šťovíkem.

Krmný šťovík (původně označený jako Rumex OK 2 ) je pravoplatnou plodinou nejen pro ČR, ale nově - od 14. 1. 2008 - pro celou EU, pod modifikovaným označením odrůdy - šavnat. Zatím se u nás využívá hlavně jako suchá biomasa pro přímé spalování, ale už se testuje i k využití při výrobě bioplynu.

CO UKAZUJÍ TESTY

Oprávněným předpokladem pro využití šťovíku k výrobě bioplynu je jeho vysoká krmná hodnota. Dokazují to první výsledky modelových testů, v nichž jsme porovnávali vývin bioplynu za přídavku kukuřice a v dalších variantách za přídavku stejného množství krmného šťovíku. V závěru testování jsme zjistili, že intenzita vývinu bioplynu podle kumulativní produkce byla u obou testovaných plodin v podstatě stejná. Obdobný byl výsledek i při hodnocení podílu CH4 a CO2: Ten se pohybuje u obou plodin mezi 65 až 70 % od patnáctého dne pokusu. Produkce metanu byla v případě všech tří variant se šťovíkem velmi vyrovnaná, stejně jako po přídavku kukuřice. (Více viz Kára, Petříková: Krmný šťovík pro výrobu bioplynu, Zemědělec, 18. 2. 2008.)

Výsledky modelových testů (viz tab.) lze ale zatím považovat za orientační. Je třeba je ověřit přímo v provozních podmínkách bioplynových stanic. Rovněž je třeba zjistit provozní výnosy zelené hmoty šťovíku, ze všech 2 (až 3) sečí v průběhu celého roku a průměrnou sušinu v takto sklizené hmotě.

ŠŤOVÍK VERSUS KUKUŘICE

Nespornou výhodou krmného šťovíku proti kukuřici je jeho vytrvalost - vydrží na svém stanovišti 10 i více let. Od druhého roku vegetace každoročně velmi brzy zjara obrůstá a již v polovině května jej lze sklízet jako zelenou hmotu nebo na siláž. Po této sklizni znovu obrůstá, takže další sklizeň bývá v létě. Případně lze sklízet i třetí seč, a to přibližně do poloviny září (podle místních půdně-klimatických podmínek).

Šťovík lze s úspěchem pěstovat i ve vyšších polohách, kde se teplomilnější kukuřici ne vždy dobře daří. V těchto vyšších polohách se vyskytují zpravidla i strmější pozemky, kde může krmný šťovík účinně zasáhnout (na rozdíl od kukuřice) i proti půdní erozi.

Předností krmného šťovíku jsou bezesporu i nižší náklady na jeho pěstování. Osivo v ceně zhruba 3200 Kč/ha stačí na několik let, kdežto osivo kukuřice za přibližně stejnou cenu je nutné kupovat každoročně. Počínaje druhým rokem vegetace je v případě šťovíku podstatně snazší kultivace půdy, neboť stačí jen lehké diskování po letní sklizni, proti hluboké orbě pro kukuřici.

Výstavba bioplynových stanic "zemědělského" typu má nesporně velké perspektivy. Dokládají to údaje z již uskutečněných testů, kdy byl vývin bioplynu po přídavku šťovíku obdobný jako po přídavku kukuřice. Tyto výsledky je třeba dále ověřovat přímo v bioplynových stanicích.

AUTOR: VLASTA PETŘÍKOVÁ
CZ Biom - České sdružení pro biomasu


Krmné hodnoty siláže

g/kg v sušině siláž z různých druhů rostlin

šťovík vojtěška kukuřice

mladá

NL - dusíkaté látky 194,56 166,7 113,1

Tuk 20,45 36,6 29,8

Vláknina 157,99 345,5 309,5

Popeloviny 121,10 121,9 93,3

BNVL - bezdusíkaté

látky výtažkové 508,62 329,3 433,4

ZDROJ: CZ BIOM - ČESKÉ SDRUŽENÍ PRO BIOMASU


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Kolik je kg stoviku a kukurice na 1m2?
V půběhu letošního roku budeme výnosy zelené hmoty šťovíku zjišťovat, pak je zveřejníme. Podle současných odhadů lze předpokládat, že se výnosy kukuřice od výnosů šťovíku (více sečí) nemusí příliš lišit. V.Petříková
vloženo: 22.04.2008 18:41     vložil:  Vlasta Petříková Reagovat 
Kolik je kg stoviku a kukurice na 1m2?
Mam takovy pocit, ze ani tri sklzne nenahradi jednu sklizen kukurice. Nebo se pletu?
vloženo: 17.04.2008 09:10     vložil:  martalien Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist