Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ovocnáři směřují k ekologickému pěstování

26.04.2008  |  208× přečteno      vytisknout článek

Ovocnáři směřují k ekologickému pěstování

Již více než čtyřicet let se čeští ovocnáři každoročně scházejí, aby společně zhodnotili situaci ve svém oboru a vyslechli řadu odborných přednášek s cílem načerpat nové informace pro svou pěstitelskou a podnikatelskou praxi. Tématem letošních Ovocnářských dnů byla především integrovaná produkce ovoce a ekologické pěstování a velké pozornosti posluchačů se těšila také vystoupení týkající se možnosti čerpání finančních prostředků z Evropské unie.

I přestože tuzemským ovocnářům minulý rok příliš nepřál, své tradiční setkání si nechali ujít jen málokteří z nich. Letošní Ovocnářské dny proběhly za hojné účasti pěstitelů, zástupců ministerstva zemědělství, výzkumných pracovišť i celé řady firem a celkem je navštívilo přibližně 430 lidí. Na půdě tradičního dějiště dvoudenního setkání, královéhradeckého kongresového centra Aldis, všechny účastníky akce v úterý 15. ledna přivítal ředitel Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích, Ing. Václav Ludvík. Ten zároveň zhodnotil práci a úspěchy ústavu v roce 2007. Kromě rozsáhlé výzkumné a poradenské činnosti se podařilo šlechtitelům v Holovousích zaregistrovat po jedné odrůdě višně a třešně, jednu podnož pro peckoviny a u šesti odrůd jabloní a tří odrůd třešní bylo zažádáno o udělení právní ochrany v rámci EU.

Obnova přestárlých sadů je nezbytná
Především jarní mrazy způsobily, že zhruba desetina ovocnářských firem sklidila téměř o čtvrtinu méně než v předchozím roce. Nepřízeň klimatu v negativním smyslu nejvíce ovlivnila výnosy jablek, naopak meziročně více se sklidilo meruněk a dobrá byla také úroda švestek. I přesto je ve skladech dostatek kvalitního ovoce a spotřebitelé budou moci konzumovat česká jablka i v jarním období. Podle předsedy Ovocnářské unie ČR, Jaroslava Mušky, se v porovnání s ostatními státy Evropské unie v tuzemsku spotřebuje nejvíce jablek, nicméně i tak je třeba stále pracovat na zvyšování kvality především co se týče zpracování a skladování. V České republice bohužel téměř úplně vymizel zpracovatelský průmysl, ale ovocnáři věří, že se v budoucnu situace zlepší. Například objem skladovacích kapacit s ULO atmosférou v posledních letech výrazně stoupl až na současných 62 % a tento pozitivní trend bude pravděpodobně pokračovat. Jaroslav Muška dále ve svém vystoupení zmínil i vzrůstající počet pěstitelů, kteří se každoročně zapojují do systému integrovaného pěstování ovoce, stávají se členy svazu SISPO a mohou využívat jeho ochrannou známku. Bohužel, i když se situace v českém ovocnářství vyvíjí příznivě, z úst předsedy unie musela zaznít také o něco méně radostná informace – a sice údaj o plochách přestárlých sadů. Těch je v tuzemsku necelá polovina a jejich obnova je poměrně nákladnou záležitostí. Letos byla bohužel díky rozpočtovým škrtům značně snížena částka finanční podpory na restrukturalizaci sadů, jež v roce 2006 činila zhruba 100 milionů korun. Na slova Jaroslava Mušky navázal náměstek ministra zemědělství Ing. Stanislav Kozák, který uvedl, že navýšení podpory o 35 milionů korun schválil zemědělský výbor Parlamentu ČR, nicméně rozpočtový výbor návrh v zápětí zamítl. Ing. Kozák si plně uvědomuje nutnost obnovy sadů, a proto hodlá iniciovat další jednání mezi Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem financí s cílem částku navýšit alespoň v průběhu roku. Podle něj má velký význam také zřízení rizikového fondu, který by nebyl v rozporu s předpisy Evropské unie a ze kterého by bylo možné kompenzovat ovocnářům nepojistitelné škody, jako například extrémní sucho či jiné (i lokální) výkyvy počasí. Tento model již v některých zemích unie dobře funguje (Francie). Rovněž další řečník v pořadí, prezident Agrární komory ČR, Ing. Jan Veleba vidí jeden z problémů současného zemědělství v krácení národních dotací, které by podle jeho názoru měly zachycovat a řešit konkrétní potřeby jednotlivých komodit a regionů. Z obecného hlediska je momentální stav českého zemědělství podle názoru Ing. Veleby velmi uspokojivý – dochází k objektivní změně podmínek i nevyhnutelnému zvyšování cen potravin, nicméně více než polovina zemědělských podniků se připravuje investovat, což by mělo mít za následek zlepšení naší pozice i image mezi ostatními státy EU.

Dotace lze čerpat
Možnosti čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie jsou stálým tématem posledních let. Jejich význam pro české zemědělce a jejich konkurenceschopnost vůči dalším evropským pěstitelům je značný a zajímavé jsou i pro zahradníky, kterým se díky schválení preferenčních bodů podstatně zvýšila možnost uspět a získat finance například na modernizaci podniků. O dotačním titulu Program rozvoje venkova, schváleném v květnu loňského roku, na tradičních ovocnářských dnech v Hradci Králové hovořil Ing. Pavel Sekáč z Ministerstva zemědělství ČR. EU sleduje realizací tohoto programu čtyři základní cíle, a proto jej rozdělila do čtyř os, z nichž pro ovocnáře přicházejí v úvahu zejména první dvě: Osa I – Zlepšení konkurenceschopnosti zemědělství a lesnictví a Osa II – Zlepšování životního prostředí a krajiny. Co se týče uplynulého období, byly finančně uspokojeny přibližně dvě třetiny požadavků napříč všemi opatřeními – v prvním kole příjmu žádostí získalo dotaci 135 ze 184 žadatelů. Po obilovinách, kde bylo nejvíce peněz potřeba na zvýšení počtu a objemu skladovacích kapacit, tvořily zahradnické firmy druhou největší skupinu žadatelů. Poměrně velké procento jejich projektů také nakonec finanční prostředky získalo, a to právě díky preferenčním kritériím, která se podařilo spoluprací MZe a odborné zahradnické veřejnosti prosadit. Ta pomohou žadateli v případě, pokud je předmětem předkládaného projektu pouze pěstování okrasných rostlin nebo ovocnářství a zelinářství. Konkrétně v opatření I.1.1. Modernizace zemědělských podniků je nyní alokováno 1190 mil. Kč na rok, z toho 262 milionů korun do oblasti rostlinné výroby. Jeden příjemce může za období 2007 – 2013 v rámci uvedeného podopatření získat až 90 miliónů Kč a konkrétně může jít o prostředky na výstavbu a rekonstrukci skleníků a fóliovníků a dalších speciálních pěstebních ploch (pařeniště, kontejnerovny, školky) a dále na nosné konstrukce trvalých kultur včetně sadů a výstavbu a rekonstrukci hlavních závlahových zařízení. Další kolo příjmu žádostí bude vypsáno na konci února 2008. Čerpat dotace mohou i pěstitelé hospodařící v systému integrované produkce, a to díky podopatření II.1.3.1.2.1 Management integrované produkce ovoce. Cílem tohoto podopatření je dorovnat žadateli ztráty vzniklé tímto šetrnějším způsobem hospodaření. Navrhovaná výše podpory činí 435 eur/ha.

Bioprodukce má budoucnost
Za další stupeň integrovaného systému pěstování se obecně považuje ekologické zemědělství a očekává se, že mimo jiné i díky zvýšení objemu finančních prostředků, které se do tohoto odvětví dostanou, zažije ekologické sadovnictví v budoucnu doslova boom. Uvedla to při své přednášce Ing. Anna Vejvodová z Ministerstva zemědělství ČR. Podstatnou a pozitivní změnou oproti uplynulému období v rámci Programu rozvoje venkova je možnost přechodu z integrované produkce na ekologické sadovnictví bez dříve platného pětiletého závazku (viz Nařízení vlády 79/2007 Sb.). Výše podpory ekologického ovocnáře činí 849 eur/ha. Ekologickému zemědělství patřilo i další vystoupení v pořadí – Ing. Martin Leibl, rovněž z MZe ČR, totiž seznámil posluchače s jeho současným stavem. K 1. 10. 2007 podle jeho slov ekologicky hospodařilo v České republice 1249 farem na celkem 306 995 hektarech (z toho je 1506 ha sadů). Nárůst poptávky po biopotravinách se obecně očekává i mezi spotřebiteli, a proto stát plánuje investovat více finančních prostředků do jejich propagace. Do budoucna se počítá také se zjednodušením legislativy a registrace ekologických zemědělců.
Aby se úvahy o ekologickém sadovnictví netýkaly jen legislativy a teorie, zařadili organizátoři Ovocnářských dnů do programu přednášek také vystoupení jednoho z pěstitelů. O své zkušenosti z ekologickým pěstováním jabloní se s plénem posluchačů podělil Ing. Bedřich Plíšek.
Sled přednášejících ukončil tajemník OU ČR Ing. Martin Ludvík, který stručně shrnul historii Svazu pro integrované systémy pěstování ovoce a porovnal podmínky integrované produkce v jednotlivých zemích EU. Ta totiž není v rámci unie řešena jednotně a tudíž se pravidla stát od státu více či méně liší. Významné rozdíly existují například v použití pesticidů a uplatňování ochranných lhůt v České republice a Polsku. Přestože rezidua ani v jednom z případů nepřekračují povolené limity, lze jednoznačně říci, že české ovoce je zdravé, zatímco polské zdravotně nezávadné.


Autor: Martina Husáková

http://www.zahradaweb.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist