Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

10 % agropaliv zabere půdu, která by zajistila elektřinu pro polovinu českých domácností

06.08.2008  |  126× přečteno      vytisknout článek

10 % agropaliv zabere půdu, která by zajistila elektřinu pro polovinu českých domácností

Pokud by Česká republika použila půdu, kterou potřebuje pro plánované nahrazení 10 procent benzínu a nafty agropalivy, k pěstování energetických plodin pro teplárny a elektrárny, zajistí elektřinu pro polovinu českých domácností. Vyplynulo to z analýzy Hnutí DUHA, jež prosazuje, aby europoslanci vyškrtli klauzuli o podpoře automobilových agropaliv z připravované směrnice.

Aby automobilovými agropalivy nahradila jednu desetinu své spotřeby ropy, jak navrhuje Evropská komise, Česká republika by potřebovala 787 tisíc hektarů řepky a pšenice [1]. Exhalace oxidu uhličitého tak klesnou o 386 tisíc tun [1]. K oběma číslům dospěly propočty provedené pro ministerstvo životního prostředí, které kalkulovaly se současnými technologiemi.

Ale pokud by zemědělci na stejných 787 tisících hektarů pěstovali energetické plodiny pro použití v teplárnách či elektrárnách, dostanou každý rok palivo potřebné k výrobě sedmi terawatthodin elektřiny [2]. Sedm terawatthodin odpovídá polovině spotřeby všech českých domácností, respektive 12 % kompletní poptávky v zemi.

Exhalace oxidu uhličitého by tak klesly o 4,9 milionu tun [3] – skoro třináctinásobně více než při použití stejné půdy k pěstování agropaliv do automobilů.

Coby paliva v teplárnách či elektrárnách – nebo nejlépe ke kombinované výrobě tepla a elektřiny – se používají speciální plodiny, které nekonkurují na trhu s potravinami. Rovněž jejich pěstování je pro krajinu podstatně zdravější, protože nepoužívá tolik pesticidů a průmyslových hnojiv.

Samozřejmě je také možné pro energetické plodiny použít pouze část půdy, která se omezením podpory agropaliv uvolní.

Hnutí DUHA a další ekologické organizace prosazují:

·        Lepší podporu pro účinné obnovitelné zdroje energie, například pěstování energetických plodin pro elektrárny a teplárny. V České republice kriticky chybí zákon o podpoře obnovitelných zdrojů tepla, který by rozhýbal nejdůležitější – a nejvíce efektivní – odvětví zelené energetiky [4].

·        Vyškrtnutí klauzule, podle které mají agropaliva do roku 2020 závazně nahradit 10 % ropy. Podle ekologických organizací je silná podpora agropaliv při současných technologiích málo efektivní.

·        Přísná, závazná pravidla pro pěstování agropaliv, která by vyloučila ekologické a sociální škody. Standardy, které navrhla Evropská komise, k tomu nepostačují [5].

Informační list Hnutí DUHA o agropalivech: www.hnutiduha.cz/publikace/Biopaliva_vs_energeticke.pdf

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Právě kvůli nízkému efektu byly ekologické organizace vůči agropalivům do aut vždy hodně skeptické. Bionafta nebo etanol sníží exhalace skleníkových plynů a spotřebu ropy, to ano. Ale jenom velmi málo. Pokud stejnou plochu – nebo dokonce jenom její část – použijeme na pěstování energetických plodin pro elektrárny nebo teplárny, dostaneme mnohokrát lepší výsledek. Důraz na agropaliva je prostě plýtvání plochou a možnostmi zelené energetiky. Zákonodárci by měli namísto agropaliv do aut spíše podpořit nový zákon o zeleném vytápění.“

Kontakt:        Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

                        Martin Mikeska, Hnutí DUHA, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Zpráva o potenciálu snížení emisí skleníkových plynů v České republice, Enviros pro MŽP, Praha 2007

[2] Kalkulace Hnutí DUHA podle koeficientů ve: Studie potenciálu obnovitelných zdrojů v České republice do roku 2020, Asociace pro využití obnovitelných zdrojů energie–Česká geotermální asociace–CZ Biom–Česká společnost pro větrnou energii pro MŽP, Praha 2007. Propočet předpokládá 25% účinnost při výrobě elektřiny.

[3] Kalkulace počítá s současným takzvaným energetickým mixem – tedy s exhalacemi, které připadají na jednu terawatthodinu vyrobené elektřiny při dnešní skladbě českých zdrojů.

[4] Podrobnosti v informačním listu: www.hnutiduha.cz/publikace/ciste_teplo.pdf

[5] Standardy vůbec neřeší sociální dopady, nevylučují výrobu agropaliv z potravinářských komodit, nepožadují pěstování podle pravidel ekologického zemědělství a vyžadují jen velmi slabé snížení exhalací skleníkových plynů k tomu, aby agropaliva měla nárok na podporu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist