Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nový projekt: Monitoring welfare na ekologických farmách

19.11.2008  |  142× přečteno      vytisknout článek

Nový projekt: Monitoring welfare na ekologických farmách

Spolek poradců v ekologickém zemědělství ČR (EPOS) v rámci projektu „Ekologické zemědělství a zpracování biopotravin“ zahájil vytváření funkční metodiky, která se bude zabývat  monitoringem welfare v ekochovech. Podle navržené metodiky se bude monitorovat úroveň welfare na ekologických farmách u všech běžně chovaných druhů hospodářských zvířat v EZ (drůbež, prasata, kozy, ovce, koně, skot  dojný a skot bez tržní produkce mléka). Monitoring úrovně welfare bude probíhat na ekofarmách tak, aby byly zjištěny podmínky chovu v průběhu celého roku (to znamená na jaře, v letním období a v zimním období).

 

Práce na tvorbě metodiky byla zahájena 1. října 2008  workshopem, na kterém byly stanoveny hodnotící ukazatele u jednotlivých druhů hospodářských zvířat a způsob hodnocení. Tento výstup byl zapracován do metodik vytvořených pro jednotlivé hospodářské druhy. Navržené metodiky budou postupně upřesňovány podle názorů odborné veřejnosti a podle zkušeností, které se budou získávat při hodnocení welfare přímo v ekochovech.

 

V průběhu měsíců října a listopadu se upřesňují jednotlivé hodnotící ukazatele pro chované hospodářské druhy zvířat, vytváří se popis ukazatelů pro hodnotitele a ověřuje se vypovídající schopnost zvolených hodnotících kriterií. Dne 20. listopadu proběhne v Praze druhý pracovní workshop, který již bude pracovat s prvními výsledky šetření v ekochovech. Na základě tohoto workshopu budou zapracovány další zkušenosti a názory do metodiky hodnocení welfare v jednotlivých chovech hospodářských zvířat.

 

Takto vytvořená metodika bude 24. listopadu 2008 představena zájemcům o práci hodnotitelů welfare přímo na farmách, tak aby byla navržená metodika odzkoušena přímo v praxi. Hodnotitelem welfare může být akreditovaný poradce MZe, který má zkušenosti s kontrolní činností na ekofarmách.

 

Výsledkem tohoto úkolu bude v roce 2010 závěrečné zhodnocení stavu welfare na ekofarmách s tím, že metodika monitoringu welfare bude obsahovat i jednotlivé návrhy, jak zlepšit welfare v konkrétních zjištěných nedostatcích.

 

Monitoring úrovně welfare je realizován v rámci projektu Ekologické zemědělství a zpracování biopotravin, který je financován Ministerstvem zemědělství.  Podrobnější informace se dozvíte na webu www.pro-bio.cz a www.eposcr.cz.

 

 

Další informace poskytne:

Ing. Petr David

Tel., fax: 549 213 563

Mail: pdavid@eposcr.cz

Web: www.eposcr.cz

 

Spolek poradců v ekologickém zemědělství ČR

Kotlářská 53, 602 00 Brno

IČ: 439 61 479

Tel., fax: 549 213 563           

E-mail: epos@eposcr.cz  

Web: www.eposcr.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist