Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Budování bioplynové stanice prý životní prostředí neohrozí

16.12.2008  |  zdroj: Příbramský deník  |  130× přečteno      vytisknout článek

Budování bioplynové stanice prý životní prostředí neohrozí

Rožmitál/ V areálu zemědělské farmy u Zalán poblíž Rožmitálu má vyrůst bioplynová stanice na výrobu elektrické energie. Ačkoliv se proti záměru společnosti Bierhanzl Bioggas, která o výstavbu stanice usiluje, ohradili někteří lidé z Rožmitálu, stavbě nyní žádné dotčené orgány nebrání.

Záměr firmy byl několikrát podroben posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) a nyní prošel ještě podrobnějším procesem EIA.
„Ano, dostali jsme kladný posudek a výstavbě by nemělo už nic bránit,“ potvrdil spolumajitel firmy Bořek Bierhanzl. Podle Bierhanzla byly do posouzení zahrnuty i požadavky lidí, kteří mají obavy z toho, že by stanice měla negativní vliv na životní prostředí. „Rada města i na základě připomínek některých obyvatel odsouhlasila, aby projekt prošel důkladnějším posouzením z pohledu vlivu na životní prostředí, takzvanou velkou EIA,“ řekl před časem Deníku starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.
Kladné posouzení ale příliš neuklidnilo Huberta Hoyera z Rožmitálu, který se věnuje meteorologii. Má obavy z možné změny mikroklimatu a početnější tvorby mlh kvůli teplotním inverzím v rožmitálské kotlině. Obává se spolu s dalšími kritiky bioplynové stanice, že může dojít ke kontaminaci spodních vod. „V blízkosti jsou významné zdroje pitné vody,“ uvedl Hoyer s tím, že může mít stanice nepříznivý vliv i na dopravu. „Nějak tu biomasu musejí na místo dopravit a podle mě to značně zvýší provoz,“ domnívá se Hoyer a poukazuje i na případnou havárii stanice, která by podle něho byla velkým průšvihem. „Na první pohled se může zdát, že je spád opačný a voda by nemohla z farmy téct směrem k Sedlici, ale když se projdete terénem, uvidíte to. Také se mi nelíbí, že nebyli účastníky řízení obyvatelé bytovky u farmy,“ dodal Hubert Hoyer s tím, že připomínky sice odborníci vzali v potaz, ale zpracování bylo příliš povrchní.
Když položíme lidem bydlícím v okolí zalánské farmy otázku, co by jim na stanici vadilo, shodnou se většinou, že podobné stavby jsou a budou zdrojem zápachu.
Také kvůli silážním jamám u farmy, kde bude uložena kukuřice, se lidé obávají zápachu a možného úniku silážní šťávy do spodních vod.
„Odpadní vody ale v této technologii neexistují,“ reaguje na tyto názory Bierhanzl a dodává, že jdou i šťávy ze siláže do výroby. „Navíc v rámci projektu jsou silážní jámy zrekonstruované. Nedomnívám se, že by zápach mohl někoho obtěžovat. Snad ze siláže, ale to jen v případě, že by byla někde vedle jámy vysypaná. Zápach, který uniká jinde z jámy, naopak potřebujeme zachytit, spálit a proměnit na elektřinu,“ řekl Bierhanzl.
V úterý odpoledne bude následovat veřejné projednání záměru. Jednání povedou pracovníci krajského úřadu a seznámí všechny se situací a výsledky procesu EIA.
„Náš záměr splňuje všechna kritéria a posuzovány byly skutečně všechny připomínky. Navíc jsme přistoupili na použití osvědčené technologie, aby se vyloučily jakékoliv negativní dopady na životní prostředí. Změnili jsme i množství biomasy z kukuřičné siláže a travní senáže. Plochy s pěstováním kukuřice se nezvýší, budou stejné jako doposud,“ tvrdí Bořek Bierhanzl. Firma prý přehodnotila složení surovin, aby byl zvýšen přínos k ochraně životního prostředí. Mezi nejdůležitější změny patří i snížení výkonu, a také množství surovin. Nepočítá se s využitím slámy a produktů z výroby bionafty. Sníženo je množství kukuřičné siláže, kejdy i hnoje. „Využíván bude pouze hnůj a kejda, které vznikají přímo na farmě,“ doplnil spolumajitel firmy Bořek Bierhanzl.
Při realizaci projektu dojde podle investora k nárůstu dopravy v průměru o šest průjezdů za den. To bude představovat navýšení pět procent z nákladní dopravy a jedno procento z celkové dopravy po komunikaci III. třídy. Výkon biostanice poklesne z původních 1 200 kilowat na 700.
K výrobě elektřiny z biomasy je zapotřebí metan. Ten se uvolňuje při rozkladu biomasy. Teplo, vznikající chlazením agregátu, se dá využít i na vytápění objektů. Podobných stanic je v provozu ve Středočeském kraji už celá řada, jedna z posledních byla zprovozněna na podzim na Příbramsku v Kosově Hoře.
Podle investora neovlivní navržené úpravy ani současný krajinný ráz.
Stavby nebudou s výjimkou fermentorů převyšovat stávající objekty. Navíc výsadbou zeleně má vzniknou ochranné pásmo oddělující zemědělský areál.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist