Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ROLE ŽEN V EKOLOGICKÉM ZEMĚDĚLSTVÍ

19.05.2009  |  138× přečteno      vytisknout článek

ROLE ŽEN V EKOLOGICKÉM ZEMĚDĚLSTVÍ

Poskytuje ekologické zemědělství rovné podmínky pro ženy a muže? To zjišťovala studie organizace IFOAM.

Tato studie[link] zkoumala způsoby, jimiž může ekologické zemědělství přispět k posílení úlohy žen ve venkovských oblastech a odhaluje dosavadní zkušenosti.

Jaroslava Marková - <a href=Ekofarma Mlýnec" hspace=5 src="http://www.biospotrebitel.cz/data/images/480x480/Farmy/Mlynec/PaniMarkova.jpg" width=150 align=right vspace=5 border=0>Z výsledků práce IFOAM vyplývá, že ve srovnání s konvenčním zemědělstvím hrají v rozvoji ekozemědělství a v organizacích zabývajících se tímto způsobem hospodaření ženy velmi důležitou roli. Je to často právě žena, která v zemědělské rodině navrhne přechod na ekologický způsob hospodaření. Po celém světě se ženy ujímají vůdčí role v rozvoji ekozemědělství, jako selky (farmářky, rolnice - každému po chuti), spotřebitelky, výzkumnice, obchodnice, kontrolorky, atd.

Natalyia Sklenářová - Biofarma SasovŽeny mají údajně obecně příznivější přístup k přirozeným metodám práce v zemědělství (jako například ruční pletí), než jejich mužšké protějšky, a také raději pracují s rodinou, spíše než aby najímaly zaměstnance. Obecně - v zemích geopolitického severu - lze říci, že ženy, které hospodaří, spíše produkují pro místní trhy, čímž daleko více vycházejí vstříc zájmu o lokální potraviny, minimalizaci dálkové přepravy potravin, minimalizaci prodejního řetězce, welfare zvířat, otázky spojené s dálkovou dopravou zvířat na jatky, a tak dále. Zkrátka činnosti, které ženy obvykle vykonávaly, tedy zejména pěstování zeleniny a péče o zvířata jsou již součástí oficiální ekonomiky.

Jitka Dobrovolná - Dvůr RatibořicePráce žen na ekologických i konvenčních farmách je velmi podobná. Jde o intenzivní práci, většinou bez užití mechanizace a bez širší aplikace umělých chemikálií. Ovšem, ženy pracující v ekologickém zemědělství se - zdá se - úspěšněji začleňují a přispívají k rozvoji celého systému zemědělství a jeho zásad. Přestože existuje velice málo statistik, ty které k dispozici jsou naznačují, že v ekologickém zemědělství se pohybuje daleko více žen, než v zemědělství konvenčním. Jak již bylo řečeno, ženy se zaměřují především na produkci pro místní trhy, chod malých hospodářství, ruční práci, což jsou atributy spíše ekologického, než konvenčního hospodaření.

Hranice mezi ekonomickými a mimo-ekonomickými aktivitami mají ženy častěji rozostřené, neboť většinou hledají cesty jak propojit svou roli matky a ženy v domácnosti s rozvojem společenství a tvorbou zisku. Ženy tak nemusejí být nezbytně zemědělci na plný úvazek, proto by politici a odborníci měli konečně pochopit, že nejenom průmyslové zemědělství s lány polí je skutečným zemědělstvím, ale, že i hospodaření, které není hlavní pracovní náplní je třeba uznat za legitimní a podporovaný způsob produkce potravin.

Ekologické zemědělství má dle studie velký potenciál vytvářet nové struktury, které aktivně směřují k posílení role žen a využití místních znalostí, zejména v rozvojových zemích. To je jedna z výzev, které by se mělo ekologické zemědělství chopit.

Dle studie Organic Agriculture and Womens’ Empowerment Studies vydané v roce 2009 organizací IFOAM přeložil a upravil
Jan Valeška, biospotrebitel.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist