Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zpráva ze semináře: Produkce osiv v podmínkách ekologického zemědělství

20.07.2009  |  152× přečteno      vytisknout článek

Zpráva ze semináře: Produkce osiv v podmínkách ekologického zemědělství

Místo konání: Centrum výpočetní techniky UP Olomouc, Biskupské nám. 1, Olomouc, Olomoucký kraj

Termín konání: 22. června 2009

 

Seminář byl zahájen přednáškou ing. Barbory Dobiášové – ředitelky Odboru osiv a sadby ÚKZUZ[odkaz na prezentaci].  Účastníkům semináře poskytla komplexní úvod do problematiky osiv a sadby, zejména povinnosti vyplývající ze zákona o osivech. Podrobně a srozumitelně vysvětlila terminologii a pravidla, kterými je potřeba se řídit jak při používání, tak při výrobě certifikovaného osiva nebo sadby. 

Její vystoupení doplnil Ing. Petr Trávníček z Obchodní společnosti Pro-Bio, který specifikoval pravidla pro používání osiv v EZ podle NR 834/2007 o ekologické produkci a označování ekologických produktů a nařízení Komise (ES) č. 889/2008, kterým se provádí nařízení Rady (ES) č. 834/2007.

 

Následná přednáška Ing. Dagmar Janovské, PhD. (VÚRV Prahy Ruzyně)[odkaz na prezentaci] byla věnována tématu produkce obilovin v EZ, konkrétně se zaměřením na pěstování pšenice špaldy, dvouzrnky prosa a pohanky – tedy nejčastěji pěstovaných obilovin v ekologickém zemědělství. U všech vyjmenovaných plodin byla podrobně představena charakteristika druhu, nároky na podmínky, agrotechnické zásahy, přehlídky množitelských porostů, sklizeń a posklizňová úprava osiva včetně požadavků na kvalitu osiva.

 

I další téma přednášky bylo zvoleno s ohledem na četnost využití v EZ. Ing. Miroslav Hýbl, PhD.             (AGRITEC s.r.o. Šumperk)[odkaz na prezentaci] představil velmi podrobně téma produkce osiv luskovin v EZ. Obsáhlá přednáška poskytla účastníkům semináře jak obecné informace o významu zařazení luskovin v osevních postupech, jejich využití v potravinářském a krmivářském průmyslu, současný vývoj ploch, výnosů a produkce luskovin v ČR.

 

Následně byla zaměřena na nejvýznamnější druhy luskovin, pěstované v ČR, tedy hrách setý, bob setý a lupinu. Přednášející u jednotlivých plodin uvedl vždy hlavní charakteristiku, zařazení v osevních postupech, nároky na podmínky prostředí, včetně chorob a škůdců, kteří jejich pěstování nejčastěji komplikují.  

 

Na závěr odpoledního bloku představil a prakticky předvedl Ing. Ladislav Čáp (Bioinstitut, o.p.s. Olomouc) účastníkům semináře databázi OrganicXseeds (OXS). Pro konání semináře byla záměrně zvolena počítačová učebna a tak si všichni účastníci mohli prakticky vyzkoušet, jak postupovat při zjišťování dostupnosti požadovaného osiva, jak hledat v nabídce, jak vybírat nabídku konkrétního dodavatele apod. Protože mezi účastníky semináře byli i zástupci distributorů osiv, byla jim názorně předvedena ukázka, jak postupovat při vkládání nabídky osiv do databáze.

 

Databázi OXS provozuje FiBL Germany a v současné době je provozována v několika zemích EU, kde splňuje Nařízení Komise (ES) č. 1452/2003, které ukládá v Kapitole III., článku 6 povinnost každému členskému státu, vést elektronickou databázi seznamu odrůd osiv nebo sadbových brambor, které jsou na jeho území k dispozici. Nařízení zároveň umožňuje, aby tato DTB byla vedena i v jiném členském státě:

 

„…databáze je spravována buď příslušným orgánem členského státu, nebo orgánem či subjektem zmocněným k tomuto účelu členským státem, dále jen „správce databáze“. Členské státy mohou rovněž určit orgán nebo soukromý subjekt v jiné zemi.“

 

Databáze je v současné době v ČR ve dvouletém zkušebním provozu, její provoz byl spuštěn v rámci projektu EZ a zpracování biopotravin, podpořeného MZe ČR. Vzhledem k tomu, že nabízí více flexibility jak dodavatelům, tak odběratelům osiv, může být přínosem pro rozvoj trhu s bioosivy v ČR a v budoucnu by mohla nahradit stávající databázi, dosud spravovanou ÚKZUZ. 

 

Stravování účastníků semináře bylo zajištěno v jídelně rektorátu UP Olomouc, po celou dobu konání semináře bylo rovněž k dispozici občerstvení.

 

V měsíci záři se seminář uskuteční znovu, tentokrát v Jihlavě. Pozvánka na seminář bude včas zveřejněna na webu svazu PRO-BIO, včetně periodik Bioměsíčník a Zemědělec.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist