Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Elektřiny od farmářů je stále víc

21.07.2009  |  zdroj: Podniky a trhy  |  127× přečteno      vytisknout článek

Elektřiny od farmářů je stále víc

V Česku funguje už 47 bioplynových stanic, další zahájí provoz letos. Bioplyn je v produkci elektřiny čtvrtý největší obnovitelný zdroj v zemi.

Tuzemští zemědělci objevují kouzlo výroby elektřiny ze zbytků a odpadů své produkce. Bioplynové stanice, jeden ze státem podporovaných obnovitelných zdrojů energie, zažívají nevídaný boom. K téměř padesátce fungujících zařízení přibude letos zhruba deset dalších. Produkce elektřiny z těchto zdrojů narůstá geometrickou řadou. Byť jde stále o mizivý zlomek celkové tuzemské spotřeby.

Pohánět generátor plynem, jímaným z komunálních odpadů, není novinka. Zdroje v čistírnách odpadních vod nebo skládkách mají ale výkon jen pouhých několik desítek kilowattů. Takových po Česku funguje na osmdesát. Ale v opuštěných kravínech nebo na zelené louce budované speciální stanice, zásobované spíše odpadem ze zemědělské výroby a o výkonu i přes tisíc kilowattů, jsou na trhu teprve několik málo let.

Drahé, ale žádané

"Zájem o právě tyhle bioplynové stanice výrazně narůstá. Byť pro některé zemědělské společnosti se jedná o poměrně vysokou investici," popisuje zkušenost s rostoucí poptávkou Václav Duffek ze společnosti Agri Fair Stod, která už vybudovala deset bioplynových stanic a za letošek jí přibudou ještě tři až čtyři další. K velkým dodavatelům patří i Tomášek servis, Agrikomp nebo Farmtec, ale kromě nich je na trhu i spousta menších firem.

"Bioplynka nám pomohla ke stabilizaci podniku. Využíváme takhle na výrobu elektřiny i tepla přes polovinu přebytků a odpadů, které bychom museli tak jako tak likvidovat," tvrdí například Zdeněk Sviták, zástupce farmy Agra Deštná, která provozuje stanici necelý rok.

Lákadlo výhodného byznysu je velké. Investiční náklady sice také - zhruba 60 až 70 milionů korun, ale návratnost je kolem šesti let. Stát přitom garantuje po dobu patnácti let zaručený odběr "zelené" elektřiny za cenu zhruba dvojnásobně vyšší než v případě tržní ceny z tradičních zdrojů. A k tomu mohou část nákladů pokrýt dotace, o které se ročně zajímá až 25 případných investorů.

Na provozu přitom investoři ušetří - jako surovina pro produkci bioplynu a následnou výrobu elektřiny poslouží kromě speciálně pěstovaných plodin především odpad a zbytky ze zemědělské produkce. V případě méně početných "nezemědělských" komunálních stanic i vyloženě odpadový materiál, kaly z čističek odpadních vod, vývařoven nebo odpad z porážek zvířat a živočišných tkání.

Že jejich nedokonalé zpracování dokáže znepříjemnit život v nejedné obci, dokládají protesty proti některým chystaným nebo už dokončeným stanicím. "Nemůžete leckdy ani otevřít okna, ten zápach jde celou vesnicí," reaguje třeba jeden z obyvatel Svojšína na Tachovsku.

Bioplyn je stabilní zdroj

Podle místopředsedy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslava Němečka mají ale bioplynové stanice jednu velkou výhodu oproti třeba větrným či solárním elektrárnám, případně i těm vodním.

"Je to na rozdíl od větru či slunce stabilní zdroj, schopný dodávat elektřinu bez výkyvu podle potřeby třeba 24 hodin denně. A podle potřeby i regulovat výkon," připomíná Němeček, jehož úřad určuje minimální výkupní cenu, za jakou musí fimy jako ČEZ, E.ON a další od zelených zdrojů elektřinu odebírat.

"Výstavba bioplynových stanic bude u nás určitě pokračovat. Má to ale své hranice dané zejména množstvím vhodných a ekonomicky dostupných vstupních surovin. Hledají se samozřejmě nové pro bioplynové stanice vhodné zemědělské plodiny," připomíná František Lehar z ostravské společnosti Tomášek servis, která dosud postavila 19 bioplynových stanic, tedy přes 40 procent celkového dosavadního počtu v Česku.

Bioplyn je podle ERÚ za vodními elektrárnami, spalováním dřevní štěpky a větrnými elektrárnami čtvrtým největším obnovitelným zdrojem energie. Hlavním zdrojem elektřiny je stále uhlí.


Bioplyn v Česku

47 bioplynových stanic funguje v Česku podle serveru biom.cz. Elektřinu vyrábí i 80 menších zařízení ze skládkového plynu nebo v čističkách

214 gigawatthodin elektřiny se vyrobilo loni v ČR celkem pomocí bioplynu. Je to 0,3 % celkové spotřeby.

5,19% veškeré tuzemské spotřeby elektřiny pocházelo loni dohromady ze všech obnovitelných zdrojů energie.

AUTOR: Miroslav Petr
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist