Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologičtí zemědělci se bouří proti krokům Agrární komory ČR

15.03.2011  |  178× přečteno      vytisknout článek

Ekologičtí zemědělci se bouří proti krokům Agrární komory ČR

Šumperk - Ekologičtí zemědělci se důrazně ohrazují proti krokům Agrární komory České republiky. Ta totiž minulýtýden přijala závazné celoroční usnesení, ve kterém žádá ministry vlády, aby s okamžitou účinností zvýšili limit povinného minimálního zatížení zemědělské půdy chovanými zvířaty. Usnesení Agrární komory ČR zároveň podmiňuje poskytování podpory u programů ekologického zemědělství realizovanou produkcí.Ekologičtí zemědělci se rovněžobávají snahy Agrární komory ČR o uzavření agroenvironmentálních programů pro ekologické zemědělce.

"Důrazně se ohrazujeme proti snaze Agrární komory České republiky zasahovat do problematiky ekologického zemědělství touto cestou, neboť Agrární komora ČR ekologické zemědělce v podstatě nezastupuje, ale naopak se snaží o přesun finančních prostředků z podpory ekologického zemědělství na komodity, na které zrovna potřebuje - viz. podpora prasat, mléčného skotu apod., což rozhodně nelze považovat za koncepční kroky, " uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka svazu PRO-BIO.

Požadavek zvýšit limit povinného zatížení zemědělské půdy z 0,2 na 0,35 VDJ/ha TTP a od roku 2012 na 0,5 VDJ/ha TTP je naprostým nepochopením situace a cílů v méně příznivých oblastech, anebo, v tom horším případě, snahou připravit část farmářů hospodařících v extenzivnějších podmínkácho podpory, a tím pádem i živobytí.

Zástupci ekologických zemědělců jsou však ochotní přistoupit ke kompromisu. "Deklarovali jsme souhlas s minimálním zatížením 0,3 VDJ/ha. Jsme si však bohužel vědomi, že to může znamenat problém pro farmy hospodařící v nadmořské výšce okolo 1000 metrů, které realizují často jen jednuseč. Není tedy úplně jednoduché (a v zásadě možné) skot z jedné seče uživit," doplnila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. K výše zmiňovaným krokům jsou ekologičtí zemědělci ochotni přistoupit v případě, že budou mít zajištěný dostatečný časový prostor. Musí být zohledněna schopnost farmářů rozšířit svá stáda, zabezpečit podmínky chovů dle všech legislativních požadavků a pokrýt zvýšené finanční náklady s tím související. Ekologičtí zemědělci upozorňují, že pokud zvýší stavy chovaných zvířat o 100%, musí míttaké příslušnou kapacitu stájí. A na to zemědělcům,kteří zvířata nezimují venku, chybí finanční prostředky.

Ekologičtí zemědělci připomínají, že zvyšování minimální intenzity rozhodně nepřispěje ke zvyšování produkce biopotravin, kterou stanovil Akční plán ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011 - 2015 projednaný Vládou ČR.

"Samozřejmě, že se snažíme v souladu s Akčním plánempro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011 - 2015, na jehož tvorbě jsme se aktivně podíleli, zvyšovat ekologickou produkci biopotravin, a to i ve znevýhodněných oblastech. Ale rozhodně to nelze udělat cestou radikálního zvyšování zatížení. Představme si situaci, kdy na jedné straně musíte splňovat vyšší zatížení, máte tedy více krav, které z jedné seče neuživíte, a na druhé straně ještě máte podmínku pro získání dotační podpory - přímou produkci. Jelikož trh ještě není natolik rozvinutý, není možné veškeré maso pocházející z ekologické produkce na biojatkách ekologicky porazit, zpracovat a odbýt v režimu ekologického zemědělství, bez značných potíží. Má-li ekologický farmář štěstí, nakonec maso zodbytuje do konvence za směšnou cenu. Je-li tohlemyšlenka podpory rozvoje ekologického zemědělství, pak mi přijde naprosto absurdní," sdělila manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Nesrstová.

Podle Akčního plánu pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011 - 2015by podíl ekologického zemědělství měl postupně dosáhnout 15 % z celkové plochy zemědělské půdy v České republice. K tomu by měla přispět ve výše zmiňovaném dokumentu deklarovaná podpora tak, aby v odpovídající výši uhradila veřejné statky poskytované ekologickými zemědělci. Akční plán rovněž počítá se zpracováním nového nastavení dotačních podmínek pro ekologické zemědělství a produkci biopotravin.

"V případě realizace požadavků Agrární komory ČR bude rozvoj ekologického zemědělství ohrožen," okomentoval situaci Zdeněk Perlinger, předseda Rady PRO-BIOSvazu ekologických zemědělců.Ekologičtí zemědělci vnímají s obavami rovněž snahu Agrární komory ČR o uzavření agroenvironmentálních programů pro ekologické zemědělce.

Postoj Agrární komory ČR je dlouhodobě vůči ekologickým zemědělcům nepříliš nakloněný. A to je také důvodem, proč PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců do Agrární komory ČR nikdy nevstoupil.

Vedení PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců připomnělo, že ani v době, kdy se Akční plán pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011 - 2015 připravoval, se zástupci Agrární komory ČR jednání nezúčastňovali, i když byli mnohokrát zváni. "Bohužel se to projevuje v kvalitě příspěvků Agrární komory ČR k rozvoji ekologického zemědělství České republiky," uzavřela Kateřina Nesrstová.

Limit povinného minimálního zatížení zemědělské půdy byl zaveden v 90. letech jako pojistka, že v daném území bude krajinu kultivovat a pobírat podporu skutečně farmář-chovatel. V řadě zemí Evropské unie je tento limit s ohledem na přírodní podmínky nižší, například v Irsku je 0,15, ve Franci, Velké Británii a Itálii je limit 0,1 VDJ/ha.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců má v současné době 656 členů. Sdružuje 581 farmářů, 75 bioprodejen a 275 členů PRO-BIO LIGY, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu sídlí v Šumperku.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Ekologičtí zemědělci se bouří proti krokům Agrární komory ČR
Na biopotravinách je BIO jenom ten název a cena.Zdechlé krávy za stáji a vypraškovaná pole jsou stejná jako za dob nebio.Někteří jsou dokonce tak drzí,že kupují zemědělské produkty od zemědělců a živí se kšeftama,nikoliv bioprodukci.
vloženo: 15.03.2011 12:16     vložil: Orš. Reagovat 
Re: Ekologičtí zemědělci se bouří proti krokům Agrární komory ČR
Biopodvodníkům ani korunu dotací!
vloženo: 15.03.2011 10:12     vložil: Vašek Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist