Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Technika na Zemi živitelce 2011

13.10.2011  |  zdroj: Technik  |  107× přečteno      vytisknout článek

poleZemědělská výroba v průmyslových zemích, hlavně pak její rostlinářská složka, se bez progresivní techniky neobejde..

Obdělávání půdy, které má zabezpečit požadované výnosy a zaručovat i potřebný objem produkce surovin pro potravinářský průmysl, a tedy i životní standard obyvatelstva, je dnes stále více zajišťováno pomocí strojů.

Ty jsou buď konstruovány jednoúčelově přímo pro zemědělské podniky anebo jsou používány ve více odvětvích, včetně zemědělství. K tomu se samozřejmě druží i vyspělé agrotechnické postupy.

Potvrdil to i letošní už 38. ročník agrosalonu Země živitelka, který proběhl ve dnech 25.-30. srpna na výstavišti v Českých Budějovicích. Letošního zemědělského veletrhu se zúčastnilo 412 přímých vystavovatelů, v jejichž expozicích byly zastoupeny více než dvě stovky spoluvystavujících firem. Celková krytá i volná výstavní plocha přesáhla 36 tisíc čtverečních metrů, což bylo více než loni, a o přírůstek se přičinil hlavně nový pavilon T, dokončený krátce před zahájením letošního veletrhu.

Kromě domácích vystavovatelů byly zastoupeny tyto země: Austrálie, Bělorusko, Finsko, Francie, Itálie, Japonsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srí Lanka, Španělsko, USA a Velká Británie. Návštěvníků přišlo více než sto tisíc.

Technika určená pro rostlinnou a živočišnou výrobu zabírala většinu výstavní plochy v pavilonech i na volných plochách a nebylo to dáno primárně rozměrností strojů, jako jsou traktory, kombajny, pluhy, ale hlavně širokou paletou exponátů - techniky pro sklizeň obilnin a píce, postřikovačů, secích strojů, čističek, dopravníků, šrotovníků, mačkacích zařízení, dojicích a chladicích zařízení, lesnické techniky, přepravníků balíků slámy a zvířat, obracečů a shrnovačů píce, přepravníků strojů, drtičů dřevní hmoty, mulčovačů atd. K vidění tu bylo i obrovské množství užitkových vozidel univerzálních i přizpůsobených pro práce na poli a k dopravě zemědělských plodin.

Účastníky agrosalonu byly i firmy poskytující služby pro zemědělství, organizace zabývající se ochranou a tvorbou životního prostředí, firmy zabývající se ekologickými a úspornými technologiemi a stavbami či šetrnými energetickými zdroji.

Soutěž o Zlatý klas

Podstatnou součástí odborného doprovodného programu tohoto zemědělského veletrhu, který obsahuje vždy řadu konferencí a sympozií, byla i letos soutěž o získání ceny Zlatý klas, konaná pod garancí Ministerstva zemědělství ČR: Jde o ocenění nejlepších exponátů v několika kategoriích, mj. i v kategoriích Mechanizace a Potřeby a služby pro zemědělství. Předmětem soutěže jsou špičkové výrobky a novinky z oblasti techniky a mechanizace prací v zemědělství, potravinářství a v lesním a vodním hospodářství, včetně opravárenství, s vysokými a dokumentovanými technickými parametry.

Do soutěže nejsou přijímány softwarové produkty, dále exponáty a výsledky či výkony, které nejsou na agrosalonu vystaveny anebo dokumentovány.

U exponátů výrobního, resp. technického charakteru, tedy u exponátů z kategorie mechanizace, platí tato hodnoticí kritéria: novost exponátu (vč. ochrany průmyslovými právy), srovnatelnost se světovou úrovní, technické kvality (výkon, ovladatelnost, trvanlivost, spolehlivost, vhodnost použitého materiálu, náročnost výroby, respektování norem, bezpečnost provozu, včetně protipožární ochrany a bezpečnosti, zdravotní a hygienická nezávadnost), estetická úroveň výrobku a ekonomické aspekty výrobku (předpokládaná cena, rentabilita v provozu, možnost uplatnění na zahraničních trzích, záruční doba, náhradní díly, servis).

Další kritéria se týkají ochrany životního prostředí: využití alternativních a obnovitelných zdrojů energie, vliv na půdu, vliv na stabilitu agroekosystémů, vliv na čistotu vody a ovzduší.

Při posuzování vhodnosti exponátů přihlášených do soutěže o Zlatý klas se také prověřuje, zda byly splněny podmínky pro ponechání ocenění u exponátů oceněných v minulém ročníku agrosalonu, tj. zda je loni vyznamenaný výrobek už vyráběn, zda a v jakém množství je dodáván na trh. Hodnotitelé letos konstatovali, že podmínky pro ponechání ocenění z roku 2010 splnili všichni loni vyznamenaní výrobci oceněných výrobků, a že tedy není důvod k odejmutí ocenění.

Hodnotitelská komise posuzující exponáty přihlášené do soutěže v oboru Mechanizace byla letos složena z pracovníků Státní zkušebny zemědělských, potravinářských a lesnických strojů v Praze, Výzkumného ústavu zemědělské techniky v Praze a Agentury pro zemědělství a venkov v Kolíně. Komise pro obor Potřeby a služby pro zemědělství byla složena z pracovníků ministerstva zemědělství, ministerstva životního prostředí, zastoupeny byly i zemědělské podniky.

Exponáty vyznamenané Zlatým klasem

V oboru Mechanizace obdržely z celkem sedmi do soutěže přihlášených exponátů tři Zlatý klas.

Prvním byl zemědělský kolový traktor střední třídy Deutz-Fahr Agrotron TTV 420, který přihlásila firma Garnea z Neplachova: Jde o výrobek firmy Same Deutz-Fahr. Novost spočívá ve využití bezstupňové převodovky CVT u traktorů nižší výkonové třídy, která v součinnosti s elektronicky řízeným motorem zajišťuje vysokou účinnost traktoru. Konstrukce motoru v důsledku nezávislého mazání čerpadla systému Common-Rail umožňuje používat 100% biopaliva. K vysokému pohodlí obsluhy přispívá odpružená přední náprava i kabina a jednoduchý ovládací systém.

Dalším oceněným exponátem je pásový podvozek třetí generace Terra Trac pro kombajny Claas, který přihlásil do soutěže U+M Servis z Třeboně spolu s majitelem stroje družstvem Agra z Březnice. Výrobcem je Claas KGaA v Harsewinkelu v SRN. Podvozek s gumovými pásy zajišťuje bezpečný pohyb stroje díky nové celoodpružené konstrukci. Snižuje zatížení obsluhy vibracemi a přenos rázů na stroj, což usnadňuje práci řidiče kombajnu. Podvozek zvyšuje stabilitu stroje při práci na svahu, zlepšuje průjezd nesnadným terénem a snižuje utužení půdy. Také zvyšuje stabilitu stroje při přepravních rychlostech do 40 km/hod. Hydraulický systém podvozku zabezpečuje lepší kopírování terénu a tak zlepšuje práci žacích lišt s větším záběrem a zlepšuje jejich ochranu před poškozením.

Jak sdělili zástupci přihlašovatele při předávání ceny, ještě v úterý 23. srpna t. r. kombajn s tímto podvozkem pracoval na poli. Pak byl očištěn a ve středu dopraven na výstaviště, kde další den začínal agrosalon.

Třetím vyznamenaným mechanizačním exponátem je kolový traktor Case IH Puma 160 CVX EP, přihlášený vystavovatelem Liva Předslavice u Volyně. Výrobcem stroje je CNH Global NV ve St.Valentinu v Rakousku. Podle slov manažera prodeje z Předslavic Ing. Filipa Javorka byly důvody k přihlášení stroje do soutěže dva: první je motor doplněný systémem SCR - díky katalyzátoru na bázi močoviny se rozkládají oxidy dusíku na dusík a vodu, což je důležitý ekologický aspekt, protože se tím snižuje stupeň závadnosti výfukových plynů a zároveň je tak umožněno vyšší využívání energie obsažené v palivu. Druhým důvodem je plynulá bezstupňová převodovka se dvěma mechanickými rozsahy, což zatím není úplně běžná věc.

Elektronické řízení motoru umožňuje navýšení jeho maximálního výkonu o 15 %. Pro snížení nepříznivých účinků hluku a vibrací na řidiče je traktor vybaven přední odpruženou nápravou a odpruženou kabinou. Traktor splňuje požadavky směrnic EU (Tier 3b) a v oblasti emisních limitů je i předčí.

Přísní hodnotitelé

V kategorii Potřeby a služby zemědělství nebylo letos uděleno žádné ocenění Zlatý klas, i když přihlášeno bylo několik exponátů. "Horkým" kandidátem na udělení ceny byl vystavovatel Agritec - výzkum, šlechtění a služby ze Šumperka s výrobkem Gliorex, což je pomocný rostlinný přípravek. Hodnotitelská komise po důkladném zvažování sice vyhodnotila tento přípravek jako velice kvalitní, nicméně ne ve všech ohledech vyhovující všem soutěžním kritériím, a doporučila přihlašovateli, aby na vývoji a testování přípravku ještě dále pracoval a zvýšil tak pravděpodobnost získání Zlatého klasu například v příštím ročníku agrosalonu.

Není to poprvé, kdy z přihlášených exponátů hodnotitelské komise na Zemi živitelce ocenily jenom poměrně malý počet exponátů anebo v některých kategoriích Zlatý klas neudělily vůbec. Trend vysoké náročnosti a přísného posuzování při udělování ocenění zde byl nastolen už před několika lety. Škoda, že existenci takovéhoto trendu v práci hodnotitelských komisí není možno konstatovat u mnoha jiných veletrhů a výstav u nás konaných.

AUTOR: Stanislav Kahuda


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist