Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na Vysočině je již téměř padesátka přírodních zahrad

16.06.2012  |  36× přečteno      vytisknout článek

Na Vysočině je již téměř padesátka přírodních zahrad

I přes deštivé počasí proběhlo v sobotu na pracovišti Chaloupek o.p.s. v Kněžicích slavnostní předávání plaket dalším třinácti majitelům přírodních zahrad z Vysočiny. Celkem už jich tedy je v našem kraji 49, z toho 8 ukázkových. Aby zahrada získala statut ukázkové přírodní zahrady, musí vyhovět náročnějším kritériím, být něčím výjimečná a splňovat podmínku otevřenosti pro veřejnost.

Hlavním bodem sobotního programu bylo samozřejmě předávání plaket do rukou hrdých majitelů zahrad. Mezi ně se zařadily i samotné Chaloupky, které se nyní můžou pyšnit oceněním Ukázková přírodní zahrada. Po slavnostním udílení následovala komentovaná prohlídka zahrady a budovy kněžického pracoviště. Zbytek odpoledne se pak nesl v duchu výměny zkušeností, rad a tipů majitelů zahrad mezi sebou.

Akce se také zúčastnili zástupci Kraje Vysočina, jež realizaci přírodních zahrad podporuje grantovým programem - pan Zdeněk Ryšavý (radní pro oblast životního prostředí) a paní Marie Kružíková (radní pro oblast školství). Přírodní zahrady si pozornost bezpochyby zaslouží, začínají totiž ovlivňovat i výuku na devíti školách v kraji, které o svoji zahradu pečují právě v souladu s přírodou. "Zahrada je totiž ideálním prostředím pro výuku nejrůznějších předmětů - nejen obligátní biologie, případně pracovních činností, ale i takových, jako jsou cizí jazyky, matematika, dějepis, vlastivěda, český jazyk a podobně. Vlastně neexistuje předmět, který by nešlo s výukou v zahradě spojit - nejen tak, že ji využijeme coby příjemné prostředí k výuce, ale i prakticky, za využití vhodně rozmístěných prvků a tematických stezek. Navíc mají školní zahrady velký předpoklad stát se přírodními zahradami, jelikož se na nich nesmí používat chemické přípravky a stačí se tedy jen vyvarovat používání rašeliny a doplnit některé prvky," vysvětluje Vlasta Hábová z Chaloupek, která se zabývá právě vzděláváním učitelů v oblasti rozvoje školních zahrad.

"Pokud vás myšlenka přírodních zahrad zaujala, do 31. 8. 2012 nabízíme stále ještě zdarma poradenství a případnou certifikaci přírodních zahrad. Později se již bude jednat o placené služby," doplňuje Hábová.
Projekt "Přírodní zahrady bez hranic aneb nový prostor pro lidi, přírodu a cestovní ruch na dosah" je podpořen z prostředků EU z programu Evropské územní spolupráce Česká republika - Rakousko a je lokalizován na území Dolního Rakouska, Jihočeského a Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Více o projektu na www.prirodnizahrada.eu.

O přírodních zahradách:

Myšlenka přírodních zahrad má své kořeny v Dolním Rakousku, kde má již více jak desetiletou historii. Na Vysočinu přišlo díky podpoře z Evropské unie v rámci podpory česko-rakouské územní spolupráce. Z Dolního Rakouska byla převzata i kritéria pro přírodní zahrady.

Čím se vyznačují oceněné zahrady, vysvětlila Iveta Machátová, koordinátorka z Chaloupky o.p.s. pro Kraj Vysočina: "Pro získání ocenění Přírodní zahrada musí každý majitel splnit tři základní kritéria - žádná rychle rozpustná umělá hnojiva, žádné pesticidy či jiné chemické postřiky a žádná rašelina." Používání rašeliny je velmi rozšířené, ale její vynechání při péči o zahradu má své důvody. Při těžbě rašeliny totiž dochází k devastaci přírody a její přeprava na dlouhé vzdálenosti s sebou nese také značné zatížení životního prostředí. O snižování používání chemie v přírodě snad není třeba ani mluvit. Již její výroba je náročná a nebezpečná. "Rychle rozpustná hnojiva jsou také špatná, rostliny z nich většinou čerpají do prvního deště, pak je voda odplaví dál, kde mohou způsobit více škody jak užitku," upozorňuje Machátová. Vše lze samozřejmě nahradit přírodní a přirozenou formou.

Více informací poskytne:
Vlasta Hábová, vlasta.habova@chaloupky.cz, 775 105 124
Iveta Machátová, iveta.machatova@chaloupky.cz, 731 440 922


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist