Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Indické zemědělství

17.02.2014  |  630× přečteno      vytisknout článek

Indie je zařazována mezi země s největším potenciálem ekonomického růstu. Mezi světovými ekonomikami (řazeno podle Purchasing Power Parity, PPP) se indická ekonomika v roce 2011 (a stejně tak v roce 2012) zařadila na 4. místo a silnější byla v uvedeném roce pouze ekonomika Spojených států, Číny a Japonska. Podle stejného měřítka se v roce 2012 podílela indická ekonomika na světovém HDP z 5,65%, v roce 2017 by to však podle odhadů mělo být již 6,82%. Podíl na světovém HDP se bude do roku 2017 podle odhadů zvyšovat u šesti v současné době nejsilnějších ekonomik pouze v případě Číny (ze 14,32% na 18,31%) a v případě Indie. Podíl ekonomik Spojených států, Japonska, Německa a dokonce i Brazílie by se měl snížit. Výkon indické ekonomiky však v několika posledních letech klesá. Tvorba hrubého domácího produktu kulminovala v Indii v 1. čtvrtletí roku 2010, kdy dosáhla meziročního přírůstku ve výši 9,4%. Od té doby, tedy více než tři roky, vytrvale klesá.

Nejzávažnějšími příčinami zhoršujícího se stavu indické ekonomiky jsou trvalý a dále se prohlubující deficit zahraničního obchodu, mající za následek prohlubování deficitu běžného účtu platební blance a dále nedostatečný příliv zahraničních investic.

Indie je nucena dovážet chybějící suroviny, především ropu, která je hlavní dovozní položkou a jejíž cena v posledních letech rostla. Roste také potřeba moderních technologií a v neposlední řadě i poptávka po spotřebním zboží. Export indických výrobků a služeb však dovozu zdaleka neodpovídá, neboť konkurenceschopnost indického zboží je v důsledku přílišné ochrany domácího trhu a nedostatku investic nízká.

Zemědělství - vývoj, struktura

Zemědělství je dominantním sektorem indického hospodářství. Podíl na tvorbě  HDP sice pomalu klesá, ale stále představuje 14,5 %. Zaměstnává 58 % obyvatelstva, které je na zemědělství životně závislé. Hlavním cílem zemědělství bylo a stále zůstává zajištění výživy rychle rostoucího počtu obyvatel. Indie je od poloviny sedmdesátých let soběstačná v produkci potravin, i když hektarové výnosy jsou v porovnání s mezinárodními standardy nízké.

Průměrný roční růst přidané hodnoty v zemědělství poklesl ze 4,7 % v devadesátých letech na 2,1 % v prvních letech nového tisíciletí. V r. 2002-03 došlo dokonce k poklesu zemědělské výroby o 7 %,  což bylo dáno značným suchem a nedostatečným monzunem, který byl vystřídán vysokým růstem  10 % po dobrém monzunu v r. 2003-04. V dalším roce ovšem došlo k podstatnému poklesu vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám a zemědělství stagnovalo. V roce 2007/08 vykazoval růst zemědělské produkce nárůst o 4,5 %, což představuje o téměř jedno procento více než v roce předchozím. V roce 2008/09 rostla zemědělská výroba Indie zhruba o dvě procenta. Hospodářské výsledky indického zemědělství zcela závisí na počasí. Součástí všech ekonomických rozborů v agrárním sektoru jsou proto vždy data příchodu monzunu a jeho pohyb po území Indie. Například pozdní příchod monzunu v roce 2009 tvrdě poznamenal indické zemědělství, když došlo k propadu zemědělské výroby v uvedeném roce o 10,8 %.

Hlavními úkoly pro vládu jsou zajištění zavlažování rozsáhlých ploch, zajištění skladování vody v období mezi monzuny a úsporné zacházení s vodou. Vláda rozpracovává různé programy podpory farmářů, které zahrnují i otázky pojištění proti výkyvům cen na trhu zemědělských výrobků. Zvyšuje se také výroba umělých hnojiv a vláda určuje prodejní ceny farmářům tak, aby jim byly dostupné (v současné době se např. močovina prodává za nižší nežli výrobní cenu a rozdíl je hrazen státem). Zvyšuje se také použití mechanizace, především traktorů a dalších strojů používaných při sklizni.

Indie značné množství zemědělských výrobků vyváží, podíl zemědělského exportu na celkovém exportu se pohybuje kolem 10 % (10,47% v roce 2011). Největšími položkami ve vývozu byly rýže a mořské produkty a čaj. Na druhé straně mnoho potravin Indie také dováží a v roce 2011 se na celkových dovozech se dovozy zemědělských výrobků podílely 3.5 %. Největší položkou jsou rostlinné oleje, cukr. 

Indické zemědělství je jedním z hlavních předmětů jednání na půdě WTO, neboť indická vláda hájí zájmy zemědělců a trvá na snížení a postupném odstraňování podpor, které rozvinuté země vynakládají na zemědělství. Jde jí především o ochranu velké skupiny obyvatelstva, které je na práci v zemědělství životně závislá. Na podporu zemědělství vláda vynakládá významné prostředky, byť zdaleka ne v takovém rozsahu jako některé rozvinuté země. Důležitou součástí ochrany domácího agrárního trhu je regulace dovozu (celní režim).

Nosné obory zemědělské výroby:

Pěstování obilnin

v této skupině se jedná hlavně o rýži, která má klíčové postavení v boji s chudobou a podvýživou. V samotné Asii 2 mld. lidí získávají  60 - 70 % energetického příjmu z rýže a jejích výrobků. Navzdory tomu roční produkce již několik let stagnuje na hodnotě okolo 95 mil. tun.

Hlavní plodiny:

čaj  - Indie je největším světovým producentem a spotřebitelem čaje. Pěstuje se zde 27 % čaje na světě a představuje 13 % světového obchodu s čajem, přičemž čtvrtina čaje se vyváží,

káva- Indie se podílí jenom 4 % na světovém obchodu, ale jedná se o speciální druhy silné kávy, která má dobré postavení na mezinárodních trzích, její produkce v posledních letech stagnovala a závisí značně na světových cenách.

přírodní kaučuk - Indie je třetí největší producent a čtvrtý největší spotřebitel kaučuku na světě

Pěstování ovoce, zeleniny a květin - tento sektor představuje zhruba čtvrtinu v celkovém HDP vytvářeném v zemědělství. Kromě konečných produktů zahrnuje i pěstování předpěstků pokojových i jiných rostlin, které se vyrábějí v laboratorních podmínkách a posléze letecky dodávají do Evropy k dalšímu pěstování (např. do Holandska).

Živočišná výroba - maso, mléko a vejce, drůbež a mořské produkty.

Importované komodity:

1) Cukr a cukrovinky čokoládové a nečokoládové

-          Ročně doveze Indie cukr a cukrovinky za více než 1 mld. USD. Hlavními dodavatelskými zeměmi jsou Brazílie, Thajsko, Guatemala a Španělsko.

 

2) Sušená zelenina

-          V r. 2010 Indie dovezla sušenou zeleninu za více jak 800 mil. USD. Ačkoliv je Indie sama jedním z největších světových producentů ovoce a zeleniny, komodity jako sušený hrách a čočku musí dovážet z Kanady, USA a Austrálie.

-          Indie na dovoz sušené zeleniny uvaluje 34 % clo.

 

3) Ovoce

-          Indie dováží také ovoce, zejména jablka a datle. Ovoce Indie každoročně doveze za zhruba 700 mil. USD. Podle indické metodiky mezi ovoce spadají také ořechy.

-          Dovoz čerstvého ovoce do Indie je velmi komplikovaný. Ovoce dlouhou dobou převozu trpí a celní procedury mnohdy zdrží dodávku o týden i více. Okolní země a domácí produkce indickou spotřebu pokrývají dostatečně.

 

4) Káva, čaj, koření

-          Tyto komodity Indie dováží z okolních asijských zemí, zejména ze Šrí Lanky, Indonésie, Nepálu a Číny.

 

5) Vejce, mléčné a vaječné produkty, med

-          Na 5. místě se z hlediska objemu dovozu umístila vejce, mléčné a vaječné produkty a med. Tyto komodity Indie dováží zejména z Austrálie a Nového Zélandu a objem dovozu je přes 180 mil. USD ročně. 

-          Clo na mléko a mléčné výrobky je 30%. Indie uvalila 70% clo na dovoz medu a v návaznosti na zákaz dovoz indického medu do EU z r. 2010 lze očekávat odvetná opatření a komplikace.

 

6) Obiloviny

-          Ačkoliv je Indie 2. největším producentem obilovin na světě, svoji obrovskou spotřebu musí krýt i z dovozu. Celkový import obilovin do Indie dosahuje 90 mil. USD, především z Argentiny a Paraguaye.

 

7) Rostlinné kuchyňské oleje

- Indie každý rok doveze kolem devíti milionů tun rostlinných kuchyňských olejů. Poptávka po této komoditě vytrvale stoupá a proto, že se domácí výrobu nedaří úměrně navyšovat, roste i dovoz. Kapacita domácích výrobců rostlinného oleje je 7,4 milionů tun ročně

 

8) Koření

- Nejzajímavější importní komoditou z koření je pro Indii jednoznačně makové semeno. Kapacita místního trhu pro dovoz je 24 tisíc tun. V Indii se pěstuje zejména farmaceutický mák .- Vysoký je také objem dovozu kardamomu do Indie, která toto koření dováží zejména ze Srí Lanky.-Druhý nejvyšší podíl na dovozu ze všech koření má v Indii pepř černý. Ročně ho Indie doveze 17 tisíc tun.

 

9) Potravinářské technologie a stroje na zpracování potravin

                - Indie si klade za cíl výrazně obnovit zastaralé stroje na výrobu a zpracování potravin. Otevírá se tak zajímavá příležitost pro exportéry potravinářské techniky.

ZDROJ: Businessinfo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist