Důvodová zpráva

 

I. Obecná část

Zákon o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci) si klade za cíl aplikaci trvale udržitelného rozvoje pomocí maximální možné prevence průmyslového znečišťování všech složek životního prostředí. Smyslem zákona je též zavést informování veřejnosti o účincích všech zařízení a objektů podle tohoto zákona na životní prostředí.

K dosažení těchto cílů slouží zejména následující nástroje:

 

Předmět navrhované právní úpravy je stanoven v souladu se  směrnicí Rady Evropské unie 96/61/ES o integrované prevenci a omezování znečištění (směrnice o IPPC) a návazným rozhodnutím Evropské komise o vytvoření Evropského registru emisí znečišťujících látek (rozhodnutí o EPER) a s doporučením OECD C(96)41/Final k zavádění “registru emisí a přenosů znečišťujících látek” (doporučení o PRTR), a zároveň s ohledem na systém povolování provozu zařízení podle platných právních předpisů.

 

Zhodnocení platné právní úpravy

 

Z analýzy platné a v současnosti připravované legislativy v oblasti ochrany životního prostředí vyplývá, že v České republice neexistuje žádná právní úprava integrovaného environmentálního povolení provozu zařízení, která by splňovala požadavky směrnice o IPPC. Náš právní systém vychází z  tzv. složkového přístupu k ochraně životního prostředí, integrovaný pohled zde dosud chybí. Tuto problematiku nelze prozatím řešit rozsáhlou novelizací současných právních předpisů v oblasti životního prostředí, která by směřovala k celkové integraci vydávání povolení, proto je navrhován zcela nový zákon, který přejímá směrnici o IPPC a provazuje požadavky v ní obsažené s již existujícími právními předpisy.

Jedná se především o následující okruh požadavků směrnice o IPPC:

V České republice také dosud není zaveden žádný registr odpovídající požadavkům EPER a PRTR.

Navrhovaný zákon by měl být speciálním zákonem ve vztahu k ostatním právním předpisům na úseku ochrany životního prostředí, veterinární péče a ochrany zdraví.

Integrované povolení bude nahrazovat rozhodnutí, stanoviska, vyjádření a souhlasy, které jsou vyžadovány podle jiných právních předpisů, pokud je jimi dáván souhlas k provozu zařízení nebo k činnosti provozované v zařízení.

Podle platné a připravované legislativy se jedná o rozhodnutí, stanoviska, vyjádření a souhlasy, které jsou (budou) vydávány podle následujících právních předpisů:

Návrh zákona předpokládá přímé novely výše uvedených právních předpisů tak, aby bylo zřejmé, že v případech, kdy se jedná o zařízení podléhající úpravě podle zákona o integrované prevenci, nebudou vydána rozhodnutí, stanoviska, vyjádření a souhlasy podle výše uvedených právních předpisů. Do budoucna je otevřená i případná možnost integrovat další správní akty vydávané podle dalších právních předpisů, respektive i správní akty vydávané podle jiných ustanovení právních předpisů, kterých se za stávající legislativy zákon o integrované prevenci dotýká za podmínky, že tak zákon a tyto právní předpisy stanoví. Přímými novelami zvláštních právních předpisů se tedy bude moci rozšířit “rozsah” integrovaného povolení. Návrh zákona je koncipován poměrně široce (co do počtu “integrovaných” rozhodnutí, stanovisek, vyjádření a souhlasů), čímž směřuje k prohloubení zásady ekonomiky a koncentrace řízení.

V integrovaném povolení budou stanovovány podmínky provozu zařízení na základě aplikace BAT s tím, že emisní limity ani další podmínky stanovené v tomto povolení nesmějí být mírnější než ty, které stanoví zvláštní právní předpisy.

 

Vztah k zákonu č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů

Stavební povolení k výstavbě zařízení podle zákona o integrované prevenci nelze vydat bez pravomocného integrovaného povolení.

 

Vazba na řízení podle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí)

Pokud jsou zařízení zároveň zařízeními posuzovanými podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, v žádosti o vydání integrovaného povolení se také předloží stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí, pokud může nahrazovat údaje požadované v této žádosti. Stanovisko vydané podle zákona je neopominutelným podkladem pro vydání nebo změnu integrovaného povolení. Do rozhodnutí o vydání nebo změně integrovaného povolení musí být zahrnuty požadavky k ochraně životního prostředí uvedené ve stanovisku k posouzení vlivů na životní prostředí; v opačném případě správní úřad ve svém rozhodnutí uvede důvody, pro které tak neučinil nebo učinil jen zčásti.

 

Vztah k zákonu č. 18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů

Tímto zákonem není zákon č. 18/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů dotčen.

 

Vztah k zákonu č. 153/2000 Sb., o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a produkty a o změně některých souvisejících zákonů

Tímto zákonem není zákon č. 153/2000 Sb. dotčen.

 

Vztah k zákonu č. 157/1998 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 352/1999 Sb.

Tímto zákonem není zákon č. 157/1998 Sb. dotčen.

 

 

 

 

 

 

Odůvodnění hlavních principů navrhované právní úpravy

 

Návrh zákona je založen na následujících principech:

  1. zvýšení prevence znečišťování životního prostředí jako celku,
  2. zamezení přenosu znečištění z jedné složky životního prostředí do druhé,
  3. zjednodušení administrativních procedur pro provozovatele zařízení podle tohoto zákona,
  4. zvýšení právní jistoty vycházející z jednotného přístupu k ochraně životního prostředí.

 

Návrh zákona o integrované prevenci přináší nový přístup k prevenci a omezování vlivu velkých průmyslových a zemědělských zařízení a zařízení na zpracování odpadů na životní prostředí. Provoz těchto zařízení – vyjmenovaných v příloze č. 1 návrhu zákona bude z hlediska vlivu na životní prostředí povolován jedním integrovaným povolením. Plnění podmínek stanovených v integrovaném povolení bude pravidelně kontrolováno.

Navrhovaná právní úprava počítá se zřízením Agentury trvale udržitelného rozvoje (Agentura) jako příspěvkové organizace podřízené Ministerstvu životního prostředí (MŽP), která by měla mj. zpracovávat v řízení o vydání integrovaného povolení odborné vyjádření sloužící jako podklad pro správní úřad vydávající integrované povolení. Prostřednictvím vydávání vyjádření a další odborné spolupráce se žadatelem a správním úřadem před řízením nebo během něj by Agentura měla zajišťovat potřebnou kvalitu, jednotu a kontinuitu přístupu při rozhodování správních úřadů. Vzhledem ke složitosti problematiky a k potřebě komplexního posouzení žádosti by měl tento subjekt fungovat jako odborná podpora příslušného správního úřadu, přičemž pracovníci Agentury by měli:

  1. kvalifikovaně posoudit žádost o vydání integrovaného povolení pro všechny kategorie zařízení spadající do působnosti tohoto zákona,
  2. vypracovat své vyjádření jak s ohledem na místní, tak na regionální a národní stav a vývoj životního prostředí, zvláště v případě vlivu zařízení na životní prostředí ve více regionech nebo při přeshraničním znečišťování životního prostředí.

Správnímu úřadu nic nebrání v tom, aby zadal zpracování odborného posouzení žádosti i jinému subjektu, než je Agentura. Nicméně MŽP považuje za nezbytné zabezpečit přímo ze zákona odbornou podporu úřadů rozhodujících o integrovaném povolení, neboť v mnoha případech, a zejména v prvních letech aplikace zákona, bude pro ně obtížné posoudit všechny aspekty žádosti při odpovídající znalosti BAT. Činnost Agentury nelze zabezpečit existujícími strukturami.

 

Návrh zákona o integrované prevenci se vztahuje na zařízení uvedená v  příloze č. 1 (ta odpovídá příloze č. 1 směrnice o IPPC) a dále na zařízení neuvedená v příloze č. 1 návrhu zákona, pokud o to provozovatel v konkrétním případě požádá.

Integrované povolení pro tato zařízení bude v sobě zahrnovat požadavky na provoz zařízení obsažené v rozhodnutích, stanoviscích, vyjádřeních a souhlasech vydávaných podle již výše zmiňovaných právních předpisů, které jsou:

  1. podkladem pro rozhodování podle zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů (souhlasy dotčených orgánů státní správy ve stavebním řízení), v rámci stavebního řízení nebo jako podklad pro rozhodování podle zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), nebo
  2. vyžadovány pro provoz existujících zařízení (např. podle § 14 odst. 1 zákona č. .../…Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů) jako podklad pro rozhodování podle zákona č. 50/1976 Sb. v rámci kolaudačního řízení nebo vydávány samostatně.

Provozovatel zařízení podle tohoto zákona bude v  budoucnosti potřebovat před vydáním stavebního povolení podle stavebního zákona pravomocné integrované povolení namísto rozhodnutí, stanovisek, vyjádření a souhlasů vydaných podle příslušných právních předpisů. V  tomto případě nebude nutné žádat o rozhodnutí, stanoviska, vyjádření a souhlasy podle těchto právních předpisů a rovněž již nebudou poskytovány podle zvláštních právních předpisů pro účely stavebního řízení ani jinak vydávány.

Integrované povolení:

Orgány Evropských společenství připravují tzv. referenční dokumenty o nejlepších dostupných technikách (BREF), které představují přehled evropských BAT buď pro jednotlivé kategorie zařízení podle členění v příloze č. 1 směrnice o IPPC (příloze č. 1 směrnice o IPPC odpovídá příloha č. 1 k návrhu předkládaného zákona) - tzv. vertikální BREF, anebo přehled evropských BAT pro jednotlivé oblasti průřezově, napříč jednotlivými kategoriemi zařízení (například oblast monitoringu, skladování nebo chladicích systémů) - tzv. horizontální BREF. BREF mají doporučující povahu (obsahují pouze doporučená rozmezí emisí, nikoliv emisní limity). Návrh zákona počítá se zabezpečením jejich překladů prostřednictvím příslušných ministerstev tak, aby mohly být využity pro metodické účely, neboť jejich znalost bude nezbytná při stanovování podmínek jednotlivých integrovaných povolení.

Za účelem zaznamenávání a zveřejňování informací o účincích předmětných zařízení na životní prostředí navrhuje zákon zřízení celorepublikového integrovaného registru znečišťování životního prostředí (IRZ). Tento registr bude umožňovat sběr dat pro účely kontroly dodržování podmínek integrovaného povolení a pro postupnou integraci informací ze všech významných zdrojů rizik pro zdraví a životní prostředí. Zavádění integrovaného registru znečišťování do českých podmínek je úkolem náročným, nicméně nezbytným z hlediska plnění mezinárodních závazků.

Integrovaný sběr dat o emisích znečišťujících látek do ovzduší, vody a půdy a o jejich přenosech směřuje k postupnému zjednodušování a propojování stávajících registrů vedených v oblasti ochrany životního prostředí.

IRZ vychází z požadavků směrnice o IPPC, konkrétně z transpozice čl. 2 (sledování emisí do všech médií - ovzduší, vody, půdy), čl. 3 (sledování znečišťujících látek v odpadech tzv. přenosy), čl. 6 sledování preventivních opatření a dalších rizikových faktorů vymezených v integrovaném povolení, čl. 14 (vyhodnocování a ohlašování údajů), čl. 15 (zpřístupnění informací veřejnosti), a čl. 16 (předávání informací do mezinárodních registrů). Příloha III směrnice o IPPC vymezuje potenciální list sledovaných znečišťujících látek. Vedle kontrolní funkce si IRZ klade za cíl postupně integrovat tok dat do složkových registrů státní správy a tak začít proces reformy ohlašovacích povinností. Dále návrh zákona poskytuje ohlašovateli (uživateli registrované látky) prostor pro specifickou ochranu identifikace znečišťující látky. IRZ umožňuje provozovateli objektu zvolit si pro něj technicky i ekonomicky optimální metodu odhadu emisí a přenosů.

Správa IRZ je založena na moderních informačních technologiích a měla by být zajištěna jedním centrálním pracovištěm se 4-5 pracovníky.

IRZ je nezbytným zdrojem informací pro celoevropský registr znečišťování EPER. Struktury dat IRZ a EPER jsou kompatibilní a IRZ pokrývá všechny požadavky na budoucí ohlašování České republiky pro tento účel. Je nutné uvědomit si, že EPER pouze harmonizuje postup zavádění směrnice o IPPC v členských státech EU, a proto nemůže plnit všechny klíčové funkce potřebné pro prevenci znečištění a řízení rizik emisí a přenosů nebezpečných látek na národní úrovni. Proto IRZ musí být navržen tak, aby zajistil státní správě kvalitní a dostatečně podrobné informace pro kontrolu struktury dat, která umožní postupnou harmonizaci složkových registrů emisí a přenosů v České republice. Z jednání MŽP s Evropskou komisí, z návrhu Chemické politiky EU a 6. akčního plánu EU na ochranu životního prostředí je jasné, že i EPER bude Komisí v blízké době (2003) reformován tak, aby odpovídal požadavkům článku 5. 9 Aarhuské úmluvy.

Mandát k zavedení IRZ byl projednáván od roku 1997 se zástupci průmyslových svazů (Svaz průmyslu a dopravy (SPD) a Svaz chemického průmyslu (SCHP)) v meziresortní komisi pro chemickou bezpečnost a detailně rozpracován v letech 1997-2000 v meziresortní subkomisi pro IRZ, do které byli nominováni zástupci SCHP, průmyslových podniků, akademické sféry, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zemědělství, Ministerstva zdravotnictví. Návrh zákona poskytuje dobrý prostor pro budoucí optimalizaci IRZ a postupné zjednodušení ohlašovacích povinností do složkových registrů.

 

Vysvětlení nezbytnosti navrhované právní úpravy

Hlavním cílem navrhovaného zákona je dosažení maximální možné prevence průmyslového znečišťování životního prostředí jako celku pomocí integrovaného přístupu k povolování provozu vybraných zařízení. Další snahou je též zajistit informování veřejnosti o účincích všech zařízení definovaných v tomto zákoně pro účely integrovaného povolení (jak vyplývá z požadavku na EPER), a dalších zařízení, v nichž se nakládá se znečišťujícími látkami uvedenými v prováděcím právním předpise k tomuto zákonu na životní prostředí, a to prostřednictvím zřízení a vedení IRZ.

Přijetí zákona o integrované prevenci je nezbytným předpokladem pro vstup České republiky do Evropské unie, neboť tato problematika je stěžejním prvkem environmentální legislativy ES, a zároveň je nezbytným předpokladem pro splnění mezinárodních závazků, které Česká republika převzala. Návrh zákona transponuje směrnici o IPPC a v návaznosti na ní rozhodnutí o EPER.

 

 

Zhodnocení souladu navrhované právní úpravy s ústavním pořádkem České republiky

Návrh zákona o integrované prevenci je v  našem právním řádu zcela novým prvkem, který je řešen tak, aby vycházel z principů v právním řádu platných. Řízení upravené tímto zákonem se podpůrně opírá o správní řád, přičemž zvláštní postup je stanoven přímo v návrhu zákona. Návrh zákona obsahuje ucelenou úpravu postupu správních úřadů při vydávání integrovaného povolení a subjektům stanovuje povinnosti, které neodporují ústavnímu pořádku ČR.

Navrhovaná právní úprava je v souladu s ústavním pořádkem České republiky.

 

 

Zhodnocení souladu navrhované právní úpravy s mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána

Navrhovaný zákon je v souladu s mezinárodními závazky vyplývajícími:

“Strany budou postupně zavádět, s přihlédnutím, pokud to bude vhodné, k mezinárodním postupům, integrovaný celostátní systém inventur nebo registrů znečištění prostředí ve formě strukturovaných počítačových a veřejně přístupných databází naplňovaných na základě standardizovaných zpráv či hlášení. Tento systém může zahrnovat informace o vstupech, výstupech a přenosech vybraných látek a produktů, včetně spotřeby vody, energie a surovin z vybraných zařízení do složek, a informace o nakládání s odpady v daných zařízeních i přepravě odpadů do jiných zařízení.”

 

 

 

Zhodnocení souladu navrhované právní úpravy s právem Evropských společenství

Navrhované řešení je plně v souladu s relevantními právními předpisy Evropských společenství, kterými jsou:

Smyslem návrhu zákona je zejména zajištění transpozice směrnice o IPPC a rozhodnutí Evropské komise o EPER.

 

Ekonomické dopady navrhované právní úpravy

 

Rozhodující část ekonomického dopadu aproximace evropského práva v oblasti průmyslového znečištění a jeho právní úpravy v ČR byla již projednávána vládou ČR jako součást:

Původní odhady dopadů na státní rozpočet a podnikatelské subjekty vycházející z Aproximační strategie byly revidovány a zpřesněny v Implementačním plánu pro oblast “Životní prostředí”, který bude i nadále aktualizován.

 

  1. Dopady na podnikatelský sektor

Požadavky směrnice o IPPC vedou k požadavku na nejlepší dostupnou techniku (dále “BAT”) stanovenému v integrovaném povolení, které bude brát v úvahu životní prostředí jako celek. Základem je ovšem dodržení limitů stanovených složkovými zákony v oblasti ochrany životního prostředí.

  1. Celkové ekonomické dopady budou záležet jak na situaci v konkrétním průmyslovém odvětví (průběh restrukturalizace, míra zátěže životního prostředí, technický pokrok v daném odvětví) a konkrétním povolovaném zařízení (zastaralost a míra opotřebení, možnosti modifikace procesu), tak na míře striktnosti požadavků integrovaného povolení. Implementace těchto požadavků však bude brát v úvahu jak technické, tak ekonomické podmínky provozu.
  2. Celkové náklady budou zahrnovat: náklady na výstavbu/přestavbu zařízení, náklady vyvolané změnami provozních nákladů, náklady související s časovými ztrátami, náklady spojené s přípravou žádosti a vytvoření potřebných podkladů a náklady představující správní poplatek za podání žádosti o vydání integrovaného povolení. Náklady na změny technologií se odhadují na 10 – 30 % dodatečných nákladů “neintegrovaných” technologických řešení. V současnosti je možné celkové náklady do roku 2007 odhadnout zhruba ve výši desítek miliard Kč.
  3. Přínosy pro průmyslová odvětví a jednotlivé podniky v dalším období představují:

Mezi další přínosy lze zahrnout pravděpodobné zvýšení efektivity, což povede k lepším rozhodovacím procesům, urychlení postupů státní správy a minimalizaci porušování předpisů.

Základním požadavkem pro implementaci směrnice o IPPC je splnění emisních limitů jednotlivých zařízení vyplývajících ze složkových zákonů. Jednotlivá zařízení by měla splnit další podmínky (včetně emisních limitů) stanovené správním úřadem v integrovaném povolení v souladu se zákonem o integrované prevenci nejpozději do 30. 10. 2007.

Zpracování návrhu na zlepšení environmentální výkonnosti podniku s popisem opatření a vyvolaných investic povede ke kvalitněji a efektivněji provedeným investicím, které by byly vyvolány nejen nutností ochrany životního prostředí, ale i obměnou zastaralého vybavení (z důvodu investičního cyklu odvětví nebo podniku) nebo nutnou restrukturalizací, a které by vedly k úspoře materiálů, energií a snížení množství odpadů, a tedy i ke snížení provozních nákladů výroby. Nepůjde ani tak o environmentální investice, ale o standardní investice do modernizace technologií alokovaných v souladu s investičním cyklem a podle standardního podnikatelského chování.

V úvahu je nutné vzít také investiční náklady vyvolané technologickými inovacemi v důsledku snížení znečištění způsobeného nebezpečnými látkami vypouštěnými do vodního prostředí, náklady spalovacích zařízení, náklady vyvolané nakládáním s odpady a obaly apod.

Implementace požadavků směrnice o IPPC v konkrétních podnicích může být předem splněna aplikací zásad integrovaného přístupu na dobrovolném základě v rámci environmentálních manažérských systémů EMAS a ISO 14 001.

5. V současné době se odhaduje, že pod režim zákona o integrované prevenci spadá přibližně 650 podniků a 1 100 zařízení (energetika cca 14 %, výroba a zpracování kovů cca 20 %, zpracování nerostů cca 7 %, chemický průmysl cca 15 %, nakládání s odpady cca 7 %, ostatní zařízení cca 37 %). Seznam počtu zařízení se v současné době průběžně upřesňuje.

6. Odhad celkových nákladů může být založen na expertním srovnání BAT vyplývajících z navržených dokumentů BREF a současné technologické úrovně s přihlédnutím k životnímu prostředí v dané lokalitě, situaci v daném odvětví a vyhodnocení dalších vlivů. BREF jsou zpracovávány v Evropské kanceláři pro IPPC (EIPPCB) ve španělské Seville. V současné době jsou dokončeny BREF pro 9 z přibližně 30 odvětví a oblastí: zpracování železa a oceli, výroba cementu a vápna, výroba papíru a celulózy, zpracování skla, výroba chlóru a alkálií, chladící systémy, výroba a zpracování  železných kovů a vydělávání kůží a kožek. Z důvodu neexistence BREF pro některá odvětví podléhající směrnici o IPPC není možné v současné době odhadnout veškeré náklady jak pro konkrétní podniky a odvětví, tak pro celé hospodářství. Podle disponibilních zdrojů státního rozpočtu a finační pomoci zahraničních zdrojů a EU budou zadávány další studie odhadů pro jednotlivá odvětví.

 

Důležitá hlediska implementace směrnice o IPPC: při prosazování BAT je nezbytné brát v úvahu požadavek, aby vynaložené náklady na BAT nepřevážily environmentální přínosy jednotlivých nových technologií, přičemž technika může být odmítnuta jako BAT, pokud náklady dalece převáží environmentální přínosy; odhady nákladů by měly sloužit jako nástroj pro určení případných kritických oblastí. Jasná strategie a účinnost zavádění procesu podle zákona o integrované prevenci, efektivní komunikace a spolupráce všech zúčastněných a flexibilní přístup správních úřadů by měly minimalizovat nezbytné náklady privátního sektoru i státního rozpočtu.

 

  1. Náklady státního rozpočtu

B. 1. Platby

1. Poplatky:

a) za podání žádosti o integrované povolení k zařízení uvedenému v příloze č. 1 návrhu zákona o integrované prevenci …….. 30.000 Kč,

b) za vydání rozhodnutí o změně  integrovaného povolení při podstatné změně zařízení uvedeného v příloze č. 1 návrhu zákona o integrované prevenci ……...10.000 Kč,

c) za vydání integrovaného povolení nebo jeho změny pro zařízení, které není uvedeno v příloze č. 1 návrhu zákona o integrované prevenci a pro které se tedy vydává integrované povolení nebo rozhodnutí o podstatné změně na základě tzv. dobrovolné žádosti provozovatele zařízení …….. 5.000 Kč.

Navrhovaný správní poplatek se zřizuje za účelem částečného pokrytí nákladů spojených s vydáním povolení, včetně vypracování odborného posudku, a monitorováním, případně kontrolou plnění požadavků stanovených povolením.

V období 2003 – 2007 bude příjem státního rozpočtu z navrhované výše správních poplatků za přijetí žádosti o integrované povolení na jednotlivá zařízení činit cca 36,9 mil. Kč (pro cca 1 100 zařízení spadajících pod směrnici o IPPC, seznam počtu zařízení se v současné době upřesňuje). Z toho vyplývá, že se nejedná o výrazný příjem pro státní rozpočet a příjem ze správních poplatků nepokryje náklady na vydávání integrovaného povolení.

Během období pro podávání žádostí o integrované povolení dojde k dvoufázovému cyklu. První etapa zvýšeného podání žádostí se očekává ihned po nabytí účinnosti zákona, tj. v letech 2003 - 2004. Druhá etapa většího počtu podaných žádostí se projeví ke konci stanoveného období pro podávání žádostí, tj. v roce 2006.

2. Pokuty za porušení ustanovení zákona:

Výnosy z pokut uložených Českou inspekcí životního prostředí jsou z 50 % příjmem Státního fondu životního prostředí ČR a z 50 % příjmem rozpočtu kraje.

Tab.: Požadavky personálního posílení institucí zajišťujících plnění požadavků návrhu zákona o integrované prevenci v období 2001-2003 (účinnost zákona 1. 1. 2003) ve srovnání s úrovní roku 2000

Instituce

2001

2002

2003

navýšení

Stav

navýšení

stav

Navýšení

stav

MŽP

2,5

6,5

-

6,5

3,5

10

ČIŽP – 10 oblastních inspektorátů

0

0

20

20

-

20

ČEU (vedení IRZ)

2,5

4

-

4

-

-

Kraje (povolovací instituce)

14

14

21

35

-

35

Odborná instituce (Agentura)

6

6

45

51

28

79

Celkem

25

30,5

86

116,5

31,5

144

Konečný stav personálního navýšení v letech 2000 – 2003 bude 144 pracovníků.

Integrované povolení u zařízení, jejichž provoz může významně nepříznivě ovlivnit životní prostředí jiného státu, bude vydávat MŽP.

Při stanovení personálního zabezpečení vedení IRZ se počítá s jeho případným přesunem v roce 2003 pod odbornou instituci.

 

 

Vývoj vynakládaných finančních prostředků ze státního rozpočtu v dalším období se předpokládá na úrovni roku 2003.

U nákladů vyvolaných IRZ se jedná o personální zajištění instituce pověřené sběrem dat a jejich kontrolou, vytváření jednotné databáze a jejího zpřístupňování veřejnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tab.: Požadavky na státní rozpočet vyplývající z personálního posílení institucí zajišťujících plnění úkolů podle návrhu zákona o integrované prevenci v mil. Kč ve srovnání s úrovní výdajů roku 2000

 

 

2001

2002

2003

navýšení

stav

navýšení

stav

navýšení

stav

Celkový počet nových pracovníků

25

30,5

86

116,5

31,5

144

Mzdové a režijní náklady1

12,5

15,3

43

58,3

15,8

72

Jednorázové investiční a neinvestiční náklady1 a)

b)

7,5

9,2

25,8

 

35,0

60,0

9,5

43,2

Celkové institucionální náklady

20

24,5

68,8

153,3

25,3

115,2

Provozní náklady na Agenturu

     

8,0

 

8,0

Ostatní náklady MŽP

MPO a MZe

 

3,6

2,1

 

0,7

1,5

   

Celkové požadavky na SR (zaokr.)2

30

156

123

1 Náklady spojené: a) s  potřebným vybavením pracovišť pro nové pracovníky; předpoklad cca 300 tis. Kč na 1 nové pracovní místo za rok,

b) s potřebou nové budovy pro odbornou instituci (Agenturu); předpokládaný odhad cca 60 mil. Kč.

2 Uvedené požadavky na státní rozpočet jsou informativní povahy. Jejich přesná výše bude stanovena při jednání o návrhu rozpočtu pro příslušný rozpočtový rok v závislosti na možnostech státního rozpočtu.

 

V položce ostatních nákladů jsou zahnuty tyto požadavky: informace v denním tisku, překlady materiálů z IEF, EIPPC, pořádání seminářů, pilotní projekty, návrhy aplikace BAT, analýza IRZ, návrh propojení stávajících registrů, překlady BREF, vysílání odborníků do EIPPC, školení a uspořádání konference o IPPC v ČR.

 

 

 

B. 2. Agentura trvale udržitelného rozvoje

Agentura bude zřízena v souladu s  § 5 návrhu zákona o integrované prevenci. V uvedeném ustanovení je zpracována struktura Agentury, její působnost a způsob hospodaření.

Agentura bude zřízena jako příspěvková organizace státu. Podle zákona č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, může být zřízena pouze zákonnou úpravou. Podle zákona č. 218/2000 Sb, o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů, bude právnickou osobou a bude hospodařit s určeným majetkem. Agentura bude hospodařit s prostředky získanými z hlavní činnosti a s prostředky ze státního rozpočtu v rámci finančních vztahů stanovených zřizovatelem (Ministerstvo životního prostředí). Agentura může vytvářet rezervní fond, fond reprodukce majetku, fond odměn a fond kulturních a sociálních potřeb, do kterých může rozdělovat zvýšený hospodářský výsledek. Zůstatky fondů může převádět do dalšího rozpočtového roku. Může vyvíjet i jinou než primární činnost, i když tato činnost musí být účetně sledována odděleně od hlavní činnosti. Výhodou tohoto řešení je skutečnost, že stát přímo vynakládá méně prostředků ze státního rozpočtu a organizace je v důsledku výše uvedeného donucena chovat se efektivněji a hospodárněji. Hospodaření příspěvkové organizace je rozděleno na výnosy a náklady. Překračují-li náklady výnosy, je správcem kapitoly poskytován příspěvek ze státního rozpočtu.

Z hlediska financování bylo uvažováno o spolufinancování zřízení a činnosti Agentury ze strany čtyř resortů ( MŽP, MPO, MZe, MMR). Na celkovém hospodaření by se měly spolupodílet tyto resorty.

V období 2001 – 2002 se jedná o náklady na přípravnou fázi k realizaci zákona, který by měl nabýt účinnosti od 1. ledna 2003. Výjimku tvoří ustanovení § 5, § 29 písm. f), § 30 písm. c), § 31 písm. c) a § 32 písm. c) vztahující se k založení odborné instituce, která nabývají účinnosti dnem 1. července 2002. Ačkoliv zákon o integrované prevenci nabude účinnosti až k 1. 1. 2003, podcenění a nedostatečné finanční pokrytí přípravné fáze by znamenalo dodatečné navýšení nákladů v pozdějších letech (možnosti rizika nedostatečných rozhodnutí a jejich záporných následků, nepřipravenost podniků způsobenou neinformovaností, chybějící podpůrné programy a účelné kvalitní zpracování překladů potřebných dokumentů).

 

- mzdové náklady a pojistné včetně přídělu FKSP,

- voda, elektřina, telefony, poštovné.

Zajištění stabilizovaného počtu pracovníků a s tím spojené finanční zabezpečení zajistí vznik intenzivnějšího potenciálu pro zefektivnění práce a hledání možných úspor v první fázi integrovaného povolování.

Odborná instituce (Agentura)

2001

2002

2003

Náklady (výdaje) celkem (zaokr.)

4,8

109

55,9

Výnosy (příjmy) celkem (zaokr.)

   

15,0

 

B. 3. Institucionální a finanční požadavky zabezpečení technických pracovních skupin

Pro zabezpečení informačního a odborného servisu pro orgány státní správy, pro privátní sektor, sladění zájmů privátního a státního sektoru a výměnu informací mezi dotčenými stranami v EU a ČR a v rámci ČR budou zakládány české technické pracovní skupiny.

České technické pracovní skupiny budou částečně svým charakterem kopírovat TGW (Technical Working Group) fungující v rámci Evropské kanceláře pro IPPC v Seville a v jednotlivých členských státech Evropské unie. S ohledem na omezený počet podniků v ČR bude účelnější některé technické skupiny sloučit. Předpokládá se  přibližně 10 odborně způsobilých členů na jednu pracovní skupinu pro 34 BREF (9 BREF je již zpracovaných, což umožní snížení finančních požadavků ke splnění některých činností dotčených pracovních skupin). Jednotliví členové budou doporučeni profesními asociacemi, tj. asociacemi hospodářskými i environmentálními. U každé odborné skupiny se předpokládá, že bude ustanovena na omezené funkční období (2 až 3 roky), mandát členů by měl být obnovován každoročně. Uvažuje se o dobrovolné účasti a spolufinancování ze soukromého a státního sektoru. Celkový hrubý odhad mzdových nákladů na zabezpečení činnosti pracovních skupin představuje cca 15 mil. Kč ročně.

Další nároky na státní rozpočet se předpokládají z úhrady cestovních nákladů do míst oficiálních mezinárodních jednání (pracovní skupiny ve španělské Seville, zástupci České republiky v Information Exchange Forum v Bruselu). Hrubý odhad těchto nákladů představuje v době intenzivní přípravy dokumentů BREF - podle plánu Evropské kanceláře pro IPPC do roku 2004 – cca 1,2 mil. Kč ročně. Tyto dokumenty budou aktualizovány v případě, že se objeví nové poznatky. Předpokládaný odhad nákladů v dalších letech představuje cca 450 tis. Kč ročně (pravidelné jednání členů EIF – cca třikrát za rok, příp. jednání pracovních skupin aktualizujících BREF).

Pro jednání a přípravu odborných dokumentů se počítá s tím, že pracovní skupina bude mít k dispozici servis profesních asociací s minoritním podílem hrazení ze státního rozpočtu. Jedná se přibližně o částku cca 80 tis. Kč ročně.

 

Další finanční požadavky vzniknou s  hrazením nákladů na zadané překlady BREF podle předem stanovených ceníků za normostranu a reprodukční náklady. Tyto požadavky budou zabezpečovány v rámci rozpočtových kapitol MPO, MZe a MŽP při sestavování rozpočtu na příslušný rok.

 

 

B. 4. Dodatečné náklady státního rozpočtu budou vyvolány zajišťováním následujících opatření:

 

Závěr k ekonomickému vyhodnocení dopadů návrhu zákona o integrované prevenci

Celkové finanční požadavky na státní rozpočet lze považovat za hrubý odhad. Výrazné zvýšení finančních požadavků na státní rozpočet integruje větší množství informací o podnicích spadajících pod směrnici o IPPC, ukončené studie s odbornými závěry a zkušenosti z členských zemí EU.

Náklady soukromého sektoru budou zpřesňovány na základě zpracovaných BREF, porovnání požadavků na BAT, současného stavu u jednotlivých skupin podniků a vyhodnocením jejich vlivů na životní prostředí. Delší časové období pro zavádění BAT umožní progresivní implementaci požadavků směrnice o IPPC s efektivním využitím vynaložených finančních prostředků. Integrace dopadů aplikace BAT do současných krátkodobých investičních programů povede k minimalizaci ekonomických dopadů, především z hlediska přípravy nových investičních strategií v jednotlivých sektorových politikách.

Respektování environmentálních standardů a využívání vhodných ekonomických nástrojů podle praxe EU představuje nutnou podmínku pro zlepšení konkurenceschopnosti podniků. Vyvolaná poptávka po nových technologiích v souvislosti s požadavky uvedenými v integrovaném povolení bude mít pozitivní důsledky pro celou řadu českých výrobců čistších technologií a povede k výrazné podpoře aplikovaného výzkumu a zavádění nových technologií.

II. Zvláštní část

K části první

Hlava I - Úvodní ustanovení

 

§ 1 – Účel a předmět zákona

Je stanoven účel a předmět zákona; předmětem úpravy je zejména stanovení postupu pro vydávání integrovaného povolení a zřízení a provoz IRZ. Návrh zákona se nevztahuje na radioaktivní látky a nakládání s geneticky modifikovanými organismy.

§ 2 – Základní pojmy

Návrh zákona vychází zejména z definicí pojmů stanovených ve směrnici o IPPC. Pro účely zřízení IRZ jsou zde zvlášť zavedeny pojmy “integrovaný registr znečišťování životního prostředí”, “přenos” a “uživatel registrované látky”. Každý provozovatel zařízení je zároveň uživatelem registrované (ohlašované) látky a plně se na něj vztahují ustanovení hlavy III návrhu zákona. Provozovatelé zařízení tvoří tedy podskupinu uživatelů registrované látky.

Zařízením se pro účely tohoto zákona rozumí i ty technické a technologické jednotky, pro které provozovatel zařízení dobrovolně požádal o vydání integrovaného povolení. Smyslem tohoto ustanovení je umožnit získání integrovaného povolení i pro zařízení, která například nedosahují kapacitních limitů stanovených přílohou č. 1 k návrhu zákona, nebo umožnit provozovateli zařízení uvedeného v příloze č. 1 k návrhu zákona, který provozuje i jiná zařízení nepodléhající této příloze, aby mohl provozovat svá zařízení v tomtéž režimu.

Integrované povolení by mělo nahradit ty správní akty, které jsou uvedeny v návrzích novel příslušných právních předpisů obsažených v návrhu zákona. Integrované povolení se vztahuje i na činnosti přímo spojené s provozem zařízení v místě (zejména u tzv. nových zařízení související doprava nebo podmínky při výstavbě), v rámci povolování zařízení uvedeného v příloze č. 1 lze tedy vydat jedno povolení i na další “zařízení” (jednotky), která jsou s tímto zařízením v rámci jedné provozovny propojená, ačkoliv nespadají pod přílohu č. 1.

 

Hlava II – Integrované rozhodování

Řízení o vydání integrovaného povolení

§ 3 - Žádost o vydání integrovaného povolení

Zde se stanovuje základní předpoklad pro zahájení řízení o vydání integrovaného povolení, kterým je podání žádosti. Žádost musí vyhovovat požadavkům na její obsah podle tohoto zákona, jinak příslušný úřad řízení přeruší. V případě nedoplnění žádosti ve stanovené lhůtě úřad řízení zastaví. Podání kvalitní žádosti je v  řízení upraveném v tomto návrhu zákona stěžejní. Za účelem “pilotního” vyzkoušení vyplnění zatím pracovního vzoru žádosti MŽP a optimalizace jeho podoby probíhá v gesci MŽP několik projektů (například v oblasti velkochovů, papírenského a slévárenského průmyslu).

Žadatel (provozovatel zařízení) je podle návrhu zákona povinen podat žádost i v elektronické podobě, pro zahájení řízení je ale relevantní den doručení listinné žádosti. Působnost místně příslušného úřadu budou v zásadě vykonávat kraje v přenesené působnosti s výjimkou tzv. řízení s přeshraničním vlivem, které povede MŽP.

 

§ 4 – Obsah žádosti

Návrh zákona stanovuje náležitosti žádosti a zmocnění k možnosti vydání prováděcího předpisu se vzorem, rozsahem a způsobem vyplnění žádosti. Součástí žádosti budou i podklady, které by provozovatel zařízení předložil pro vydání rozhodnutí, stanovisek, vyjádření a souhlasů nahrazovaných integrovaným povolením. Provozovatel předloží také další podklady (včetně rozhodnutí, stanoviska, vyjádření a souhlasu), kterými lze nahradit údaje požadované v žádosti (například stanovisko EIA).

 

§ 5 – Agentura trvale udržitelného rozvoje

Návrh zákona počítá se zřízením odborného subjektu (Agentura), který by byl příspěvkovou organizací a který by pro úřad zpracovával v řízení o vydání integrovaného povolení odborné vyjádření. Agentura by prostřednictvím vydávání vyjádření a další odborné činnosti před řízením a během něj  měla zajišťovat potřebnou kvalitu, koordinaci v rámci České republiky a kontinuitu v rozhodování úřadů vzhledem k náročnosti problematiky a k potřebě komplexního posouzení žádosti. Předkladatel cítí potřebu zřídit ze zákona odborný subjekt, který by zejména vzhledem ke složitosti správné aplikace BAT poskytoval odborné zázemí pro kraje (v přenesené působnosti). Tento návrh se na jednání se zástupci krajských úřadů setkal s poměrně vstřícným přijetím. Možnost úřadu využít pro posouzení žádosti i jiné subjekty tímto není dotčena.

V Radě Agentury budou zastoupena ministerstva uvedená v odstavci 2, občanská sdružení a obecně prospěšné společnosti, jejichž předmětem činnosti je ochrana životního prostředí, zaměstnavatelské svazy nebo hospodářské komory.

 

§ 6 – Předběžné posouzení návrhu žádosti

Zákon zakotvuje právo provozovatele zařízení projednat návrh žádosti před jejím podáním. Tento institut směřuje ke zlepšení kvality samotného řízení a k jeho zrychlení. Složitost předkládané dokumentace a široké spektrum typů zařízení, pro která budou provozovatelé zařízení návrhy žádostí zpracovávat, vyžaduje náležité odborné posouzení, které na žádost provozovatele zařízení zajistí Agentura. Institut tzv. předběžného posouzení vychází ze zkušeností členských zemí EU.

 

 

§ 7 – Účastníci řízení

Návrh zákona vymezuje účastenství v  řízení tak, aby došlo k dostatečnému pokrytí všech relevantních zájmů. Jedná se například o zájmová sdružení, jejichž předmětem činnosti je ochrana životního prostředí nebo zdraví lidí, nebo o profesní zájmová sdružení z oblasti průmyslu.

Vždy mají postavení účastníků řízení z tohoto zákona (a za podmínek v něm stanovených) ty subjekty, které jsou zde vyjmenovány (§ 14 odst. 2 správního řádu).

Odstavec 2 pamatuje na účastníky správních řízení podle tzv. složkových právních předpisů, pokud již nejsou zahrnuti pod odstavec 1 (jedná se například o správce vodního toku podle vodního zákona).

 

§ 8 – Postoupení žádosti a její zveřejnění

Toto ustanovení upravuje postup úřadu po obdržení žádosti. Úřad žádost zašle subjektům uvedeným v odstavci 1.

Odstavec 2 v souladu se směrnicí o IPPC ukládá úřadu zveřejnit obdrženou žádost stanoveným způsobem tak, aby se mohl každý, kdo má na věci zájem, k žádosti vyjádřit. Pro případ, že tak stanoví mezinárodní smlouva, je v odstavci 3 v souladu se směrnicí o IPPC založena povinnost úřadu zajistit zveřejnění žádosti na území dotčeného státu.

 

 

§ 9 – Vyjádření příslušných správních úřadů a účastníků řízení

Subjekty, kterým úřad žádost zašle, se ve stanovené lhůtě k žádosti vyjádří. Podle povahy posuzovaného zařízení bude vyžadována součinnost správních úřadů, které dosud vydávaly povolení, souhlasy, stanoviska apod., které se nahrazují integrovaným povolením. Tato vyjádření slouží jako podklad nejenom pro úřad, ale také pro Agenturu, která se k nim vyjádří, a tudíž nejsou závazná. Zákon směřuje nejen k integraci věcné z hlediska předcházení vzniku a omezování znečišťování životního prostředí, ale také k integraci procesní. K žádosti se také mohou vyjádřit účastníci řízení.

Součinnost příslušných správních úřadů v oblasti veterinární péče je navrhována z důvodu zahrnutí velkochovů do působnosti tohoto zákona.

Na základě dohody mezi MŽP a Ministerstvem zdravotnictví došlo k propojení zákona o integrované prevenci se zákonem č. 258/2000 Sb. Krajský hygienik bude podle zákona č. 258/2000 Sb. oprávněn stanovit závazné podmínky provozu zdroje hluku nebo vibrací pro zařízení podle zákona o integrované prevenci (viz § 56), přičemž jeho stanovisko bude povinně zahrnuto do integrovaného povolení (§ 13), čímž bude hledisko ochrany lidského zdraví (jak požaduje směrnice o IPPC) v řízení dostatečně akcentováno.

 

§ 10 – Vyjádření dotčeného státu

Toto ustanovení transponuje čl. 17 směrnice o IPPC.

 

§ 11 – Účast Agentury

Agentura vydává na základě žádosti a obdržených vyjádření své vyjádření k žádosti. Agentura by měla odborně zastřešovat celé řízení z hlediska aplikace všech požadavků integrovaného přístupu k povolování zařízení a být facilitátorem odborného procesu. Její role je tedy odlišná (širší), než je tomu u příslušných správních úřadů. Agentura posuzuje žádost z odborného hlediska komplexně. Dává úřadu “návod”, jak aplikovat v konkrétních podmínkách (při znalosti vyjádření příslušných správních úřadů) nejlepší dostupné techniky “odvozené” z BREF. V žádném případě nejde o “zdvojené” posuzování, tedy pouze shrnutí již poskytnutých vyjádření. Konečná konfrontace odborných podkladů s dalšími vyjádřeními v řízení je ponechána na výlučném posouzení úřadu, který celé řízení vede a v němž také rozhoduje.

Princip tzv. “vyjednávání” významný pro aplikaci směrnice o IPPC se v  návrhu zákona promítá do českých podmínek v podobě možnosti diskuse s provozovatelem před vyhotovením konečného návrhu vyjádření Agentury. Vyjádření Agentury je z důvodu průhlednosti celého řízení veřejné za obdobných podmínek jako žádost a rozhodnutí.

 

§ 12 – Ústní jednání o žádosti

Návrh zákona zakotvuje ústní jednání účastníků řízení, zástupců příslušných správních úřadů a Agentury. Je zde také ošetřen případ, kdy o projednání svého vyjádření požádá tzv. dotčený stát.

 

§ 13 – Rozhodnutí o žádosti

 

Zde jsou stanoveny lhůty pro vydání rozhodnutí o žádosti a stanoveny důvody, pro které může být žádost zamítnuta. Z povahy celého procesu zakotveného ve směrnici o IPPC je zcela patrné, že v principu dojde k zamítnutí žádosti zejména tehdy, pokud úřad zjistí, že v daných podmínkách nelze technicky zajistit, aby byl při provozu zařízení dodržen standard kvality životního prostředí (například v situaci, kdy je souhrn požadavků, které musí životní prostředí splňovat v daném čase a místě z důvodu výrazného znečištění v dané oblasti příliš vysoký) a nelze uplatnit postup podle § 15 odst. 1.

Také jsou zde stanoveny (odstavec 3 až 6) povinné náležitosti integrovaného povolení. Řízení o vydání integrovaného povolení (pokud žádost splňuje stanovené požadavky a nenastane žádný jiný důvod pro její zamítnutí) směřuje k vydání integrovaného povolení a půjde o to, za jakých podmínek lze konkrétní zařízení (v souladu s BAT) provozovat. Pokud tedy úřad vydá integrované povolení, musí v něm stanovit podmínky pro provoz zařízení obsažené v odstavci 4, které jsou převážně dány směrnicí o IPPC. Jedná se například o opatření preventivní povahy, kdy podniky uplatňující například EMS podle ISO 14000 nebo EMAS mohou použít pro tyto účely plány vyžadované těmito dobrovolnými nástroji. Emisní limity musí být vždy stanoveny v souladu s § 14.

Odstavec 7 řeší postup pro případ podání odvolání nebo rozkladu proti rozhodnutí o žádosti. Toto ustanovení je výsledkem dohody zainteresovaných resortů. Odvolací orgán (orgán příslušný rozhodnout o rozkladu) je tedy povinen zohlednit stanoviska těchto resortů, ve kterých mají posoudit z hlediska své působnosti správnost aplikace nejlepších dostupných technik při stanovování závazných podmínek provozu.

Integrované povolení je v souladu se směrnicí o IPPC veřejné.

Odstavec 9 ukládá kraji zasílat MŽP pravomocná integrovaná povolení, která budou využívána pro účely IRZ.

 

 

 

 

 

 

Způsob stanovení závazných podmínek provozu

§ 14

V ustanoveních § 14 je řešen způsob stanovování emisních limitů definovaných pro účely tohoto zákona v integrovaném povolení. Ze směrnice o IPPC vyplývá povinnost, aby byly emisní limity stanoveny vždy pro látky uvedené v příloze č. 2 k návrhu zákona. Emisní limity musí vycházet z  nejlepších dostupných technik a nesmějí být mírnější než emisní limity vyplývající z  tzv. “složkových právních předpisů”. Emisními limity se podle tohoto zákona rozumí také jiné parametry nebo technické ukazatele.

 

§ 15

Toto ustanovení ukládá úřadu, jak má řešit případy, kdy ani za použití BAT nelze dosáhnout standardu kvality životního prostředí (souhrnu požadavků na životní prostředí v daném čase a místě vyplývajících z právních předpisů), nebo situace, kdy by sice bylo dosaženo standardu kvality životního prostředí, ale je v duchu směrnice o IPPC nezbytné požadovat na provozovateli splnění podmínek odpovídajících použití BAT. Dále je zde možnost, aby úřad zvážil vzájemné vztahy mezi rozdílnými požadavky standardu kvality životního prostředí a zvolil způsob, jak co nejlépe dosáhnout účelu zákona.

Ustanovení § 13 až 15 jsou klíčovým východiskem pro stanovování samotného obsahu integrovaného povolení.

 

§ 16 – Základní povinnosti provozovatele zařízení

Jsou zde stanoveny ty povinnosti provozovatele, které se vztahují k naplňování podmínek integrovaného povolení a k jeho kontrole. Provozovatel zařízení je například v souladu se směrnicí o IPPC povinen ohlásit každou změnu zařízení, kterou plánuje.

Ustanovení odstavce 2 neplatí ode dne nabytí účinnosti zákona o integrované prevenci pro provozovatele zařízení, na něž se vztahují tzv. přechodná ustanovení (§ 42 až 44). Provozovatelé těchto zařízení (zařízení, pro která ke dni nabytí účinnosti zákona byla minimálně vydána stavební povolení, přičemž se vesměs jedná o zařízení v provozu) se musí řídit tímto ustanovením ode dne uplynutí lhůt stanovených v § 42 a 43.

 

Přechod, kontrola, změna a zánik integrovaného povolení

 

§ 17 – Přechod integrovaného povolení

Je zde stanovena úprava pro případ přechodu nebo převodu práv a povinností z integrovaného povolení podle tohoto zákona, neboť se vychází z principu, že integrované povolení se váže na zařízení, nikoliv na osobu provozovatele.

 

 

 

§ 18 – Kontrola integrovaného povolení

 

Toto ustanovení upravuje jeden z dalších významných nástrojů prevence, který obsahuje směrnice o IPPC (čl. 13). Jedná se o provádění pravidelných prověrek (kontrol) již vydaných povolení. Lhůta 8 let pro kontrolu odpovídá průměrné délce investičního cyklu podniků a vychází také ze zahraničních zkušeností. Kromě těchto pravidelných kontrol se provede kontrola integrovaného povolení vždy, pokud dojde ke skutečnostem uvedeným v odstavci 2, z nichž některé jsou závislé na vůli provozovatele, jiné nikoliv. Důvod pro provedení kontroly se vztahuje buď k samotným podmínkám provozu, tzn., kdy změna určitých okolností může vést ke změně integrovaného povolení (např. změna v BAT), nebo se vztahuje k provozu zařízení (např. provedení změny zařízení, provozování v  rozporu s podmínkami integrovaného povolení, provozování zařízení bez integrovaného povolení). Do ustanovení odstavce 2 se promítá jak transpozice čl. 13, tak čl. 12 směrnice o IPPC.

 

§ 19

 

Toto ustanovení navazuje na požadavek čl. 13 směrnice o IPPC a jejího čl. 12, podle kterého provozovatel zařízení nesmí provést žádnou podstatnou změnu v provozu zařízení, kterou plánuje, bez povolení uděleného v souladu se směrnicí o IPPC. Proto je provozovatel zařízení podle § 16 povinen hlásit úřadu každou plánovanou změnu zařízení podle definice v § 2 písm. j). Úřad projedná s provozovatelem předmětného zařízení výsledky kontroly provedené na základě důvodů uvedených v § 18 a následně rozhodne jedním ze způsobů uvedených v § 19 odst. 2. V případě zjištění podstatné změny musí vždy následovat řízení o změně integrovaného povolení, jinak úřad vydá rozhodnutí o zastavení provozu zařízení. Ustanovení odstavce 4 se vztahuje na případy, kdy výsledky kontroly (bez ohledu na její důvod) vedou k nutnosti podání žádosti o změnu integrovaného povolení a provozovatel zařízení nepodá tuto žádost v úřadem stanovené lhůtě. Úřad uloží provozovateli zařízení pokutu podle § 37 odst. 2 písm. c) nebo mu také může zastavit provoz zařízení nebo jeho části. Tyto nástroje mají zabránit nežádoucím prodlevám při aktualizaci integrovaného povolení nebo při zajišťování souladu provozu zařízení s podmínkami integrovaného povolení.

 

§ 20 – Zánik integrovaného povolení

Jsou zde stanoveny důvody, na základě kterých dochází k zániku integrovaného povolení.

 

 

Hlava III – Integrovaný registr znečišťování

§ 21 až § 26

Zde se zřizuje integrovaný registr znečišťování (IRZ) za účelem shromažďování dat umožňujících identifikaci možných rizik pro zdraví člověka a pro životní prostředí, identifikaci zdrojů a množství potenciálně nebezpečných látek vstupujících nebo přecházejících do jednotlivých složek životního prostředí. IRZ zajišťuje na národní úrovni údaje o emisích a přenosech a zároveň zajišťuje údaje pro ohlašování vybraných dat do EPER. Vedle zpřístupnění integrovaných informací o vybraných zdrojích znečištění veřejnosti bude IRZ sloužit rovněž správním úřadům k plánování, řízení a kontrole účinnosti snižování celkové zátěže životního prostředí.

IRZ podle návrhu zákona zřizuje a spravuje MŽP. Předpokládá se, že by provozem IRZ mohl být pověřen subjekt odlišný od MŽP. Povinnost hlásit údaje do IRZ se vztahuje nejenom na provozovatele zařízení, která podléhají povolování podle tohoto zákona, ale na širší okruh subjektů vymezený seznamem zpracovávaných nebo vyráběných látek. V této hlavě je také vyjmenován okruh povinností, které je provozovatel objektu povinen plnit, některé speciální povinnosti týkající se pouze provozovatele zařízení, způsob předávání informací do IRZ, možnost označit za předmět obchodního tajemství některé z poskytovaných údajů (ty, které obsahují identifikaci ohlašované látky), včetně omezení tohoto práva, a dále způsob vedení evidence. Údaje ohlašované do IRZ budou každoročně zveřejňovány a zároveň bude zpracována ročenka obsahující vybrané informace. V této oblasti se počítá s vydáním prováděcího právního předpisu, jehož návrh je součástí tohoto materiálu.

 

Hlava IV – Systém výměny informací o nejlepších dostupných technikách

§ 27

Toto ustanovení transponuje požadavky čl. 11 a 16 směrnice o IPPC. Jsou zde stanoveny všechny subjekty, jejichž účast je na zabezpečení tohoto systému nezbytná. Jejich konkrétní podíl na zabezpečení jednotlivých činností je vyjádřen v § 29 až 43, přičemž zodpovědnost za celý systém je svěřena Ministerstvu průmyslu a obchodu. V této oblasti se počítá s vydáním nařízení vlády.

 

Hlava V – Výkon státní správy

 

§ 28

Vymezuje se zde okruh subjektů pověřených výkonem státní správy v předmětné oblasti.

 

§ 29 – Ministerstvo životního prostředí

Na základě usnesení vlády č. 652 z roku 2000 (Dodatek k Pozičnímu dokumentu ke kapitole 22 Životní prostředí) má gesci za implementaci směrnice o IPPC MŽP, a proto je v návrhu zákona určeno ústředním orgánem státní správy v této oblasti. V zemích Evropské unie je obvyklé, že oblast integrované prevence a omezování znečištění, která je environmentální povahy, zastřešuje obdobný resort. Samotný povolovací proces je v působnosti kraje (jde o přenesenou působnost), vyjma případů, kdy MŽP vydává integrované povolení pro zařízení s významně nepříznivým vlivem na životní prostředí jiného státu.

§ 30 – Ministerstvo průmyslu a obchodu

Zařazení Ministerstva průmyslu a obchodu do návrhu zákona je dáno zejména hospodářskými oblastmi, vůči kterým věcná působnost zákona směřuje (průmyslová odvětví), a nezbytností spolupráce při technickém a organizačním zabezpečení aplikace BAT (včetně výměny informací, kterou by toto ministerstvo mělo také jako celek organizačně zabezpečovat ). Na základě dohody resortů se Ministerstvo průmyslu a obchodu vyjadřuje v oblasti své působnosti k odvolání nebo k rozkladu v řízení o vydání integrovaného povolení. Tento resort by se také měl podílet na personálním obsazení Agentury.

 

§ 31 - Ministerstvo zemědělství

Zařazení Ministerstva zemědělství do návrhu zákona je dáno zejména tím, že věcná působnost zákona směřuje mimo jiné do oblasti zemědělství, a tudíž je nezbytná spolupráce při technickém a organizačním zabezpečení aplikace BAT (včetně výměny informací). Na základě dohody resortů se Ministerstvo zemědělství vyjadřuje v oblasti své působnosti k odvolání nebo k rozkladu v řízení o vydání integrovaného povolení. Tento resort by se také měl podílet na personálním obsazení Agentury.

 

§ 32 - Ministerstvo zdravotnictví

I přes skutečnost, že stěžejním cílem integrovaného rozhodování v oblasti provozu významných zařízení je zabezpečení ochrany životního prostředí jako celku, směrnice o IPPC sleduje také ochranu lidského zdraví. Zabezpečení tohoto úkolu je navrženo v souladu s dohodou s Ministerstvem zdravotnictví (viz např. § 13 odst. 5 a 7). Tento resort by měl v oblasti lidského zdraví také zajišťovat systém výměny informací o nejlepších dostupných technikách, například sledovat jejich vývoj, vyjadřovat se v oblasti své působnosti k odvolání nebo k rozkladu v řízení o vydání integrovaného povolení a podílet se na personálním obsazení Agentury.

 

 

§ 33 - Kraj

Stěžejní role ve výkonu státní správy podle tohoto zákona připadne krajům (v přenesené působnosti). Jejich odbornou podporu v řízení by měla zajišťovat zejména Agentura. Krajům jsou svěřena také oprávnění kontrolovat podmínky integrovaného povolení nebo provoz zařízení (§ 18), kromě případů, kdy tuto kontrolu provádí MŽP. Kraj bude ukládat pokuty v rozsahu stanoveném v § 37.

 

§ 34 - Česká inspekce životního prostředí

Kromě kontrolních oprávnění vyplývajících z § 18 je ČIŽP pověřena kontrolou všech povinností uložených zákonem. ČIŽP je tedy také svěřena kontrola plnění povinností podle hlavy III návrhu zákona (IRZ). ČIŽP má dále možnost zastavit nebo omezit provoz zařízení a je jí svěřeno ukládání pokut za porušení povinností v rozsahu stanoveném v § 37.

§ 35 - Krajský hygienik

Krajský hygienik je oprávněn stanovit pro zařízení podle § 2 písm. a) závazné podmínky provozu zdroje hluku nebo vibrací, jestliže nelze dodržet hygienické limity, a náleží mu také pravomoc provádět za stanovených podmínek kontrolu, ukládat pokuty nebo omezit nebo zastavit provoz zařízení.

§ 36

Zde jsou vyjmenována oprávnění a uloženy povinnosti kontrolních orgánů a povinnosti provozovatelů zařízení při provádění kontroly podle tohoto zákona.

 

Hlava VI – Pokuty

 

§ 37

 

Toto ustanovení obsahuje diferenciaci pokut podle míry závažnosti protiprávního chování, přičemž pokuty ukládá buď kraj, krajský hygienik nebo inspekce.

 

§ 38

V ustanoveních § 38 jsou upraveny hlavní zásady pro ukládání pokut a pro řízení o uložení pokuty podle tohoto zákona. Vzhledem k tomu, že se jedná o sankce za porušení podmínek integrovaného povolení, tak by měl orgán, který pokutu ukládá, mimo jiné také přihlédnout k výši pokut za obdobné porušení povinností (například překročení emisních limitů) podle tzv. složkových předpisů.

 

§ 39

Toto ustanovení poskytuje za stanovených podmínek možnost, aby inspekce, kraj nebo krajský hygienik zastavili řízení o uložení pokuty podle tohoto zákona za kumulativního splnění všech podmínek odstavce 1.

 

§ 40 a 41

Tato ustanovení upravují správu uložených pokut a určují jejich příjemce. Výnos z pokut vybraných inspekcí je určen z jedné poloviny do Státního fondu životního prostředí České republiky, ze kterého bude použit na odstraňování škodlivých následků vyvolaných provozem zařízení na životní prostředí a z druhé poloviny do rozpočtu kraje. Ustanovení směřuje k adresnému využití výnosu z pokut přímo na tom území, kde je zařízení umístěno, čímž by mělo také dojít ke zvýšení motivace krajů při financování opatření vedoucích k ochraně životního prostředí v daném regionu před nepříznivými účinky provozu zařízení.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlava VII - Přechodná, závěrečná a zmocňovací ustanovení

 

Přechodná ustanovení

§ 42

Vzhledem k zavádění zcela nové právní úpravy je nutno řešit postupné přizpůsobování podle platných právních předpisů již schválených zařízení požadavkům zákona a závazkům vyplývajícím pro ČR ze směrnice o IPPC. Toto ustanovení upravuje skupinu tzv. existujících zařízení v duchu rozlišení stanoveného směrnicí o IPPC v čl. 2 bod 4 a požadavků uvedených především v čl. 5 této směrnice, podle kterého se tato zařízení musí přizpůsobit požadavkům směrnice o IPPC nejpozději do osmi let od nabytí její účinnosti (30. října 1999). Bez platného integrovaného povolení nebude možné od stanoveného termínu provozovat zařízení spadající do přílohy č. 1 zákona. V rámci vyjednávání mezi ČR a EU se nedospělo ke sjednání přechodného období pro všechna zařízení této skupiny a byl tedy stanoven princip tzv. individuálního sjednávání přechodných období pro jednotlivá zařízení (s možností individuálního vyjednání přechodného období pro každé vytipované zařízení na základě seznamu zařízení, který je v současné době předmětem diplomatických jednání). Harmonogram výzev je stanoven tak, aby s ohledem na předpokládanou délku řízení o vydání integrovaného povolení došlo ke splnění data (30. října 2007) vyplývajícího ze směrnice o IPPC pro provoz těchto zařízení, vyjma případu, kdy bude pro zařízení vyjednáno v individuálním případě přechodné období (popis žádosti o přechodné období pro zařízení konkrétního podniku bude uveden v příloze smlouvy o přistoupení České republiky k EU).

 

§ 43

Toto ustanovení se vztahuje na další skupinu zařízení, jejichž definice implicitně vyplývá z výkladu čl. 2 bod 4 o IPPC. Tato skupina zařízení je z hlediska předpokládaného nabytí účinnosti zákona považována za již existující zařízení, ale z pohledu směrnice o IPPC (a v duchu závěrů vyjednaných mezi ČR a EU) jde o zařízení nová, která by měla být provozována v souladu se směrnicí o IPPC již po nabytí její účinnosti (30. října 1999). Pro tato zařízení je předmětem vyjednávání “plošné” přechodné období pro jejich přizpůsobení stanoveným podmínkám k 30. říjnu 2004. Jedná se o zařízení, která budou v provozu ke dni nabytí účinnosti zákona o integrované prevenci nebo která mají stavební povolení, ale nejsou ke dni účinnosti zákona o integrované prevenci v provozu, přičemž se zároveň nejedná o zařízení spadající pod § 42 (v § 43 se jedná o zařízení “novější”). Všechna ostatní zařízení, tzn. všechna zařízení, která ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona nebudou mít pravomocné stavební povolení (i když již budou například předmětem stavebního  řízení), se považují za zařízení “nová” a nevztahují se na ně žádná přechodná ustanovení.

 

§ 44

Smyslem tohoto ustanovení je vyřešení vztahu mezi pravomocnými správními akty již vydanými podle zvláštních právních předpisů před nabytím účinnosti zákona u existujících zařízení v případě, že se jedná o správní akty nahrazované postupem podle navrhovaného zákona na jedné straně a integrovaným povolením, které pro tato zařízení stanoví požadavky (podmínky) vyplývající z integrovaného posouzení jejich provozu na straně druhé. Platí, že závazné podmínky provozu stanovené integrovaným povolením musí vždy zahrnovat takové podmínky, které by byly stanoveny v nahrazovaných správních aktech, kdyby nebyly integrovány řízením podle předloženého zákona. Toto ustanovení vyplývá z požadavku na přizpůsobení se tzv. existujících zařízení nové právní úpravě.

 

Závěrečná ustanovení

§ 45

Jedná se o ustanovení upravující propojení integrovaného povolení se stavebním povolením.

 

§ 46

Ustanovení odstavce 1 až 3 směřuje k dodržení zásady právní jistoty v právních vztazích.

V odstavci 5 je vyjádřena podpůrná aplikace správního řádu na řízení podle tohoto zákona.

 

§ 47 – Zmocnění k vydání prováděcích právních předpisů

V zákoně je založeno zmocnění pro vydání dvou vyhlášek. Návrh zákona také počítá s vydáním dvou nařízení vlády (v případě odstavce 2 v delším časovém horizontu).

K části druhé až jedenácté (§ 48 až 57)

V těchto částech jsou zařazeny (až na dvě výjimky - § 56 a 57) návrhy změn příslušných zákonů vzhledem k návrhu na nahrazení některých správních aktů podle nich vydávaných jako nezbytné podmínky pro vydání jednoho integrovaného rozhodnutí. V některých případech se jedná o dosud neschválené návrhy zákonů. Zařazení návrhu lázeňského zákona vychází z požadavku Ministerstva zdravotnictví. § 56 reaguje na požadavek Ministerstva zdravotnictví, aby byly do integrovaného povolení promítnuty požadavky krajského hygienika (podmínky provozu stanovované podle § 81 zákona č. 258/2000 Sb.) na provoz zařízení podléhající zákonu o integrované prevenci. Návrh na změnu zákona o správních poplatcích je navrhován vzhledem ke zpoplatňování řízení o vydání integrovaného povolení, resp. jeho změně.

V případě, že vládní návrh nového zákona o ovzduší, který již byl předložen Poslanecké sněmovně, bude schválen před vládním návrhem zákona o integrované prevenci, by mělo být znění § 51 návrhu nahrazeno takto:

Zákon č. …/2001 Sb., o ochraně ovzduší, ozonové vrstvy a klimatického systému Země (zákon o ovzduší) a o změně některých souvisejících zákonů, se mění takto:

V § 17 se za odstavec 4 vkládá nový odstavec 5, který zní:

”(5) Stanovisko podle odstavce 1 písm. b), c) a d) a povolení podle odstavce 2 písm. c) a f) se nevydají podle tohoto zákona, pokud je jejich vydání nahrazeno postupem v řízení o vydání integrovaného povolení podle zákona o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci). Ostatní ustanovení tohoto zákona tím nejsou dotčena.”.

Dosavadní odstavce 2 až 10 se označují jako odstavce 3 až 11.

 

K části dvanácté

§ 58 – Účinnost

Podstatná část zákona nabude účinnosti v termínu stanoveném v  plánu legislativních prací vlády, k 1. lednu 2003. Účinnost některých ustanovení tohoto zákona je stanovena již ke dni vyhlášení, a to pouze s ohledem na nezbytnost institucionálního zabezpečení provádění zákona (zřízení Agentury).

 

 

 

 

V Praze dne 6. června 2001

 

 

předseda vlády

 

 

ministr životního prostředí