Čtvrtek, 28. března 2024

Výkladový slovník environmentálních výrazů

Podnikatelská charta pro (trvale) udržitelný rozvoj

(Business Charter for Sustainable Development)

je soubor 16 zásad, které vypracovala Mezinárodní obchodní komora (International Commerce Chambre, zkr. ICC) na svém 64. zasedání v roce 1990. Zásady byly přijaty světovou podnikatelskou veřejností na druhé světové průmyslové konferenci o environmentálním managementu (The World Industry Conference on Environmental Management, zkr. WICEM) v dubnu 1991 a staly se vzorem pro vytvoření požadavků, jež musí splňovat environmentální manažerské systémy vytvářené dle ISO 14001 (viz) nebo dle EMAS (viz).

Jedná se o následující zásady:

1) Společná priorita podniku. Uznat environmentální management jako jednu z nejvyšších priorit podniku a za klíčový nástroj trvale udržitelného rozvoje. Stanovovat politiku, programy a postupy provádění jednotlivých operací tak, aby nedocházelo ke znehodnocování životního prostředí.

2) Integrovaný management. Stanovenou politiku, programy a postupy plně integrovat do každého podnikání jako základní prvek managementu ve všech jeho funkcích.

3) Proces zdokonalování. Počínaje legislativními předpisy pokračovat ve zdokonalování politiky, chování podniku a programů týkajících se životního prostředí v souladu s technickým rozvojem, vědeckým poznáním, potřebami spotřebitelů a očekáváním veřejnosti, na mezinárodním poli používat stejná kritéria ochrany životního prostředí.

4) Vzdělávání zaměstnanců. Vzdělávat, školit a motivovat zaměstnance podniku k tomu, aby vykonávali svoji činnost způsobem šetrným k životnímu prostředí.

5) Priorita ohodnocení. Posoudit dopady na životní prostředí před započetím nové činnosti nebo projektu a před ukončením činnosti zařízení nebo před opuštěním dané lokality.

6) Výrobky a služby. Vyvíjet a poskytovat takové výrobky a služby, které nebudou mít nepřípustný nebo nepřiměřený vliv na životní prostředí, budou bezpečné při používání, budou mít nízkou spotřebu energie a přírodních zdrojů a po použití je bude možné buď recyklovat, znovu použít anebo bezpečně zneškodnit.

7) Rady zákazníkům. Radit a tam, kde je to vhodné i vychovávat (zákazníky, distributory a veřejnost) k bezpečnému používání, přepravě, skladování a likvidaci dodávaných výrobků, analogický přístup aplikovat u služeb.

8) Provoz a zařízení. Vyvíjet, projektovat a provozovat zařízení s ohledem na efektivní využívání energie a materiálů, na udržitelné využívání obnovitelných zdrojů, na minimalizaci negativního vlivu na životní prostředí, tvorbu odpadu a na jenom bezpečné a zodpovědné odstraňování.

9) Výzkum. Provádět a podporovat výzkum environmentálních dopadů surovin, produktů, procesů, emisí a odpadů spojených s činností podniku a výzkum prostředků na minimalizaci těchto odpadů.

10) Preventivní přístup. V souladu s vědeckými a technickými poznatky modifikovat výrobu, prodej a způsob používání výrobků či služeb, popř. řízení činností tak, aby se předcházelo závažnému nebo nevratnému poškozování životního prostředí.

11) Smluvní partneři a dodavatelé. Podporovat přijetí těchto zásad mezi smluvními partnery jednajícími ve jménu podniku, podněcovat je a tam, kde to je vhodné i vyžadovat zlepšení jejich jednání tak, aby bylo v souladu s jednáním podniku. Podněcovat širší akceptování těchto zásad u dodavatelů.

12) Připravenost na nepředvídané události. Tam, kde existuje nebezpečí významného rozsahu, zpracovat a udržovat pohotovostní plány ve spolupráci s pohotovostními službami a odpovědnými správními orgány se zvážením možných přes hraničních dopadů.

13) Přenos technologií. Přispívat k přenosu environmentálně vhodných technologií a řídících postupů ve všech průmyslových odvětvích i veřejných službách.

14) Přispívat ke společnému úsilí. Přispívat k rozvoji státní a podnikatelské politiky, vládních a mezivládních programů, jakož i vzdělávacích iniciativ, jimiž se zvyšuje obecné povědomí o životním prostředí a jeho ochraně.

15) Otevřenost v otázkách vyvolávajících znepokojení. Podporovat otevřenost a dialog se zaměstnanci a veřejností. Předvídat a reagovat na jejich zájem o potenciální nebezpečí a dopady provozu, výrobků, odpadů nebo služeb včetně těch, které svým významem přesahují hranice anebo jsou celosvětově důležité.

16) Dodržování environmentálních předpisů a podávání zpráv. Měřit environmentální profil podniku, provádět pravidelné environmentální audity a hodnotit dodržování podnikových a právních předpisů a zásad Chart a periodicky poskytovat příslušné informace správní Radě, akcionářům, zaměstnancům, úřadům a veřejnosti.

Literatura:

Jonáš, F., Rohon, P., Sucharovová, D.: Podnik a životní prostředí, část B1.1. Remtová, K.:Vznik a vývoj nových systémů řízení podniků, vydavatel RAABE, 1998, ISBN 80-902189-5-4

 

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů