Sobota, 20. dubna 2024

O evropských penězích na problémové čistírny bude jasno v lednu

O evropských penězích na problémové čistírny bude jasno v lednu

Na konci ledna má být jasné, které ze 44 problémových projektů modernizací čistíren odpadních vod dostanou podporu z operačního programu Životní prostředí. Platí to i pro několikamiliardový projekt pražské čističky, o němž vede ministerstvo životního prostředí (MŽP) s Evropskou komisí zvláštní jednání. Ministerstvo připravilo na podnět komise novou metodiku. Podle prvního náměstka MŽP Jakuba Kulíška by jen zhruba deset z problémových projektů mohlo uspět.

Ostatní budou počátkem roku definitivně zamítnuty, peníze na ně připravené chce ministerstvo postupně uvolňovat jinam. S harmonogramem výzev plánovaných na příští rok zástupci ministerstva seznámili v úterý zástupce EK, dnes Kulíšek s novináři hovořil před zasedáním řídícího výboru programu. Do které skupiny zamíří pražský projekt, nechtěl komentovat.

Pražští zastupitelé dnes rozhodli o tom, že hlavní město případnou dotaci z EU dofinancuje. Náklady na přestavbu a rozšíření pražské čistírny totiž přesáhnou 11 miliard korun. Z operačního programu Životní prostředí by Praha mohla dostat maximálně 5,9 miliardy korun. Radní Radek Lohynský (ODS) zastupitelům řekl, že město i nadále jedná s odborníky z Jaspers (zástupci Evropské komise), další schůzka je naplánována na leden.

Server iDnes.cz v říjnu napsal, že EK definitivně odmítla proplatit asi deset miliard korun na stavby zajišťující lepší kvalitu odpadních vod. Kvůli tomu prý může někde voda podražit až o třetinu. Ministr Tomáš Chalupa (ODS) na to reagoval prohlášením, že pokud některé projekty peníze nezískají, dostanou finance z EU projekty jiné. Popřel, že by voda kvůli tomu plošně zdražila, připustil však možné problémy s financováním některých projektů, které by mohly vést ke zdražení v určitých lokalitách.

Evropské komisi se nelíbí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. Většina vodovodní sítě v Česku je ve vlastnictví měst a obcí či jimi ovládaných firem, města ale pronajímají síť soukromým vodárnám, které pak do majetku nemusí příliš investovat.

Nadpoloviční většina ze zmíněných deseti miliard korun připadá na modernizaci pražské čistírny odpadních vod, která patří mezi nejproblematičtější projekty. Sem se řadí i modernizace vodohospodářské infrastruktury v malých obcích, které na podobné projekty mají malé rozpočty. Nejproblematičtější situace je u 29 obcí, kde mají vlastníci vodohospodářské infrastruktury s provozovateli vodovodů a kanalizací dlouhodobé smlouvy.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů