Sobota, 20. dubna 2024

Občanská sdružení podala žalobu proti rozšíření magistrály

Občanská sdružení podala žalobu proti rozšíření magistrály

PRAHA – Občanská sdružení nesouhlasí s rozšiřováním severojižní magistrály v Praze. Ateliér pro životní prostředí proto podal žalobu proti rozhodnutí Ministerstva dopravy a pražského magistrátu. Úřady povolily přistavění dalších pruhů a nových sjezdů k magistrále v oblasti Pankráce, kde bez urbanistické koncepce vyrůstá drúza kancelářských komplexů a uvažuje se o mrakodrapech. Z odborné studie magistrátu vyplývá, že obří komplexy způsobí zahlcení všech silnic. Na Pankráci má vzniknout téměř osmnáct tisíc nových parkovacích stání.

„Rozhodnutí Ministerstva dopravy definitivně umožňuje rozšíření jedné z dopravně nejvíce zatížených komunikací v Praze. V okolí magistrály jsou přitom dlouhodobě dramaticky překračovány zákonné hygienické limity pro hluk a znečištění ovzduší a tisíce lidí žijí v prostředí ohrožujícím jejich zdraví. Namísto řešení nevyhovujícího stavu se však připravuje zatraktivnění této komunikace pro další nárůst dopravy,“ shrnuje hlavní důvody pro podání žaloby právník Ondřej Tošner, zastupující ve sporu Ateliér pro životní prostředí.

O povolení k rozšíření magistrály a vybudování nových sjezdů požádala společnost ECM, která chce na Pankráci stavět kontroverzní mrakodrapy. V prosinci 2007 vydal souhlasné rozhodnutí pražský magistrát. Občanská sdružení se odvolala k Ministerstvu dopravy, které v dubnu 2008 původní povolení magistrátu potvrdilo a námitky občanských sdružení zamítlo.

Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankráce zdůrazňuje, že kapacity Pankrácké pláně a Budějovické jsou zcela vyčerpány a území se s další dopravou nevyrovná. „Vezmeme-li v úvahu stavby, které se na Pankráci nyní plánují, vzniklo by zde přes sedmnáct tisíc nových parkovacích stání. To znamená navýšení dopravy o sedmdesát tisíc jízd denně,“ říká.

SPOLEČNÁ TISKOVÁ ZPRÁVA ATELIÉRU PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, OBČANSKÉ INICIATIVY PANKRÁCE, PANKRÁCKÉ SPOLEČNOSTI A CENTRA PRO PODPORU OBČANŮ SDRUŽENÍ ARNIKA

Z oficiálních údajů magistrátu vyplývá, že po roce 2010 bude dopravní zatížení magistrály na Pankráci vyšší o 43 až 80 % oproti roku 2002, kdy se vydávalo povolení pro Dopravní řešení Pankrácké pláně. „Při schvalování některých staveb – například rozestavěného obchodního centra Arkády nebo kancelářské budovy Gemini, úřady tento očekávaný nárůst dopravy nezohlednily. Je tedy zřejmé, že po dostavbě všech plánovaných budov na Pankráci a Budějovické se životní prostředí zdejších obyvatel zásadně zhorší,“ dodává Janoušková.

Podle právníka Petra Kužvarta z Ateliéru pro životní prostředí je rozšiřování magistrály dokonce protiústavní. „Nadlimitní zatížení určité oblasti hlukem nebo exhalacemi je protiprávní a úřady musejí dělat všechno proto, aby takový stav napravili. Umisťování jakýchkoliv staveb do nadlimitně zatíženého území musí prokazatelně vést ke zlepšení situace, nikoliv k jejímu zhoršení. Z tohoto pohledu porušuje rozšíření magistrály ústavní právo obyvatel Pankráce na život ve zdravém životním prostředí,“ vysvětlil Kužvart.

„Plány na rozšíření magistrály v oblasti Pankráce jsou v příkrém rozporu se sliby města, že dopravu na tomto průtahu Prahou zklidní,“ připomíná Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. Magistrát slíbil, že po zprovoznění tunelu Blanku Městského okruhu bude investovat do humanizace severojižní magistrály a přemění ji v městský bulvár. „Rozšíření magistrály na jednom konci ale znemožní její zúžení na konci druhém. Magistrát by měl jasně vysvětlit, co vlastně Pražanům chystá,“ řekl Skalský. Podle něj tkví řešení pro Pankrác ve snížení objemu nových budov a podpoře veřejné a bezmotorové dopravy.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů