Sobota, 20. dubna 2024

Podniky v krizi šetří, odnáší to ekologie

Do šetrných zařízení daly firmy loni o třetinu méně než v roce 2009. Zatímco podniky šetří, stát dává na zelené technologie stále víc.

Podniky v krizi šetří, odnáší to ekologie

Filtry na komíny, čistírny odpadních vod nebo zařízení, která snižují spotřebu energií i materiálů. Firmy i velké průmyslové podniky se vždy rády pochlubí tím, že koupily novou "zelenou technologii". Ve skutečnosti do nich ale investují stále méně.

Z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že v loňském roce podniky investovaly do zelených technologií skoro o třetinu méně peněz než v roce 2009. A rozdíl je to podstatný - téměř čtyři a půl miliardy.

Zatímco ještě v roce 2009 se ekoinvestice firem vyšplhaly k 16 miliardám a 326 milionům, loni už na ně z kapes soukromníků putovalo jen 11,8 miliardy.

Životní prostředí na druhé koleji

Důvodů, proč firmy v zeleném nadšení brzdí, je několik. "Firmy měly hlouběji do kapsy. Spíš se zajímaly o své ekonomické problémy a životní prostředí se dostalo na druhou kolej," komentuje čísla za loňský rok Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ.

Částečně to potvrzuje i Svaz průmyslu a dopravy, který sdružuje hlavní výrobní giganty. "Náš průmysl v řadě odvětví ještě zdaleka nedosáhl předkrizové úrovně, a je tedy přirozené, že výše investic je nižší," říká mluvčí svazu Milan Mostýn. "České firmy však v ochraně životního prostředí zcela splňují požadavky Bruselu. Navíc investovaly do ochrany životního prostředí obrovské prostředky v minulých letech," vysvětluje Mostýn.

Firmy šetří, stát přidává

Většina velkých podniků, které HN oslovily, tvrdí, že do ekologie investují stále stejně nebo více. Přesné srovnání je však složité, protože každá firma do ekologických investic počítá různé typy výdajů.

Některé společnosti však přiznávají, že na ochraně životního prostředí šetří. "Investiční náklady na ochranu životního prostředí dosáhly ve skupině Unipetrol v roce 2010 hodnoty 175 milionů korun. Oproti roku 2009 došlo k poklesu o 25 milionů korun," říká mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. "Pokud jde o naši firmu, tak jsme investovali na začátku fungování továrny. Jsme relativně mladá společnost, takže není potřeba aktuálně dalších investic," řekl za automobilku TPCA Kolín mluvčí Radek Kňava. A například obří huť ArcelorMittal Ostrava snížila oproti roku 2007 investice do ekoprojektů skoro o polovinu.

Ředitel vládní Informační agentury životního prostředí Cenia Jiří Hradec uvedl, že chuť firem investovat do zelených technologií je nižší také kvůli takzvaným integrovaným povolením, která vyžaduje Evropská unie - ta už je donutila všechno nakoupit. "Firmy už investovaly. V minulých letech se totiž začala vydávat povolení, ve kterých je přesně dané, jakou technologii musí firma nasadit. Jinak by musela skončit," vysvětluje Hradec.

Zatímco podniky přívod peněz na ekologii škrtí, stát do ní investuje stále víc. Loni dal na ekoinvestice - především do čistíren odpadních vod - 10,7 miliardy, tedy o tři a půl více než rok předtím. Šetrnější technologie prosazuje i ministerstvo průmyslu a obchodu, které letos v září vypsalo patnáctimilionovou zakázku na poradenské služby. Mimo jiné chce poradit s úsporami energie. "České hospodářství si z minulosti nese břímě vysoké energetické náročnosti ," říká mluvčí ministerstva Pavel Vlček s tím, že v této oblasti může Česko hodně ušetřit. Právě tento resort také může firmám nařídit, aby se chovaly ekologičtěji.


Rok 2009

16,3
miliardy korun investovaly české podniky do technologií, které jsou šetrnější k životnímu prostředí

Rok 2010

11,8
miliardy korun vyčlenily firmy na "zelené" technologie

AUTOR: Zuzana Keményová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů