Pátek, 29. března 2024

Topolánek: Bez jádra to nepůjde

Topolánek: Bez jádra to nepůjde
Premiér Mirek Topolánek dal včera zatím vůbec nejsilněji najevo, že energetickou budoucnost Česka vidí v jaderné energetice. A to přesto, že vládní Strana zelených rozvoj "jádra" jednoznačně odmítá.

"Elektřina bude chybět sousedům, nebude se tudíž dát dovážet. Větší použití plynu k výrobě elektřiny by znamenalo rezignovat na energetickou bezpečnost. Uhlí zase znamená zvýšení emisí. Zbývá jediné možné - jaderná energie," řekl Topolánek v projevu na II. energetickém fóru v Praze.

Jaderná lobby postupuje

Tlak na to, aby Česko kvůli rostoucí spotřebě energie začalo buď s přípravou výstavby nových jaderných bloků v Temelíně, nebo s přípravou nové jaderné elektrárny, v posledních týdnech sílí.

Nedávno doporučil stavbu nových bloků předseda Akademie věd a šéf komise, která má za úkol popsat energetické potřeby Česka, Václav Pačes.

A naposledy doporučil rozvoj jaderné energetiky i prezident Václav Klaus. "Elektrickou energii potřebujeme a potřebovat budeme. Vyrábět ji můžeme jen s těmi zdroji, které máme k dispozici a které jsou pro nás ekonomicky únosné. Jaderná energetika mezi ně patří," řekl při projevu ke státnímu svátku 28. října Klaus.

Kromě zajištění energetické bezpečnosti Česka mají zastánci jádra ještě jeden argument: ceny elektřiny půjdou bez nových jaderných bloků nahoru daleko rychleji. "V případě, že nebudeme budovat další jaderné bloky, hrozí nám nedostatek elektřiny. A pokud budeme mít nedostatek elektřiny, tak ji budeme muset dovážet a bude dražší," varuje šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

Argument budoucího nedostatku energie ale používali zastánci jaderné energetiky i při rozhodování o dostavbě Temelína v devadesátých letech. Jejich prognózy se naplnily jen částečně. Česko je dnes jednou z mála evropských zemí, která má nadbytek elektřiny a vyváží ji.

Faktem ale je, že spotřeba elektřiny roste. Podle některých analýz by Česko muselo bez výstavby nových zdrojů elektřinu za deset let dovážet. "Pokud bychom ji dováželi, totálně rezignujeme na určitou míru soběstačnosti v elektrické energii," dodává Topolánek.

Zelení: Jádro nechceme

Topolánek se shodne na potřebě nových jaderných bloků jak s koaličními lidovci, tak i s opozičními sociálními demokraty a komunisty.

Jediným silným hráčem na české politické scéně, který další rozvoj jaderné energetiky odmítá, je Strana zelených. Ta prosadila do koaliční smlouvy, že vláda nebude "plánovat ani podporovat výstavbu nových jaderných bloků". Navíc zelení odmítají prolomení limitů pro těžbu uhlí v severních Čechách. "Dokud budeme v této vládě, tak na výstavbu nových jaderných bloků nepřistoupíme. V úvahu nepřipadá ani prolomení těžebních limitů," říká striktně místopředseda zelených Ondřej Liška.

O výstavbě jaderných elektráren uvažuje čím dál víc evropských zemí. Nové jaderné elektrárny se staví ve Finsku, Bulharsku, Rumunsku a Rusku. Portugalsko, Slovinsko nebo pobaltské státy výstavbu nových elektráren chystají.

S otevřenou diskusí o jádru se zelenými je podle Topolánka potřeba začít co nejdřív.

V řadě evropských zemí se totiž rozbíhají stavby nových jaderných elektráren nebo se o nich už vedou diskuse. A v krátké době bude nedostatek kapacit pro případnou stavbu jaderných reaktorů v Česku.

"V Evropě jde o to, abychom uznali jadernou energetiku jako jeden z klíčových prvků snižování emisí oxidu uhličitého," řekl Topolánek.

S tím ale zelení zásadně nesouhlasí. "Jádro má svá rizika. Nevíme třeba, kam s vyhořelým palivem. Ekologicky mnohem šetrnější je snižovat emise pomocí investic do obnovitelných zdrojů," kontruje Liška.

Pokud by se politici na výstavbě nových jaderných bloků přece jen shodli, je ČEZ okamžitě připraven politické zadání splnit. "Bude-li politická a celospolečenská shoda, začneme okamžitě s přípravnými pracemi na výstavbě dalších jaderných bloků. Asi nejlogičtější by bylo dostavět dva bloky Jaderné elektrárny Temelín," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů