Pátek, 29. března 2024

Krnov může v novém kotli spalovat nejvíce biomasy v Česku

Krnov může v novém kotli spalovat nejvíce biomasy v Česku

Krnov - Teplárna v Krnově na severní Moravě dnes uvedla do provozu pracoviště s největším vysokotlakým parním kotlem na spalovaní biomasy v České republice. Kotel slouží k výrobě tepelné a elektrické energie, při které se snižuje množství vypouštěných emisí. Zařízení společnosti Dalkia dosahuje výšky zhruba šestipatrového domu a stálo 250 milionů korun.

Největší biokotel v ČR s výkonem 35 tun páry za hodinu bude biomasu spalovat bez jakéhokoliv přidaného paliva. Do útrob kotle se tak dostanou pouze dřevní štěpky, kůra, byliny, různé druhy šrotu nebo třeba šťovík. Do ovzduší poté neunikají žádné škodlivé oxidy síry a množství oxidu dusíku, stejně jako množství oxidu uhličitého, je dvakrát až třikrát nižší, než stanovuje povolená norma.

Ivo Sládek, vedoucí výroby, teplárna Krnov

"V traktu celého kotle proudí v membránových stěnách voda, která se odpaří, vyrobí se pára, přehřeje se na teplotu 445 stupňů a tato pára slouží k výrobě elektrické energie a tepla."

Teplárna v Krnově Teplárna v Krnově Nový kotel = nižší ceny tepla

Společnost Dalkia získá díky výrobě tzv. zelené energie od státu i vyšší dotace. Podle mluvčího společnosti Dalkia ČR Milana Wagnera se navíc zprovoznění nového pracoviště projeví na cenách tepla pro odběratele, která letos pro obyvatele Krnova stoupne oproti roku 2009 jen o 4 procenta. Pokud by kotel na biomasu v provozu nebyl, Krnované by údajně platili více.

"V Krnově jsme začali biomasu spalovat už v roce 2003. V okolí města máme také 20 partnerů, kteří nám jsou schopni biomasu dodávat," uvedl Olivier Barbaroux, generální ředitel skupiny Dalkia. V krnovské teplárně jsou v současné době v provozu celkem tři kotle - jeden pouze na černé uhlí, jeden kombinovaný a právě nový biokotel, který dokáže vyrobit asi 20 procent tepla ve městě.
Teplárna v Krnově Teplárna v Krnově Samotný kotel byl do provozu uveden již v prosinci, dnes bylo zprovozněno kompletní pracoviště, upřesnila redaktorka ČT Veronika Glötzerová.

Zdroj:Česká televize
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů