Úterý, 23. dubna 2024

GE Ecomagination Challenge - soutěž o 160 milionů eur

Soutěž v inovaci nazvaná "GE ecomagination Challenge: Powering the Grid" měla za cíl najít nejlepší způsoby výroby, propojení a využití energie. Soutěžilo se v kategoriích: obnovitelné zdroje, elektrická síť a ekologické bydlení a stavby.

GE Ecomagination Challenge - soutěž o 160 milionů eur

Společnost GE vyzvala evropské výzkumné pracovníky, studenty, firmy a podnikatele, aby své technologické vynálezy přihlásili do soutěže inovací, která byla podpořena částkou 160 milionů eur. Soutěž "GE ecomagination Challenge: Powering the Grid" byla slavnostně zahájena 15. července ve výzkumném středisku společnosti GE v Mnichově a skončila 30. září. Šlo o jednu z největších akcí svého druhu, jaká kdy byla vyhlášená. Za deset týdnů se na jejích internetových stránkách www.ecomagination.com objevilo přes 3 800 nápadů z celého světa. Do soutěže se zapojilo 68 979 lidí, kteří buď přihlásili svůj vlastní vynález, nebo hlasovali či komentovali nápady ostatních. Z České republiky přišlo sedm námětů.

Scott a Julie Brusawovi, jejichž myšlenka solární silnice z recyklovatelných solárních panelů (na obrázku) získala na zmíněných internetových stránkách nejvíce hlasů, vyhráli odměnu ve výši 50 000 USD. Tu chtějí použít na další výzkum a nábor nových talentů do své firmy. Ve spolupráci s univerzitami už dokonce vyvíjejí speciální sklo stejně tvrdé jako dlažba, pod které by bylo možné umístit solární panely. Jednotlivé kusy solární silnice by mohly fungovat nejprve třeba na parkovištích a dodávat elektřinu okolním podnikům. Celá síť takových silnic by pak mohla fungovat jako rozvodná síť a současně jako gigantická solární elektrárna.

Záběr přihlášených nápadů byl opravdu veliký. Najdeme mezi nimi návod jak využívat energii mořských vln pomocí hydrauliky nebo turbínu odolnou vůči hurikánům. Mnoho doporučení směřuje ke zvýšení účinnosti elektrické sítě - např. instalace ultra-kondenzátorů, které by byly schopné řídit výkon obnovitelných zdrojů energie, nebo software, který by s pomocí sofistikovaných algoritmů dokázal využít data v reálném čase pro předpověď spotřeby energie v budoucnosti. Mezi přihlášenými nápady jsou i inteligentní adaptéry a vypínače, které by regulovaly energeticky náročné domácí spotřebiče a spolupracovaly s tzv. inteligentními měřidly (smart meters).

Začátkem listopadu odborná porota vybere pět vítězů, kteří získají částku 100 000 USD. Někteří účastníci pak také mohou dostat nabídku na obchodní partnerství se společností GE. Smyslem soutěže bylo najít nová technická řešení, která umožní dospět k inteligentnější, čistší a efektivnější elektrické rozvodné síti a která také přispějí k rychlejšímu přijetí technologií inteligentní sítě. Cílem je také uvést tyto inovace co nejdříve do praxe.

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů