Čtvrtek, 28. března 2024

Ombudsman: Povolení pro elektrárnu v Krušných horách je nezákonné

Ombudsman: Povolení pro elektrárnu v Krušných horách je nezákonné

Úřady v Ústeckém kraji podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové chybovaly při povolení fotovoltaické elektrárny v Moldavě v Krušných horách. Stavební povolení vydal stavební úřad v rozporu se zákonem a chybovaly i teplický magistrát a krajský úřad. Elektrárna kvůli tomu vznikla v Ptačí oblasti Východní Krušné hory, tedy území, které se český stát zavázal chránit jako součást území Natura 2000. Seitlová vyzvala úředníky, aby se k případu vyjádřili. Podle mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Ivy Hrazdílkové nyní záležitost řeší ministerstvo životního prostředí.

Na veřejného ochránce práv se kvůli elektrárně obrátilo občanské sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy. O záležitosti se dozvědělo, až když se začalo stavět. Městský úřad Duchcov však podle Seitlové vydal stavební povolení nezákonně - Moldava nemá územní plán ani vymezené zastavěné území. V takovém případě lze podle zákona mimo obec stavět jen přesně definované stavby, mezi nimiž elektrárna není. Patří tam například protipovodňové stavby a turistické stezky.

Další chybu udělal podle Seitlové teplický magistrát, když neupozornil stavebníka na nutnost dodat podklady a výjimky týkající se ochrany přírody. Firma tak od úřadu vůbec neslyšela, že chce stavět v ptačí oblasti. Tajemník magistrátu to později v dopise Seitlové vysvětloval nezkušeností úředníka, který záležitost řešil. Podle zástupkyně ombudsmana však chybí informace o vyvození odpovědnosti, podle ní navíc nelze věc svalit na jednoho člověka. "Každý větší správní úřad by měl disponovat kontrolními mechanismy k zajištění co nejkvalitnějších výstupů, zvláště za situace, kdy jeho personální obsazení není zárukou bezchybného výkonu státní správy," uvedla.

Sérii úředních chyb dokonali na Krajském úřadu Ústeckého kraje, na který se odpůrci stavby obrátili. Tamní úředníci sice konstatovali, že stavební povolení stavební úřad vydal v rozporu se zákonem, ale "pro dobrou víru stavebníka" přezkumné řízení zastavili. Argumentovali tím, že "újma, která by vznikla stavebníkovi zrušením pravomocného rozhodnutí, by byla ve zjevném nepoměru k újmě veřejnému zájmu".
Seitlová rozhodnutí zpochybnila. Agentura ochrany přírody a krajiny podle ní zjistila, že elektrárnu investor postavil přímo v biotopu zvláště chráněného druhu rostliny koprníku štětinolistého a zvláště chráněných druhů živočichů bramborníčka hnědého, ještěrky živorodé, chřástala polního, křepelky polní, zmije obecné a strnada lučního. Dodala, že území Natura 2000 se český stát zavázal chránit Evropské unii. "Není zřejmé, jak krajský úřad tváří v tvář porušení celé řady právních předpisů i mezinárodních závazků ČR dospěl k závěru o zjevném nepoměru újmy," dodala. Upozornila, že investor by utrpěl hlavně majetkovou újmu, mohl však po státu vymáhat odpovědnost za škodu.

Fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 6,6 megawattu provozuje společnost Talwin. Členem jejího představenstva je podle obchodního rejstříku bývalý senátor za ODS Alexandr Novák považovaný za jednoho ze severočeských "kmotrů". Policie ho obvinila, že za zprostředkování prodeje městských akcií dvou severočeských společností získal přes 40 milionů korun. Případ dosud není uzavřen, loni v prosinci uložil okresní soud Novákovi za přijetí úplatku dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu. Bývalý senátor vinu popírá, odvolal se.

Lucie Kučerová

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů