Pátek, 19. dubna 2024

Evropská komise se bude zabývat likvidační vyhláškou na obnovitelné zdroje

Evropská komise se bude zabývat likvidační vyhláškou na obnovitelné zdroje

Praha - Přední čeští odborníci na fotovoltaiku se v těchto dnech obrací na Evropskou komisi s žádostí o posouzení vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu o stanovení minimální účinnosti užití energie při výrobě elektřiny a tepla. Ta stanoví účinnost nově instalovaných článků na 22 procent, což odborníci z Česka i Evropy považují za likvidační krok vedoucí k dalšímu útlumu ekologických obnovitelných zdrojů.
"Vyhlášku s námi nikdo z ministerstva nekonzultoval. Proto jsme se rozhodli k poměrně ráznému kroku a obrátili se na Evropskou komisi," vysvětluje generální sekretář České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzana Musilová, podle které chybí České republice v oblasti obnovitelných zdrojů jakákoliv dlouhodobá koncepce řízeného rozvoje.
"Pokud by tato vyhláška vstoupila v platnost, zlikvidovala by v Česku jakýkoliv další rozvoj fotovoltaiky nejméně na příštích deset let," upozorňuje na možné důsledky přední český odborník na fotovoltaiku a předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák. Vyhláška například požaduje po majitelích solárních elektráren v Česku technologie, které fungují například v pouštích Nevady, Arizony nebo v centrálních oblastech Španělska.

Nad českou vyhláškou kroutí hlavou celá Evropa
Do sporu českých výrobců a odborníků na fotovoltaiku s ministerstvem průmyslu a obchodu se vložila i Evropská agentura pro podporu obnovitelných zdrojů (EPIA) sdružující národní agentury pro podboru OZE a zastupující tak tisíce klíčových subjektů fotovoltaického sektoru. Ta označila důvodovou zprávu k vyhlášce za nesmyslnou, protože podobná úprava neexistuje nikde na světě.
S tím souhlasí i řada českých renomovaných právníků, kteří vyhlášku dostali k posouzení. Podle právních rozkladů je totiž v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a požadavky Evropské unie na volný pohyb zboží a služeb. České republice tak v případě přijetí vyhlášky hrozí finanční sankce nejen ze strany komise, ale i tisíce žalob v řádech desítek miliard od investorů, kteří projekty na fotovoltaické elektrárny v současné době připravují.
Tomáš Zdechovský
Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO)

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů