Úterý, 23. dubna 2024

Vládní omezení fotovoltaiky: rychlost na úkor kvality

Vládní omezení fotovoltaiky: rychlost na úkor kvality

Ekologické organizace vítají, že vláda chystá přesměrování podpory slunečních elektráren z projektů na zemědělské půdě na budovy. Je to součást řešení, jak omezit dopady velkých elektráren do cen elektřiny. Proto v zásadě podporují rychlou novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kterou dnes ministři projednávají. Zároveň však upozorňují i na několik důležitých nedostatků:

  • Vláda chce podporu solárních elektráren striktně omezit jen na panely instalované na střechách či stěnách budov. Bez podpory tak zůstanou projekty na skládkách, v průmyslových areálech, na protihlukových stěnách a dalších místech, kde ničemu nevadí a ani nedosahují obřích rozměrů, jako mnohé elektrárny na polích.
  • Z podpory vyjímá takzvané ostrovní projekty všech obnovitelných zdrojů, které nejsou připojené do sítě. Takové opatření jde proti smyslu podpory obnovitelných zdrojů, protože tyto provozy také nahrazují elektřinu z uhlí, plynu nebo jaderných reaktorů a jsou výhodnější než ostatní, protože nemají žádné nároky na přizpůsobení elektrické sítě.


Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Vzhledem k tomu, že se připravuje zcela nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie a protože od ledna začíná platit novela stávajícího zákona, která umožní velké instalace regulovat cenou, vnímáme dnešní aktivitu ministrů spíše jako předvolební rádoby ukázku akceschopnosti v hysterii, která panuje kolem solárních elektráren."

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl: "Stát by měl podporovat pouze solární elektrárny na budovách, skládkách a podobně, nikoli na zemědělské půdě. Ekologické organizace už dlouho volaly po lepším vymezení podpory. V tomto bodě je vládní návrh správný. Ale nedává smysl, že ministři chtějí podporovat solární elektrárny na střechách a nikoli na skládkách nebo v průmyslových areálech."

Jan Šrytr z Ekologického právního servisu řekl: "Dlouhodobě jsme svědky toho, jak se zejména ČEZ snaží manipulovat s veřejným míněním tím, že straší spotřebitele prudkým nárůstem cen v příštím roce. To zřejmě vedlo i k přehnané reakci ministerstva, která je ukázkovým příkladem toho jak se s vaničkou vylévá i dítě potřebného rozvoje čistých technologií v ČR "

Kontakty:
Edvard Sequens, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, email: edvard.sequens@calla.cz, tel.: 602 282 399
Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, email: vojtech.kotecky@hnutiduha.cz, tel.: 604 202 470
Jan Šrytr, Ekologický právní servis, email: jan.srytr@eps.cz, tel.: 775 154 087

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů