Středa, 24. dubna 2024

ČEZ jedná s EIB o úvěru 4,9 mld. Kč na solární elektrárny

ČEZ jedná s EIB o úvěru 4,9 mld. Kč na solární elektrárny

Energetická společnost ČEZ jedná s Evropskou investiční bankou (EIB) o úvěru 200 milionů eur (asi 4,9 miliardy korun) na investice do solárních elektráren. Uvedla to dnes Česká televize s tím, že státem většinově vlastněná firma se snaží vykupovat fotovoltaické projekty, jejichž financování může být ohroženo nyní schvalovanými změnami zákonů.

"Mohu potvrdit, že ČEZ s EIB jedná," řekla ČT mluvčí ČEZ Eva Nováková. Více ale jednání nechtěla komentovat. Firma podle mluvčí nicméně nemá zájem rozšiřovat svůj malý podíl v české fotovoltaice.

Česká televize uvedla, že ČEZ s nabídkou na odkoupení oslovuje vlastníky solárních elektráren, kteří mohou mít problémy s financováním svých projektů poté, co budou schváleny zákony omezující podporu obnovitelných zdrojů energie. Vláda mimo jiné navrhuje zdanit na tři roky elektřinu ze slunečních elektráren 26 procenty a zvýšit poplatky za zábor zemědělské půdy pro výstavbu těchto zdrojů. Opatření mají omezit zdražení elektřiny v příštím roce, které hrozí kvůli příspěvkům na energii z fotovoltaických elektráren.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace ale varuje, že hlavně zdanění bude pro malé investory zničující, daň 26 procent na solární elektřinu podle asociace poškodí zhruba 1450 firem. Mnoho investorů za své fotovoltaické projekty ručí bankám majetkem a zavedení daně jim způsobí existenční problémy, uvedl v pátek prezident asociace František Smolka, když asi stovka investorů do solárních elektráren protestovala před Poslaneckou sněmovnou proti možnému schválení daně.

ČEZ už do solárních elektráren investuje. Firma hodlá do konce letošního roku zahájit provoz ve fotovoltaických elektrárnách o instalovaném výkonu zhruba 107 megawattů, celkový instalovaný výkon slunečních elektráren firmy se tak zvedne na 126 MW. Solární parky má ČEZ třeba u Ševětína na Českobudějovicku nebo poblíž Vepřeku na Mělnicku. Mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier v polovině září uvedl, že firma se na instalovaném výkonu fotovoltaických elektráren v ČR podílí zhruba 3,5 procenta a podíl "v řádu jednotek procent" jí zůstane i na konci letoška.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů