Aktuálně: Probíhá seminář Hornická Příbram
VE VĚDĚ
A TECHNICE
PROGRAM SYMPOZIA
2004
I N F O R M A C E
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 43. ROČNÍKU SYMPOZIA
V úterý 12. října 2004 od 10.00hodin ve velkém sále Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, náměstí TGM 145, Příbram 1.
Slavnostní zahájení bude spojeno s úvodním blokem přednášek.
DOPROVODNÉ AKCE
“PŘÁTELSKÝ VEČER”
pro všechny účastníky sympozia
v úterý 12. října 2004 od 18.00 hodin v prostorách restaurace
NA PLZEŇSKÉ Příbram 1, Plzeňská ul.75
SLAVNOSTNÍ HORNICKÝ VEČER – “Skok přes kůži”
ve středu 13. října 2004 od 19.00 hodin v Domě kultury v Příbrami VII
EXKURZE
ve středu 13. října 2004 se budou konat celodenní exkurze s vybranými okruhy
Okruh číslo 1 – Příbram – Vodní kolo Drkolnov, areál Ševčínského dolu
Okruh číslo 2 – Regionální muzeum Jílové u Prahy, Muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku
Odborní garanti: |
JUDr. Pavel Dvořák |
Ing. Miroslav Šťastný | |
| |
Úterý 12. října 2004 od 14.00 hodin do 17.00 hodin |
L1 Základní změny v horním právu po vstupu České republiky do Evropské unie (včetně informací o připravovaném návrhu novely horního zákona)
JUDr. Pavel Dvořák, ČBÚ Praha
L2 Předpokládaný vývoj právních úprav na základě dokumentů přijímaných v rámci EU (včetně informace o pracích na návrhu Směrnice EU a Rady o nakládání s odpady z těžebního průmyslu)
Ing. Jan Kaňka, ČBÚ Praha
L3 Aplikace správního řádu v rámci státní báňské správy
Doc.JUDr. Josef Staša, CSc., PF UK Praha
L4 Příprava nové vyhlášky o požadavcích na kvalifikaci a odbornou způsobilost a o ověřování odborné způsobilosti zaměstnanců k hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem
Ing. Andrej Blažko, ČBÚ Praha
Čtvrtek 14. října 2004 od 9.00 hodin do 12.00 hodin |
L5 Vyhláška č. 392/2003 Sb., o bezpečnosti provozu technických zařízení a o požadavcích na vyhrazená technická zařízení tlaková, zdvihací a plynová při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem
Ing. Alexander Hykel, ČBÚ Praha
L6 Postup orgánů státní báňské správy v oblasti nakládání s výbušninami (informace o nové právní úpravě, dosavadní zkušenosti z aplikační praxe)
Ing. Otto Kysela, ČBÚ Praha
L7 Nové právní úpravy v oblasti horního práva (informace o právních předpisech, zejména vyhláškách ČBÚ publikovaných v období roku 2004 ve Sbírce zákonů)
JUDr. Libuše Brádlerová, ČBÚ Praha
Odborní garanti: |
Ing. Josef Bernard |
Petr Kopečný | |
Ing. Jiří Šich | |
PaedDr. Josef Velfl |
Úterý 12. října 2004 od 14.00 hodin do 17.00 hodin |
T1 Orientace Hornicko – geologické fakulty v oblasti výuky a vědecko – výzkumné činnosti
Prof. Ing. Jaroslav Dvořáček, CSc., VŠB - TU Ostrava
T2 Montánní památky u Nového Knína
Mgr. Rastislav Korený, Hornické muzeum Příbram
T3 Zajištění kulturní památky “Důl Jeroným v Čisté”
Ing. Petr Žůrek, CSc., VŠB - TU Ostrava
T4 10. výročí zpřístupnění Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna veřejnosti
Mgr. Rodan Broskevič, Hornické muzeum Ostrava
T5 Současný stav a perspektiva zpřístupnění lokality Důl Jeroným – Čistá, okres Sokolov
Doc. Ing. Robert Kořínek, CSc., Ing. Petr Žůrek ,CSc., Michalčík, Štěpánková , VŠB – TU Ostrava
T6 Seismika - Čistá
Doc. Ing. Zdeněk Kaláb, Csc., Ústav geoniky AV Ostrava
Středa 13. října 2004 od 9.00 hodin |
Celodenní exkurze: odjezd autobusů na oba okruhy z Jiráskových sadů v 9.00 hodin
Okruh č. 1 – Příbram - Vodní kolo Drkolnov a areál Ševčínského dolu
Okruh č. 2 – Regionální muzeum Jílové u Prahy a Muzeum těžby a zpracování zlata
na Novoknínsku
Čtvrtek 14. října 2004 od 9.00 hodin do 12.00 hodin |
T7 Příčiny použití různých důlních měr v našem hornictví
PhDr. Ladislav Jangl, Kolín
T8 Dolování v kamenouhelných revírech Kladno, Plzeň, Rosice, Svatoňovice, archivní prameny a pomůcky
PhDr. Anna Mayová, Kladno
T9 Hornické zvyky na Mostecku
Josef Gerthner, Spolek severočeských havířů Most
T10 František Gellner – student Báňské akademie v Příbrami, spisovatel
a básník
Mgr. Václav Trantina, Hornické muzeum Příbram
T11 Geotechnické momenty v práci Eduarda Suesse (1831 – 1914)
Doc. PhDr. Josef Haubelt, DrSc., Praha
T12 K profilu mezinárodní vědecké tvorby v dějinách hornictví 1990 - 2004
PhDr. Jiří Majer, CSc., Příbram
Čtvrtek 14. října 2004 od 14.00 hodin do 17.00 hodin |
T13 Historie dolování na Jesenicku – Andělskohorský rudní revír
Ph.D. Ing. Petr Strohalm, MONUMENT o.p.s., Ing. Václav Hodný, GHE a.s.
T14 Dnešní situace ve zjišťování a zabezpečování historických a starých
důlních děl v území obvodu Obvodního báňského úřadu v Mostě
(Ústeckého kraje)
Ing. Jiří Kouba, OBÚ Most
T15 K strategii dalšího rozvoje Hornického muzea Příbram
PaedDr. Josef Velfl, Hornické muzeum Příbram
T16 Hornické tradice a současnost
Ing. Hana Martiníková, Ing. Petr Mierva, Hornický spolek Prokop Ostrava
T17 Význam rybníků pro báňskou činnost a vztah mlynářů k rudnému dolování v díle Karla Valty (1883 – 1955)
PhDr. Lubomír Procházka, CSc., Hornické muzeum Příbram
Odborní garanti: |
RNDr. Kamila Trojáčková |
Ing. Jaroslav Vandas | |
Mgr. Ing. Jan Slezák |
Úterý 12. října 2004 od 14.00 hodin do 17.00 hodin |
Z1 Mine water treatment - alternative methods for source reduction
(Čištění důlních vod – alternativní metody pro redukci zdrojů)
Ulf Jenk, Jürgen Meier, WISMUT GmbH, Německo
Z2 Optimization of the Mine Water Treatment Plant at Ronneburg - Effect of the Pumping Rate on the Mine Water Quality and Treatment Process
(Optimalizace čističky důlních vod v Ronneburgu – Vliv velikosti čerpání na kvalitu důlních vod a proces čištění)
Hüttl, M., Paul, M., Jakubick, A. , WISMUT GmbH, Německo
Z3 Rozna Mine Waste Water Treatment Facility – Some Experience with Feasibility Study Preparation
(Čištění důlních vod na úpravně dolu Rožná – Některé zkušenosti s přípravou studie proveditelnosti)
Buffington, D., Slezak, J., Pinncok, Allen and Holt, Colorado, USA/DIAMO s. p.
Z4 Zirovski Vrh Uranium Mine, Slovenia - Case History
(Uranový důl Žirovski Vrch, Slovinsko – Případová historie)
Logar, Z., Rudnik Zirovski Vrh, Slovinsko
Čtvrtek 14. října 2004 od 9.00 hodin do 12.00 hodin |
Z5 Stavby na území po hornické činnosti
Ing. Jiří Kašpar, Bc. Lenka Měsková, MUS a. s., Most
Z6 Důlní vody a jejich začlenění v legislativě České republiky
Doc. Ing. Arnošt Grmela, CSc., Andrej Blažko, VŠB - TU Ostrava
Z7 Modelování postupu, monitoringu průběhu zatápění podzemí a technické řešení přípravy čištění důlních vod po ukončení těžby na ložisku Rožná
Ing. Petr Kříž, RNDr. Petr Navrátil, Ing. Jiří Jež, DIAMO, s. p., o. z. GEAM Dolní Rožínka
Z8 Relační databáze při monitoringu důlních a dalších znečištěných vod důlních podniků
Doc. Dr. Ph.D. Vladimír Homola, VŠB -TU Ostvava
Z9 Bilancování vyváděných kontaminantů v rámci sanace horninového prostředí na ložisku Stráž
Ing. Ph.D. Jiří Mužák, Ing. Jiří Charvát, Pavel Kolář, Eva Pisková, DIAMO, s. p., o. z. TÚU Stráž pod Ralskem
Z10 Rekultivace fytotoxických lokalit kontaminovaných uhelnou hmotou a důlními vodami v oblasti Severočeské pánve
RNDr. Michal Řehoř, VÚHU, a.s. Most
Z11 Technologie čištění důlních vod na uranových ložiscích Horní Slavkov a Příbram
Ing. Ladislav Kramář, DIAMO, s. p., o. z. SUL Příbram
Z12 Efektivní zahlazování následků hornické činnosti
Mgr. Antonín Kopřiva, Separa-Eko, s.r.o. Brno
Doc. RNDr. Josef Zeman, CSc., Masarykova univerzita v Brně
Čtvrtek 14. října 2004 od 14.00 hodin do 17.00 hodin |
Z13 Modernizace čištění volných a drenážních vod – důsledek po zpracování uranových rud na CHÚ MAPE Mydlovary
Ing. Pavel Urban, Ing. Pavel Starý, DIAMO, s. p., o. z. SUL Příbram
Z14 Požadavky na zajištění S-R staveb menšího rozsahu v rámci jejich začlenění do průmyslové krajiny ostravsko – petřvaldské oblasti Moravskoslezského kraje
Ing. Květoslava Hrubá, Ing. Vítězslav Nešporek, DIAMO, s. p., o. z. ODRA Ostrava
Z15 Nakládání s vodami na o. z. TÚU Stráž pod Ralskem
Ing. Josef Fait, Mgr. Vladimír Ekert, Ing. Vladimír Wasserbauer, DIAMO, s. p., o. z. TÚU Stráž pod Ralskem
Z16 Výzkum geochemických procesů na lokalitách po ukončené těžbě nerostů
RNDr. Rafael Krška, RNDr. Jiří Slovák, AQUATEST a.s., Praha
Z17 Radioaktivní látky v říčních dnových sedimentech a plaveninách v ČR za období 1999-2003
E. Hanslík, E. Kalinová, M. Brtvová, D.Ivanovová, B. Sedlářová, J. Svobodová (VÚV T.G.M. Praha), M. Rieder (ČHMÚ Praha), J. Medek (PL Hradec Králové), K. Forejt (PV Praha), L. Vondrák (POh Teplice), K. Jahn (PM Brno), J. Jusko (POd Ostrava)