Pátek, 29. března 2024

V Českých Budějovicích o rekultivacích a legislativě

Sdružení Calla ve spolupráci s katedrou botaniky PřF JU pořádá v pondělí 24. ledna v Českých Budějovicích pracovní workshop s tématikou obnovy území po těžbě a související legislativy.

V Českých Budějovicích o rekultivacích a legislativě

Odborníci z nevládních organizací, těžebních firem, státní správy i akademické sféry budou diskutovat o možnostech zrovnoprávnění ekologické obnovy s ostatními typy rekultivací.

Ekologická obnova se stala ve světě běžně využívaným způsobem rekultivace území po těžbě nerostných surovin. V sousedním Německu platí všeobecně akceptované doporučení, podle něhož by se mělo tímto způsobem rekultivovat minimálně 15 procent každého těžebního prostoru. Ekologická obnova využívá především samovolnou obnovu přírody, v menší míře je však usměrňována také člověkem (např. na místech výskytu ohrožených druhů). Oproti dosud převládajícím rekultivacím lesnického či zemědělského typu má především dvě výhody:

1. Chrání rozmanitost přírody (tzv. biodiverzitu) a vytvářejí stanoviště pro ohrožené druhy. Řada studií z ČR i zahraničí přesvědčivě dokazuje, že příroda si s obnovou po těžbě poradí obvykle sama a lépe. Současné rekultivace ohrožené druhy nejen nepodpoří, ale často i je i přímo likvidují.

2. Šetří peníze státu i soukromým firmám. Ekologická obnova využívá přírodních procesů, především samovolného vývoje (tzv. ekologická sukcese), proto je na ni třeba řádově méně finančních prostředků.

"Nechceme, aby se ekologická obnova stala jedinou možností, jak opuštěné těžební prostory rekultivovat. Naším cílem je, aby se tento způsob návratu těžbou narušené krajiny přírodě stal rovnocennou alternativou," shrnuje hlavní organizátor setkání Jiří Řehounek z Cally.

Více informací o ekologické obnově po těžbě naleznou zájemci na webové stránce www.calla.cz

Kontakt: Jiří Řehounek (Calla), 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz (během konání akce nebude kontaktní telefon běžně dostupný - děkujeme za pochopení)

Tento projekt je realizován za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR.
Projekt byl také podpořen z daru poskytnutého Zeleným kruhem z projektu GREEN STEP.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů