Úterý, 23. dubna 2024

Klaus je pro sjezdovku na Smrk, kvůli níž by padly hektary lesa

Klaus je pro sjezdovku na Smrk, kvůli níž by padly hektary lesa
FRÝDLANT - Prezident Václav Klaus se při návštěvě Libereckého kraje vyslovil pro vybudování sjezdovky na nejvyšší vrchol Jizerských hor - 1124 metrů vysoký Smrk. "Jako ekonom a lyžař bych ji stoprocentně podpořil," řekl Klaus na setkání se starosty z Frýdlantska. Kvůli lyžařskému areálu na Smrku by se však muselo vykácet zhruba 40 hektarů lesa.

Města a obce z Frýdlantska si od zimního střediska na Smrku slibují hospodářské oživení oblasti, jež se v Libereckém kraji potýká s nejvyšší nezaměstnaností. "Prezidentův názor respektuji, ale před rozhodnutím o povolení pro výstavbu lyžařského rekreačního centra na Smrku je nutné pečlivě zvážit, co dobrého přinese ekonomickému rozvoji regionu a co špatného přírodě," uvedl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek.

Podle Huška by sjezdovce a lanovce na Smrk padly za oběť stromy vysázené v posledních 15 až 20 letech. Vyrostly místo smrků zničených především v 70. a 80. letech minulého století průmyslovými exhalacemi.

"Nejdříve ze všeho se musíme na regionální úrovni sejít se starosty i lesníky a položit na misky pomyslných vah všechno, co s vybudování lyžařského střediska na Smrku souvisí," upozornil Hušek. Domnívá se, že teprve potom může přijít na řadu lobbování u poslanců, na ministerstvech, ve vládě nebo u prezidenta. "Potřebujeme především, aby nám starostové průkazně doložili, jestli zimní středisko a na něj navazující služby opravdu přinese práci stovkám lidí," konstatoval Hušek.

Studie počítá na severozápadním svahu Smrku s asi 2,5 kilometru dlouhou centrální sjezdovkou se sedačkovou lanovkou. Menší sjezdovka by mohla vést také z nedalekého Měděnce. Uvažuje se rovněž vybudování retenční nádrže na umělé zasněžování svahů. "Pokud vím, tak by výstavba nového lyžařského centra stála přibližně půl miliardy korun. Města a obce by se pravděpodobně ucházela o příspěvek z Evropské unie," řekl Hušek.
Zdroj:Liberecký den
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů