Čtvrtek, 25. dubna 2024

Proběhlo I.celostátní setkání TIMUR a měst této skupiny

Proběhlo I.celostátní setkání TIMUR a měst této skupiny

Ve dnech 10. a 11.listopadu 2005 proběhlo v přátelské a pracovní atmosféře v Chrudimi I. mezinárodní setkání Týmové iniciativy pro místní udržitelný rozvoj, zkráceně TIMUR. Setkání bylo neformální a nefalšovanou pracovní burzou zkušeností ze sledování ukazatelů udržitelnosti (dlouhodobých pozitivních rozvojových trendů) ve městech a regionech.

TIMUR vznikl již v roce 2001 jako společný projekt tří nevládních organizací (Regionální environmentální centrum ČR, Ústav pro ekopolitiku, Agentura Koniklec) zaměřený na sledování vybrané sady deseti „Evropských indikátorů udržitelného rozvoje“ (blíže k indikátorům na : http:// www.timur.cz /) ve městech a regionech České republiky.

Do trvalého sledování indikátorů udržitelného rozvoje se v Evropě zapojilo více než 164 měst a obcí, takže je s čím srovnávat. Při sledování těchto ukazatelů jde o živé problémy a aktivní činy zastupitelstev a o konkrétní statisticky podchytitelná data o kvalitě života ve městech a regionech. Řeč čísel je převedena do údajů srozumitelných občanům daných měst a regionů.

TIMUR byl institucionalizován jako nevládní organizace s mezinárodními kontakty a podporou (Belgie, Slovensko, Itálie) se kterou na sledování indikátorů udržitelnosti ve městech spolupracuje více než 13 velmi aktivních měst a vybrané mikroregiony po celé České republice.

Zástupci měst a mikroregionů sledujících indikátory udržitelného rozvoje podle Evropské metodiky a vedení TIMUR se sešli na společné první rozsáhlejší pracovní konferenci v Chrudimi, kde vyslechli i náměty a pohledy na situaci v ČR z úst reprezentantů Slovenska (Dubnica nad Váhom) a Belgie (University of Gent). Účastníci absolvovali kromě práce ve skupinách i diskuse nad sledováním a hlavně prezentováním statistických ukazatelů nebo výsledků šetření mezi obyvateli, společnou procházku po zařízeních města Chrudim, společenský večer a další program.

Celostátní setkání během druhého dne došlo k některým zajímavým závěrům v pracovních skupinách jednotlivých zástupců, které jsou dostupné na :www.timur.cz Program konference a další údaje o aktivitách TIMUR jsou umístěny na :http://www.timur.cz/doc/program_cr.pdf.

Další informace:

Mgr. Viktor Třebický

koordinátor projektu

Ústav pro ekopolitiku, o.p.s.

e-mail: viktor.trebicky@ecn.cz; tel: 224 828 557

nebo na www.timur.cz
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů