Úterý, 16. dubna 2024

Ekologické centrum učí děti jak ekologicky nakupovat

Ekologické centrum učí děti jak ekologicky nakupovat
Ekologové z mosteckého ekologického centra začali v květnu využívat novou multimediální učebnu pro realizaci výukových programů zaměřených na ekologickou osvětu. První z cyklu programů byl zaměřen na ekoznačení a ekologické nakupování.

Každý z nás má možnost podílet se na ochraně životního prostředí, aniž by musel vyvinout jakoukoli námahu, aniž by se musel angažovat v ochranářských hnutích nebo finančně přispívat na různé ekologické aktivity. Stačí jen vybírat si při nákupech takové výrobky, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Jenže otázkou je, jak je poznat? Někteří výrobci klamou spotřebitele různými zavádějícími nápisy, symboly a pseudoekoznačkami na obalech svých výrobků.

Jedním ze symbolů, se kterým se můžeme setkat a který je důvěryhodný, je značka „Ekologicky šetrný výrobek“. Aby tuto značku byli schopni rozpoznat i ti, které rozhodování o nákupech teprve čeká, byl českou informační agenturou životního prostředí CENIA sestaven výukový program zaměřený na značky, se kterými se můžeme setkat na obalech. Ekologové z mosteckého ekocentra si jej upravili a doplnili o aktivity zaměřené na výběr ekologicky šetrnějších variant výrobků, protože ne vždy si můžeme zvolit výrobek, který nese ekoznačku. Při poznávání ekoznaček pracovali škláci s interaktivní tabulí, na internetu vyhledávali výrobky netestované na zvířatech apod.

Druhá část programu pak byla zaměřena na třídění odpadů. Děti se také dozvěděli jak předcházet vzniku odpadů uvědomělým výběrem. „Reklama nás ovlivňuje více než jsme si ochotni přiznat, proto se mnohdy necháme zlákat ke koupi něčeho, co vlastně ani nepotřebujeme, což má samozřejmě svůj negativní dopad na životní prostředí. Dá se jí však využít i v pozitivním směru, čehož jsme si mohli všimnout i na seminářích. Drtivá většina dětí totiž znala značku „Klasa“, která se objevuje v televizních reklamách. Pokud by tímto způsobem byla propagována i značka „Ekologicky šetrný výrobek“, byl by dopad na veřejnost mnohem větší než jaký mohou zajistit různé osvětové akce ať už pro veřejnost nebo školáky,“ komentovala Soňa Hykyšová, vedoucí Ekologického centra Most.

Ekologické centrum nabízelo program školám, díky sponzorskému daru Statutárního města Most, v měsíci květnu zdarma. Zájem byl větší a na řadu škol se tak již nedostalo. Ekocentrum nabízí pro příští školní rok celkem šest výukových programů zaměřených na odpady, energii, životní prostředí Mostecka, ekologické nakupování, chemii kolem nás apod. Záleží však zda je bude město Most nebo jiný subjekt v příštím roce finančně podporovat. V opačném případě by školy musely zaplatit paušální poplatek za žáka tak jako za jiné ekovýchovné programy nabízené středisky ekologické výchovy.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů