Úterý, 23. dubna 2024

Macháček: Velrybu v pralesech člověk nezachrání

Macháček: Velrybu v pralesech člověk nezachrání

Populární hudební letka Mig 21 zavítala v pátek večer do pardubického klubu Žlutý pes. Těsně před koncertem jsme požádali o rozhovor jejího lídra Jiřího Macháčka.

Kdy v kapele Mig 21 začaly rašit ekologické kořeny, že se rozhodla vyjet na Velké ekologické turné?
„My jsme už od malička měli rádi přírodu a naše vzdálenost k ní byla vždycky velice krátká. Ale potom, co jsme se sešli, jsme zjistili, že jsme její součástí až ve chvíli, kdy nám začaly přicházet dopisy od posluchačů s tím, že naše hudba je vyléčila, zbavila nemoci. A tak jsme si řekli, že tu ozdravnou, celkově ekologickou myšlenku bychom měli zařadit do tohoto názvu, aby bylo jasno.“

Takže jste měli původně v plánu ekologicko-léčitelské turné?
„Původně to mělo být tak, ale ukazuje se, že léčba nás samotných je těžší než léčba diváků. Nechci diváky nějakým způsobem osočovat, ale je dost možné, že se mezi nimi v jejich řadách neobjevuje dosti léčitelů, i když jim ještě pořád dáváme šanci a myslíme si, že někteří přijdou. Jeden už je tady.“

Čím to je, že je tak málo léčitelů na vašich koncertech?
„Nevím, čím to je, znám pouze příznaky.“

A ty jsou?
„Zvýšené teploty, špatná kvalita pokožky, déletrvající kocoviny a celková malátnost.“

Je v kapele spíše více ekologických teroristů nebo aktivistů?
„V zásadě se dá říci, že ekologického teroristu mezi námi nenajdete. My si myslíme, že ekologie je možná a plnitelná pouze na bázi dobrovolnosti a celkové svobody a demokracie. To je jasná věc, že bičem nebo silou, mocí se nedá vynutit nic pozitivního. Nakonec to bude vždycky jen reakce, a proto jsme do toho vstoupili dobrovolně.“

Kam se chystáte v rámci ekologického turné? Slyšel jsem něco o tom, že to bude buď záchrana deštných pralesů, nebo velryb. Co je na tom pravdy?
„Ty věci nejdou dělat dohromady. Velrybu v deštných pralesech člověk nezachrání. Je třeba si udělat postup od toho nejdůležitějšího k tomu nejméně palčivému. Co se týče deštných pralesů, tak tam máme pocit, že už vlastně jsme. A zachraňování velryb je také za námi. Jednu už máme zachráněnou. Tou je náš řidič, který s námi po tomto turné odmítá jezdit, takže je naděje, že on se z nás vyléčí první.“

Berete ekologické turné jako výsledek směřování, kam kapela chce jít?
„Těžko říct, kam kapela chce jít. Ekologické turné je nezbytná nutnost, něco, co nás potkalo poté, co jsme se rozhodli dělat duchovně zaměřené šňůry, jako jsou vánoční a velikonoční. Chtěli jsme pokračovat dál, ale žádný větší křesťanský svátek už není, tak jsme se rozhodli uspořádat ekologické turné. Myslím, že to vyplývá z té cesty, na kterou jsme se vydali. Ale jestli je to právě to ono, kam chceme směrovat, opravdu zhodnotí až historici populární hudby.“

Neuvažovali jste o tom, že byste se pro účely ekologického turné přejmenovali? Přece jen, Mig 21 není zrovna ekologický prostředek…
„To nás nenapadlo. Ale na druhou stranu, uvědomme si, že Mig 21 je letadlo, které už nelétá, a tím také neškodí.“

K ekologii patří i zvířátka. Přemýšlíte-li jste o tom, jaké by mohlo být maskotem tohoto turné?
„Mysleli jsme, že by náš baskytarista mohl omezit svůj sexuální styk s nemocnými zvířaty, ale bohužel se ukázalo, že v tomto případě už se jedná o závislost. Protože toto turné skoro končí, dá se víceméně hodnotit. Ekologický aspekt se nám úplně nepodařilo naplnit, jelikož je to sousto příliš velké na to, abychom ho skousli. Chtěli jsme se také mýt a dávat pozor na hygienu, ale těch věcí dohromady, aby se ekologie naplnila, je moc. Těžko se člověk může mýt mýdlem a plýtvat jím a vodou a zároveň jimi v rámci ekologie šetřit.“

Bylo něco ekologického, co se vám povedlo během toho turné?
„Rozhodně. Hrajeme na nástroje, které jsme vybrali z popelnic. Pár věcí, které byly původně odpadky, jsme recyklovali – místo, aby ležely někde na skládkách. Vytrhali jsme dokonce i hadice ze zavlažovacího systému pro lesní zvěř, abychom ji donutili chodit více k přírodním zdrojům. To jsou pozitivní kroky, které nám nikdo nevezme.“

Co ekologického jste si přichystali právě do Pardubic?
„V Pardubicích jsme chtěli hrát na skleněné lahve a na zmíněné hadice opatřené nátrubky, takže se domnívám, že i zde byl ekologický aspekt cítit. Není to pouze o tom, že jsme vybrali z popelnic nějaké odpadky. Je v tom i jistý, jak se dnes moderně říká, message neboli poslání a nebojím se říct rovnou výzva. Když to dokážeme my, proč by to nedělaly všechny kapely na celém světě?“

Zdroj: www.denik.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů