Čtvrtek, 18. dubna 2024

Zelené město

Zelené město

Pokud se až dosud obyvatelům velkých měst stýskalo po životě v zeleni, museli se jednoduše odstěhovat jinam. Projekt nizozemského studia MVRDV ovšem vrací přírodu přímo mezi mrakodrapy.

Výškovým budovám bývá zpravidla vyčítán nepříliš ekologický provoz a příliš studený design. Po první vlaštovce, slavné londýnské "Okurce" od Normana Fostera, jež coby eco-friendly mrakodrap maximálně využívá denního světla či přirozené ventilace, přichází nizozemské studio MVRDV s komplexem staveb obložených zahradami.

Rotterdamští architekti Winy Maas, Jacob van Rijs a Nathalie de Vriesová přišli s návrhem osmi výškových domů, které se již na první pohled od běžných mrakodrapů zcela liší. Jejich "homole", které by měly v budoucnu kompletně obrůst travou, budou stát v jihokorejském městě Kwangdžu, asi 35 kilometrů jižně od Soulu.

Nový projekt se nachází v těsné blízkosti jezera a zalesněných kopců - zřejmě proto se autoři z MVRDV nechali inspirovat horami. Osm navržených staveb dokonale zapadá do přirozeného vzhledu krajiny. Budou vystavěny na kruhovém půdorysu a mají být různě vysoké, přičemž nejvyšší dům obsáhne 54 pater. Architekti plánují, že porostlé travou budou věže již v okamžiku dokončení.

Proto také vymysleli unikátní systém, který celému komplexu zajistí samozavlažování. Zeleň nepřinese jen přírodu do města, ale bude současně sloužit i jako tepelné izolace.

Jednotlivé stavby budou mít vlastní atrium s přírodním světlem a ventilací. V nižších patrech věží budou průchody do vnitřních parků a zahrad - ty nejen zlepší klima i vnitřní ventilaci domů, ale zároveň zaručí skutečné bydlení v přírodě.
Investoři předpokládají, že zabydlením osmi "homolí" vznikne prakticky nové město se 77 000 obyvateli.

Jakkoli jsou zatravněné věže architektonickým unikátem, nabízejí standardní mix podobných městských center: tedy 200 000 m2 pro byty, stejně velkou plochu pro obchody, kulturní centra a volnočasové aktivity a 48 000 m2 pro kanceláře. Slavnostní otevření zelených mrakodrapů v Kwangdžu je naplánováno na podzim roku 2011.
-

Vizualizace studio MVRDV: S přírodou se počítá: projekt rotterdamských architektů pro jihokorejské Kwangdžu využívá zeleň nejen z estetických důvodů, ale i pro zajištění tepelné izolace a vnitřní ventilace mrakodrapů.

AUTOR: Michala Komrsková

Zdroj:Víkend
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů