Pátek, 19. dubna 2024

Problémy artéských vod v Austrálii

Problémy artéských vod v Austrálii

Velká artéská pánev - ohrožené bohatství Austrálie

Jedna z největších zásobáren podzemní sladké vody na světě, australská Velká artéská pánev, znamená pro nejmenší kontinent záchranu před suchem, jež se má kvůli změnám klimatu v budoucnu ještě prohloubit.

Současný ohromný odběr podzemní vody však může způsobit, že hladina podzemní vody klesne, což by mohlo mít dalekosáhlé následky vrcholící až hospodářským kolapsem.

Velká artéská pánev se rozkládá na 1,7 milionu kilometrů čtverečních, tedy asi pod pětinou celkového povrchu Austrálie. Její zásoby se odhadují na 65 milionů gigalitrů, což je zhruba 820krát více, než kolik je na kontinentu povrchové vody.

Každoročně do nádrže prosákne propustným pískovcovým podložím kolem milionu megalitrů dešťové vody.

„Je tam pravděpodobně dost vody, aby pokryla veškeré australské potřeby na 1500 let, kdybychom chtěli celou pánev využít,“ prohlásil hydrolog John Hilier, který vedl výzkum mající za úkol stanovit, kolik vody je ve Velké artéské pánvi.

Tento neuvěřitelný vodní rezervoár je ohrožen, jelikož se z něj trvale odčerpává ohromný objem vody. Její podzemní hladina proto klesá a velký počet artéských studní z tohoto důvodu vysychá.

Princip artéské studně spočívá v tom, že leží níže než okolní hladina podzemní vody, a ta proto může vyvěrat díky vztlaku. Pokud by se objem vody ve Velké artéské nádrži prudce snížil, všechny artéské studně by vyschly a vodu by bylo nutno s velkými náklady čerpat z vrtů hlubokých až tři kilometry.

Tato podzemní nádrž je jediným zdrojem vody pro důlní, turistický a zemědělský průmysl v řadě australských oblastí

Těžba zlata, mědi, uranu a ropy, která by se měla v budoucnu dále rozšiřovat, vyžaduje dnes na 31 tisíc megalitrů vody z podzemních zdrojů. Nejvíce ale odčerpávají chovatelé hospodářských zvířat – kolem 500 tisíc megalitrů vody ročně.

„Na vodě z vrtů stojí společnost a ekonomika v rozlehlých vnitrozemských oblastech Austrálie, kde neexistují jiné trvalé zdroje sladké vody. Kvůli klimatickým změnám naše závislost na Velké artéské nádrži poroste, takže máme morální závazek využívat tuto vodu co nejlépe – neplýtvat jí,“ řekl chovatel dobytka Angus Emmott z centrální oblasti svazového státu Queensland.

Dále na:http://prazsky.denik.cz/ze_sveta/australie_panev20081226.html

ZDROJ:www.prazsky.denik.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů