Pátek, 19. dubna 2024

Ekologická domácnost - dobrá cesta k tomu, jak zbankrotovat?

Naše babičky žily v mnoha věcech ekologicky a nikdo se nad tím nepozastavoval. Proč je to dneska často složité a drahé? Blogerka Béatrice Radosa nabízí praktické návody a recepty, jak udržovat doma čisto - účinně, ekologicky a za minimální cenu.

Ekologická domácnost - dobrá cesta k tomu, jak zbankrotovat?

Teď je hrozně moderní být ekologický. Opravdu mě rozčiluje, jak z naprosto samozřejmé věci lidé dělají věc módy, a ještě na tom těžce vydělávají... Víte, naše prababičky žily ekologicky. A vše hezky vonělo - mýdlem a čistotou...

Dneska si lidé myslí, že bez všech ekologických preparátů, do kterých dávají majlant, být ekologický nelze... Ono to ale lze, a to daleko levněji, než žít "neekologicky". V mé domácnosti jsou tři základní věci, kterými čistím, peru atd. Je to ocet(asi 10Kč), soda(asi 40Kč 1 kg) mýdlo jelen(do 15 Kč), ale úplně stejně poslouží i jádrové mýdlo(asi 10Kč), za stejnou cenu existuje i palmové mýdlo, všechny čistí velice dobře.

Praní

Za měsíc spotřebuji asi tak 4 tato mýdla, z kterých peru, myji podlahu i nádobí. Na praní vyrábím sliz. Do kýble si nastrouhám mýdlo, dám tam sodu, kterou kupuji v kilovém balení , a která mi stačí tak na dva až tři měsíce. (Je ale pravda, že peru méně, jelikož jsme jen tříčlenná rodina), vše zaliji horkou vodou (asi 6 litrů) a nechám vychladnout. Z této směsi se vytvoří sliz, který přelévám do lahví. Taky mám vždycky ještě nějaké mýdlo nastrouhané v pytli, protože když je prádlo více znečištěné, tak dám přímo do bubnu hrst nastrouhaného mýdla.

Aviváž se dá také po domácku vyrobit (někdo přidává pouze ocet), tu ale já kupuji, dnes je už docela velký výběr ve značkách, tak člověk se může rozhodovat i podle kvality a ceny. Vše desinfikuji octem, měsíčně vypotřebím asi tak 2,5 litru.

Koupelna a kuchyň

Když jdu umýt podlahu, nastrouhám si trochu mýdla, zaliji horkou vodou, to se rozpustí, přidám tak 4 lžíce octa, doliji vodu a jdu vytírat. Nádobí myjí mýdlem, houbičku vždycky o něj namydlím. Mýdlo na houbičce dělá pěnu, a odmašťuje bezvadně. Prkýnka, kuchyňské povrchy, dřez, kovové povrchy, okna, zrcadla umývám octem. Ocet velice dobře desinfikuje, zvláště v kuchyni je nepostradatelný.

Vanu a umyvadlo myji s kartáčem a mýdlem, potom to přejedu jako desinfekci octem.

Sporák také myji mýdlem(když je v hodně zaneřáděném stavu, tak ho přes noc nechám odmočit mýdlovou vodou, ráno jednoduše setřu), a taky vydesinfikuji octem. Abych se přiznala, tak jediné co kupuji, je obyčejné savo na desinfekci toalety... Jsou ale lidé, kteří ho také čistí octem a sodou.

Já si myslím, že naše prababičky neměly o nic horší domácnost než my dnes, žily ekologicky, a vlastně to ani jinak neuměly... Tak proč dnes to vypadá tak těžce a nákladně? V některých věcech si zkrátka z našich předků příklad vzít můžeme, protože jsme stále ještě v některých věcech nic lepšího nevynalezli...

Béatrice Radosa
radosa.blog.idnes.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů