Úterý, 23. dubna 2024

Krátce - různé

Krátce - různé

Evropské dotace pro 57 vodohospodářských projektů, většinou modernizace kanalizací a výstavby čistíren v menších obcích, schválil dnes ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Jde o záměry, které byly dosud zařazeny v takzvaném zásobníku projektů, tedy stavby, na něž se dosud nedostávaly peníze. Rozhodnutím ministra jsou vráceny do procesu řádné administrace jako schválené žádosti, uvádí na svém webu Státní fond životního prostředí.
V polovině března ministerstvo potvrdilo, že do Bruselu nepošle projekty, které by neměly naději na evropské peníze, například kvůli nevýhodným smlouvám. Byla mezi nimi i plánovaná rekonstrukce ústřední čistírny v Praze za několik miliard. MŽP nedoporučilo ani dalších 26 projektů, mezi kterými byla například oprava čistírny v České Lípě či výstavba kanalizace a vodovodu ve Vizovicích. Peníze plánované původně na tyto projekty se rozhodnutím uvolnily. Šanci na příspěvek ve výši desítek milionů korun tak dostaly další obce. V dnes schváleném balíku jsou například Tršice na Olomoucku, Čermná nad Orlicí na Rychnovsku, městys Včelákov na Chrudimsku a "Svazek obcí při formanské cestě" na Znojemsku.

Před 20 lety, 3. června 1992, byla v brazilském Riu de Janeiro zahájena 3. Konference OSN o životním prostředí a rozvoji. Akce známá také pod označením summit Země výrazně přispěla k popularizaci myšlenky udržitelného rozvoje.
Výsledkem setkání více než stovky hlav států a vlád v Riu byl mimo jiné dokument nazvaný Agenda 21. Obsahoval dlouhodobé vize jak dospět k zachování rovnováhy mezi ekonomickými a sociálními potřebami lidstva na straně jedné a přírodními zdroji a ekosystémy na straně druhé.
Ne všechna opatření se podařilo naplnit. Přesto byl summit z roku 1992 úspěšný přinejmenším v tom, že zvýšil informovanost veřejnosti o potřebě zohledňovat ekologické a sociální aspekty hospodářského rozvoje.
Příležitost k bilancování uplynulých dvou desetiletí budou mít diplomaté a politici již tento měsíc, kdy se sejdou na konferenci označované jako Rio+20.

Speciální program proti přemnoženým holubům nese plody v rakouském Linci. Úřady tu ve snaze snížit početní stavy míchají deset let ptákům do potravy antikoncepci. Od roku 2001, kdy program začal, se počet opeřenců poletujících městem snížil z 20.000 na 9000. Podle agentury AFP to oznámili představitelé města.
Podle úřadů "antikoncepce pro holuby" představuje účinnou cestu, jak snížit počty holubů a přitom opeřencům neublížit. Pro jiná zvířata prý pilulka, kterou potrava pro holuby šířená v některých částech centra Lince obsahuje, není nijak nebezpečná.
Aby byl boj proti holubům ještě účinnější, apeluje Linec v kampani na své obyvatele, aby ptáky nekrmili. Čím více času holubi stráví hledáním potravy, tím méně příležitostí k množení budou podle expertů mít.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů