Čtvrtek, 25. dubna 2024

Šumava: Jan Stráský už vyznačuje těžbu, na ministra nečeká

Šumava: Jan Stráský už vyznačuje těžbu, na ministra nečeká

Čerstvě vyznačené stromy k pokácení objevily hlídky Hnutí DUHA v místech, která byla v šumavském národním parku doposud ponechána přírodě. Ministr Tomáš Chalupa přitom k návrhu současného ředitele parku Jana Stráského, který chce pustit těžaře i do oblastí divoké přírody, zatím souhlas nedal. Čeká totiž na odborné posudky.

Hnutí DUHA zjistilo tisíce stromů vyznačených k těžbě v Černohorském močálu a oblasti kolem Ptačího potoka mezi Černohorskou nádrží a Modravským potokem [1]. Podle informací, které má ekologická organizace k dispozici, ale probíhá vyznačování stromů ke kácení v oblastech ponechaných přírodě i v dalších částech národního parku.

Hnutí DUHA upozornilo, že kácení zlikviduje vzácnou divokou přírodu, za kterou sem jezdí statisíce turistů. Jan Stráský chce těžit stromy v horských pralesích, rašeliništích i mokřadech v samotném srdci Šumavy. Stromy se mají kácet v oblasti Mlynářské a Rybárenské slati, v Tříjezerní, Jezerní i Mezilesní slati, Černohorském močálu, Tetřevské slati a mnoha dalších. Dřevorubci půjdou do rozsáhlých bažin v okolí Vysokých Lávek a Hůreckých močálů i svahů kaňonu řeky Křemelné. Padnout mají pralesy na Smrčině a Hraničníku i horské lesy mezi Poledníkem a Ždánidly. Hlídky ekologické organizace některé lokality zdokumentovaly. Možná poslední fotografie šumavské divočiny před zahájením těžby si mohou lidé prohlédnout na www.sumavapro.cz

Podle odhadů Hnutí DUHA vznikne v národním parku kvůli těžbě o 3 000 až 5 000 hektarů holin více, než kdyby se postupovalo stejně, jako doposud: správa parku těžila napadené stromy pouze na hranici těch nejcennějších území. Jasně vymezené plochy tedy ponechala přirozenému vývoji, zároveň ale bránila napadení okolních lesů kůrovcem.


Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Je to divadlo. Ministr Chalupa říká, že čeká na posudky, podle kterých rozhodne, a ředitel parku už vyznačuje v oblastech ponechaných přírodě stromy k těžbě..."

"Kácením smrků dojde ke zničení mladých stromků, které pod nimi již teď vyrůstají."

"Pokud ministr Chalupa kácení v oblastech ponechaných přírodě neschválí, zaplatí Jan Stráský náklady na zbytečné vyznačování stromů ze svého?"

"Národní parky přitom všude chrání především divokou přírodu, kde turisté mohou pozorovat, jak se chová bez ovlivňování člověkem."


Kontakty:
Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email: barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů